Mida kassipojale süüa anda

Palju õnne – sinu perre on lisandunud uus karvakera! Nüüd, kui uustulnukas on kohal, mõtled kindlasti, kuidas aidata tal tervislikult suureks ja tugevaks kasvada.
Hall kass sööb
Hall kass sööb
Hall kass sööb

Nad võivad praegu küll pisikesed olla, kuid nad kasvavad - ja kiiresti! Esimese kuue kuu jooksul on nad saavutanud 75% oma täiskasvanu ea kehamassist, mistõttu on ülioluline toita neid toitainerikka kassipoegadele mõeldud toiduga.

Et neid aidata selle olulise aja jooksul on Purina lemmikloomameeskonnal varuks mõned kasulikud näpunäited, mis aitavad sul valida parima kassipoja toidu.

Mida kassipoegadele süüa anda: võimalused

Võib tunduda, et isegi pisikeste kassipoegade jaoks on toiduvalik meeletult lai, kuid hea uudis on see, et olenemata sinu lemmiklooma elustiilist või seisundist on olemas kassipoegadele mõeldud toit, mis just talle sobib.

Parim toit kassipojale on selline, mis on loodud vastavalt vanusele. Kassipoegadele mõeldud toidud on spetsiaalselt loodud väga kõrge proteiinisisaldusega, mis on oluline korralikuks kasvamiseks, samuti on need kõrgema kaltsiumi, magneesiumi, fosfori, tsingi ja raua tasemega, mis aitavad tugevatel luudel ja hammastel kasvada. Kassipoegadele mõeldud toit sisaldab samuti rohkem C- ja E-vitamiini, mis aitavad toetada nende immuunsüsteemi.

Lõpuks on otsustamine, v.a kui tegemist on meditsiinilise seisundiga, kas anda oma kassipojale märga või kuiva kassipoegadele mõeldud toitu, või segu mõlemast, täielikult sinu (ja muidugi ka sinu uue karvase sõbra) teha.

PurinaOne kassipojatoit kanalihaga kausis
Purple food bowl icon

Kuivtoit

 • Kassipoegadele mõeldud kuivtoitu on lihtne mõõta ja kasutada ning sellel on peale avamist pikem säilivusaeg kui märgtoidul.
 • Samuti aitavad need sinu kassipoja hambaid tervena hoida. Kassipojad närivad kuivtoitu aktiivsemalt ning see aitab vanematel kassipoegadel eemaldada hambakattu.
 • Enamikul kassipoegadele mõeldud kuivtoitudel on väiksemad graanulid, mida neil on kerge närida ja neelata.
 • Saad oma kassipojale anda täpselt sellise koguse toitu, nagu ta vajab.
Orange food bowl icon

Märgtoit

 • Mõned kassipojad eelistavad märgtoidu lõhna ja tekstuuri - see lõhnab tugevamalt ja on pehmem kui kuivtoit.
 • Märgtoitu on samuti väga mugav serveerida, kui kasutada üheks toidukorraks mõeldud einepakke või konserve. Need võimaldavad sul pakkuda oma kassipojale iga kord värsket ja kergesti serveeritavat toidukorda.
 • Sinu kassipoeg tabib kuivtoitu süües rohkem vedelikku.

Purina toodab paljusid Eestis enim müüdud kassipoegadele mõeldud kuiv- ja märgtoite, millest igaüks on välja töötatud uusimate teadussaavutuste põhjal kvaliteedi, maitse ja toitvuse suhtes, et pakkuda teile ja teie lemmikloomale suurepärast valikut retsepte ja koostisi, igaks looma arenguetapiks ja eluviisiks. Saage rohkem teada: PURINA® kassipoja toidud.

Kassipoja toitmine

Kuidas kassipoega toita?

Kassipoja toitmine

Kassid armastavad rutiini, seepärast on nii sinu kui ka kassipoja seisukohast hea kujundada võimalikult varakult välja regulaarne toitmisrutiin. Toida oma kassipoega ühes ja samas kohas ning kellaajal. Söömiskoht peaks olema vaikne, et loom saaks lõõgastuda, ja asuma liivakastist kaugel eemal.

Aseta nõud kergesti puhastatavale pinnale või kasuta söögialust ning võta alati puhas kauss, kuna kassid on selles suhtes nõudlikud loomad. Osa kassipoegi eelistab süüa madalast kausist või alustassist – see sunnib ühtlasi kugistajaid aeglasemalt sööma!

Kui sul on rohkem kui üks kassipoeg, siis aseta nende toidukausid kaklemise vältimiseks väikeste vahedega. Kui sinu kassipojad ei saa omavahel üldse läbi, siis võibolla peaksid neile tagama täiesti eraldi söötmiskohad.

Mis puudutab kassipoja toitmist, siis püüda serveerida märgtoitu (konservid/pehmed pakid) toatemperatuuril, kuna siis lõhnab toit isuäratavamalt ning seda on kergem seedida. See tähendab, et peaksid toidu umbes tund aega varem külmikust välja võtma või soojendama seda mikrolaineahjus – aga kontrolli alati, et toit ei oleks kuum!

Kassipoja toitmine

Märgtoit rikneb kiiresti ja selles võivad hakata vohama bakterid, nii et ära jäta seda külmikust välja. Ära hoia märgtoitu avatud pakendis kauem kui 24 tundi, isegi külmikus mitte.

Kuivtoitu võib seevastu säilitada väljaspool külmikut, ilma et sellega midagi juhtuks. Hoia kuivtoitu puhtas ja kuivas kohas, soovitatavalt õhukindlalt või ka lihtsalt suletud karbis, et selle maitse ja lõhn säiliksid.

Kassipoeg kasvab kiiresti ja sulle võib tunduda, et tal on hundiisu, kuid tegelikult on tema kõht palju väiksem kui tema suurtest anuvatest silmadest võiks välja lugeda! Siin on mõned nõuanded, mis aitavad sul välja selgitada, kui palju toitu te peaksid oma kassipojale andma.

 • Pärast võõrutamist on hea anda kassipojale neli väikest einet päevas. Kui sinu eluviis seda ei võimalda, siis anna kolm, kuid jäta talle vahepalaks kuivtoitu. Kõige parem olekski anda kassipojale ainult kuivtoitu – sellisel juhul ei pea sa muret tundma, et toit seisab terve päeva lahtiselt, sest see ei lähe halvaks.
 • Kui kass saab vanemaks, siis vähenda tema söögikordi kolmele korrale päevas. Kuue kuu vanust kassipoega võib toita kaks korda päevas. Pea meeles, et kassid söövad korraga vähe ja sageli ning erinevad seega koertest, keda pole vaja toita rohkem kui kord päevas.
 • Loe alati kassipoja toidu pakendilt toitmisjuhiseid, aga pea meeles, et need on üksnes soovituslikud. Kui sa pole kindel toidukoguses, mida loomale anda, siis võid meie loomaekspertide meeskonna käest järele uurida. Kõige olulisem on, et sinu kassipoeg oleks sale ja tema keha heas toonuses. Kasuta kassipoja seisundi jälgimiseks meie kehavormi hindamise töövahendit. Kui kahtlustad loomal ala- või ülekaalu, siis lase loomaarstil ta üle vaadata.
diagramm kassipoja toidu kogustest

Täisväärtuslik kassitoit on töötatud välja selliselt, et sa ei pea oma kassipojale mingeid toidulisandeid andma, et ta saaks kõik vajalikud toitained kätte. Osa toitude puhul (nt maiustused, snäkid ja ka osa puhtalt lihast/kalast koosnevaid toite (lisatoidud)) ei ole siiski tegemist tasakaalustatud toiduga. Kui toidad kassipoega lisatoiduga, siis veendu, et ta saab ikkagi ka tasakaalustatud täistoitu.

Kassipojale maiustuste andmine võib tunduda suurepärane viis lähedaste sidemete sõlmimiseks, kuid kuna looma organism alles kasvab, siis võib maiustamisest probleeme tekkida.

Mitte kõik toidujäätmed ei sobi kassipojale. Inimeste toit sisaldab küll väga palju kaloreid, kuid vähe selliseid toitaineid, mida kassipoeg vajab. Tegelikult võivad osa neist kassile lausa kahjulikult mõjuda või tema kõhtu ärritada.

Enamik kassimaiustusi ei ole mõeldud kassipoegadele ning on äärmiselt kaloririkkad. Nende suurus võib põhjustada kassipoja lämbumise.

Kõige parem on oodata maiustuste andmisega seni, kuni kassipoeg on suuremaks kasvanud, ja ka siis tasub tähelepanu pöörata, et need oleks kassipojale sobilikud. Kui nad on maiustuste nautimiseks juba piisavalt vanad, ei tohiks need moodustada rohkem kui 10–15% päevasest kaloraažist ning sa peaksid nende põhitoidu kogust samavõrra vähendama.

hall kassipoeg sirutab

Sinu kassipoeg pirtsutab toiduga – sa pole ainuke, kel sama häda! Paljudel kassipoegadel on lemmiklõhnad ja -tekstuurid ning nad keelduvad söömast, kui midagi muutub. Kui sinu kassipoeg keeldub ühtäkki oma toitu või üleüldse söömast, siis pöördu loomaarsti poole, kuna selle taga võib peituda mõni sügavam probleem.

 • Pirtsaka kassipoja söömist saab parandada järgmiste nippidega:
 • Oota, kuni ülejäänud pere on söönud, ja toida kassipoega alles siis mõnes vaikses kohas, kus ei ole hääli ega stressi. Võid katsetada ka märgtoidu asemel kuivtoidu andmist või proovida erinevaid maitseid.
 • Kontrolli, et kauss oleks puhas - vana toit võib osadele kassidele või kassipoegadele ebameeldiv olla.
 • Proovi kasutada lamedat kaussi või alust.
 • Kuivtoit imab niiskust ja rikneb, eriti sooja ilmaga - proovi asendada oma varu kui nad tavaliselt söövad kuivtoitu.
 • Märgtoitu serveeri toatemperatuuril, siis see lõhnab isuäratavamalt. Vajadusel soojenda märgtoitu mikrolainahjus, kuni see on puudutades soe (aga mitte kuum).
 • Kassid, kes hulguvad ka õues ringi võivad kinni püüda mõne plaanivälise snäki või kaks - seega ei pruugi nad näljased olla. See vastab eriti tõele kuumadel suvepäevadel.

Nii, nagu hoiad silma peal kassipoja õigel toitumisel, pead ka jälgima, et ta jooks piisavalt, eriti juhul, kui toidad kassipoega kuivtoiduga.

 • Veendu, et sinu kassipojal on igal ajal ligipääs värskele puhtale veele, kuid ära pane vee- ja toidukausse ühte kohta ning kindlasti kontrolli, et mõlemad kausid oleksid liivakastist kaugel eemal.
 • Veendu, et kauss on piisavalt madal, et kassipojal oleks sellest mugav juua! Kõige parem valik on keraamiline kauss – osale kassipoegadele ei meeldi, kui metallkauss joomise ajal tagasi peegeldab.
 • Kui sinu kassipoeg ei taha hästi vett juua, siis pane see suuremasse kaussi, kuna osale kassipoegadele ei meeldi sugugi, kui nende vurrud kausi servi puutuvad!
 • Pärast võõrutamist ei vaja kassipoeg enam piima, nii et ära anna talle seda vee asemel. Tegelikult võivad kassipojad ja vanemad kassid piimas leiduvat suhkrut üldse mitte taluda ning see põhjustab neil kõhulahtisust. Isegi spetsiaalse koostisega nn kassipiim on mõeldud toiduks või maiustamiseks, aga mitte janu kustutamiseks. Kui annad oma kassipojale sellist piima, siis veendu enne, et see sobib tema õrnale kõhule.

Kassipoja toidu vahetamine

Kassipoja seedesüsteem võib olla väga tundlik, seepärast väldi tema toidu vahetamist, v.a juhul, kui see on vajalik ärritunud kõhu tõttu. Selleks et sinu uus pereliige oleks terve ja õnnelik, tuleks anda talle soovitatavalt sama toitu, mida ta sai kasvataja juures või varjupaigas, v.a juhul, kui see ei olnud hästi tasakaalustatud. Kui sinu kassipojal on seedehäired, ta keeldub järsku söömast või sööb vähem, siis pöördu loomaarsti poole.

Kui loomaarst soovitab sul kassipoja toitu vahetada, siis tuleb seda teha tasapisi, et mitte ärritada looma õrna seedimist. Proovi teha nii:

 • Anna talle mõlemat toitu eraldi kaussidest, et ta saaks neid proovida.
 • Kui kassipoeg on mõlemat toitu maitsnud, siis sega uus toit vana toidu hulka.
 • Suurenda 7–10 päeva jooksul uue toidu osakaalu, kuni oled toidu täielikult välja vahetanud. Anna loomale aega – vahel kestab uuele toidule üleminek kauem.
 • Kui pead kassipoja toidu tervislikel põhjustel välja vahetama, siis pea loomaarstiga nõu, millal ja kuidas seda kõige paremini teha.

Kui vahetad märgtoidu kuivtoidu vastu, siis pea meeles, et kassipoeg hakkab aktiivsemalt närima ja vajab ehk rohkem vett. Samuti ei pruugi ta süüa kogu portsu ühekorraga, vaid võib käia kausi juures mitu korda.

Kuivtoidust saab kassipoeg rohkem energiat kui märgtoidust, nii et märgtoitu tuleb ehk talle rohkem anda, et ta saaks sama hulga kaloreid kätte. Ükskõik kui vana sinu kass ka poleks, pead kontrollima, et tema jaoks oleks alati piisavalt värsket vett saadaval.

Kassipoja toitmine

Millal hakata kassipoega toitma täiskasvanud kassi toiduga?

lähivaade söövast kassipojast

6–8-kuune kass võib väliselt küll täiskasvanud paista, kuid seesmiselt on tegemist kassipojaga. Nende luud kasvavad endiselt tugevamaks ja kehad vormuvad. Jätka looma toitmist kassipoja toiduga, kuni ta on umbes 12 kuud vana ja võib hakata sööma täiskasvanud kassi toitu. Loe selle kohta lähemalt meie täiskasvanud kassi toitmise juhendist.

Purina kassipoegade toidud

Kassipoja toitmine

Purina toodab mitut Eestis enim müüdud kasside kuiv- ja märgtoitu, millest igaüks on välja töötatud uusimate teadussaavutuste põhjal kvaliteedi, maitse ja toitvuse suhtes, et pakkuda sulle ja sinu lemmikloomale suurepärast valikut retsepte ja koostisi, igaks looma arenguetapiks ja eluviisiks.

Phone

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.