Bullterjer

Bull Terrier

Bullterjer on tugeva kehaehituse ja sügava rinnakorviga lihaseline koer. Neil on pikk tugev munakujuline pea ja rooma nina. Kõige tavalisem selle tõu värv on valge, tihti värviliste märgistega peal ja vahel seljal. Nad võivad olla ka mustad, laigulised, punased, kollakaspruunid või kolmevärvilised. Täiskasvanud koera turjakõrgus on umbes 45 cm ja kaal 33 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Keskmine koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

Bullterjer aretati buldogi ja terjeri ristamisel, et nad võitleksid surmani verises härja ja koertevõitlustel. Tänapäeval on nad Suurbritannia populaarsemaid koeratõuge ja on osutunud laitmatuiks valvekoerteks. Miniatuurne bullterjer on eksisteerinud sama kaua kui standardne, aga Briti kennelklubi tunnustus seda eraldi tõuna alles 1939. aastal.

Iseloom

Bullterjerid on sõbralikud koerad pealtnäha hea huumorimeelega. Nad võivad olla kangekaelsed ega sobi esimeseks koeraks. Tõuna on nad üldiselt rahulikud. Unustada ei tohi, et algselt aretati nad võitluskoerteks ja nad reageerivad, kui neid provotseerida, aga esimesena nad tavaliselt ei ründa. Nad on väga kiinduvad koerad ja armastavad seltskonda. Neid ei ole hea pikaks ajaks üksi jätta, sest nad võivad igavusest oma tugevate lõugadega päris palju kahju teha.

Tervis

Tõu levinuim tervisehäda on kurtus, mida kõige sagedamini esineb valgetel bullterjeritel. Koeri saab kurtuse osas juba noorena testida. Esineda võib ka pärilikke neeruhaigusi ja südamehaigusi ning üsna tihti tekivad nahahaigused.

Liikumine

Bullterjer on aktiivne tõug, kes vajab üsna suurel hulgal liikumist, nii vabalt jooksmist kui ka trenni teedel. Tund aega tegevust päevas on miinimum, kuigi bullterjerid on hea meelega rahul ka rohkemaga.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Bullterjeri karva on väga lihtne hooldada. Nende lühikest karva võib korra nädalas spetsiaalse kummist kindaga puhastada, et eemaldada surnud karvad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.