Lühikarvaline orientaal

Oriental Short Hair

Orientaalid on küll keskmist kasvu, kuid tunduvalt raskemad kui välimuse järgi võiks arvata. Keha on Siiami kassi tüüpi: pikk, sihvakas, piitsja saba ja nõtkete jalgadega. Pea on kolmnurkne, kiilukujuline, profiil sirge. Kõrvad on suured ja laia vahega. Orientaali karvastik on väga lühike ja liibuv. Karv on peen ja läikiv. Lühikarvalisi orientaale võib näha väga paljudes erinevates värvitoonides ja mustrites.

  • Väga aktiivne ja uudishimulik kass
  • Seltsiv ja sõltuv kass
  • Väga jutukas kass
  • Sale ja elegantne tõug
  • Vajab sugemist kord nädalas
  • Allergiaohtlik tõug
  • Tahab mingil määral õues käia
  • Võib vajada lastega harjutamist

Päritolu

Orientaal on tegelikult teist värvi karvastiku ja roheliste silmadega Siiami kass (v.a idamaine valge tõug, kel on sinised silmad). Kehakuju ja temperament on täpselt samad mis Siiami kassil. Orientaal loodi Siiami kasside ristamisel teiste tõugudega, et saada teist värvi karvkatteid. Kuigi mustad Siiami kassid olid ammu olemas, asuti alles 1950. aastatel jõulisemalt teisi värvitoone aretama. Musta vormi teatakse musta orientaali nime all. Järgmisena loodi šokolaadpruun Siiam kass ehk havanna (NB! see pole Havanna pruun, mis on eraldi Ameerika kassitõug). Valikulise aretusega on tänaseks saadud palju erinevaid värvitoone ja kasukamustreid.

Päritoluriik

Ameerika/Inglismaa

Iseloom

Nagu Siiami kass, on ka orientaal intelligentne ja uudishimulik loom, kes oskab endale tähelepanu tõmmata. Talle meeldib inimestega „rääkida“ ja ta eeldab, et saab ka vastuse. Nad tahavad tunda end pereliikmena ja naudivad mängimist, nt palliks kägardatud paberi püüdmist. Orientaalidele meeldib meelt lahutada. Neile ei meeldi üksi olla. Kui viibid päev läbi tööl, tasuks mõelda teise orientaali hankimisele.

Tervis

Orientaalid võivad elada kõrge vanuseni. Kuigi pikakarvalised orientaalid elavad enamasti kaua ja tervena, seostatakse orientaalide perekonnaga mitmeid terviseprobleeme. Kuna tõug on lähedalt sugulane Siiami kassiga, kattuvad ka nende haigused.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel on seoses toiduga oma eelistused ja vajadused. Samal ajal on kass lihasööja, kelle toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Nende toitainete vahekord erineb olenevalt vanusest, eluviisist ja üldtervisest. Arusaadav, et kasvueas energiline kassipoeg vajab teistsuguses vahekorras toitaineid kui passiivsema eluviisiga eakas loom. Lisaks tuleb looma ideaalse kehavormi säilitamiseks jälgida söötmisjuhendi järgi toidu kogust ja arvestada kassi maitse-eelistusi (märg- või kuivtoit).

Hooldamine

Kassi lühike läikiv karvkate ei vaja palju sugemist, kuigi loomale meeldib tegevusega kaasnev tähelepanu. Nii nagu kõiki kasse, on ka teda soovitatav korrapäraselt vaktsineerida ja teha talle parasiiditõrjet.

Parim kassitõug lastega perre

Kuigi see kassitõug ei sobi lastega kõige paremini, on iga kass erinev ja õige harjutamise abil võib ta suuta lastega peres elada.

Cat

Kas see tõug sobib sulle?

Igal kassil on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised kassitõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite kassiga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldust pakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakassile uue kodu ja teise võimaluse pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Uut ja seda päris oma kodu ootavaid kasse on väga palju. Igaühel neist on oma taust, paljud ei ole eelmise kodu kaotuses ise sugugi süüdi ja tahaksid väga sinu pere liikmeks saada. Hea mainega varjupaik otsib kassile omanikku väga hoolikalt. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõulooma, siis tuleb sul leida usaldusväärne kassikasvataja. Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, missuguse looma saad. Lisateavet kasside nakkushaiguste, geneetilise eelsoodumuse või hooldusvajaduste kohta saad oma veterinaararstilt – siis oled täielikult valmis teda oma kodus tervitama.

Uue kassi kojutoomine

Mida lähemale jõuab päev, kui sinu koju saabub uus kass või kassipoeg, seda rohkem elevil oled. Viimastel päevadel enne uue pereliikme saabumist on veel palju asju, mis on vaja korda ajada.