Buldog

Bulldog

Buldogil on lühike jässakas keha, üsna lõtv nahk, eriti pea, kaela ja õlgade lähedal. Teiseks iseloomulikuks omaduseks on suur kolju. Buldog võib olla laiguline, erinevates punase varjundites, kollakaspruun või valge mis tahes eespool mainitud värviga. Täiskasvanud buldogi turjakõrgus on 31–36 cm ja kaal 23–25 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Keskmine koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Buldogid pärinevad iidsest koeratõust bullenbeisser'ist – mastifisarnasest koerast, keda kasutati valvamiseks ja metsloomade ründamiseks Assüürias, Kreekas, Egiptuses ja Roomas. Bullenbeisser'eid oli eri suuruses. Inglismaal aretati algselt suur bullenbeisser väiksemaks koeraks ja kuningas Johni valitsusajal 13. sajandil alustas tõug oma karjääri härja ja koertevõitluses. Aastate jooksul saadi selleks võitluseks ideaalne koer. Õnneks keelati härja ja koerte ja muud koertevõitlused Inglismaal 1835. aastal ja buldogiomanikud hakkasid tõugu selekteerivalt arendama, et eemaldada agressiivsemad jooned ja luua heatahtlik pere lemmikloom.

Iseloom

Buldog on perekoer, kellele meeldivad lapsed ja kes õpib läbi saama ka teiste lemmikloomadega, kui talle neid juba noorena tutvustada. Buldog on pisut liiga sõbralik selleks, et olla valvekoer, kuid vajadusel kaitseb pereliiget. Ta võib olla rahulik, mõtlik, tobe, kangekaelne ja hästi arenenud huumorimeelega.

Tervis

Buldogide levinuimad tervisehädad on seotud nende väga lameda näoga, mis võib põhjustada hingamisteede takistusi ja hingamisraskusi. Seega peaks vältima ületreenimist ja ülekuumenemist. Neil on eelsoodumus ka nahapõletike, silmaprobleemide ning puusa- ja küünarliigese düsplaasia tekkeks (liigesehaigus, mis võib põhjustada valu ja liikumisprobleeme).

Liikumine

Buldogeid ei tohiks kunagi treenida kuuma ilmaga. Piisab kahest võrdlemisi lühikesest jalutuskäigust mõõdukas, kuid mitte liiga kiires tempos.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Tema karva peaks puhastama spetsiaalse kummist kindaga, et eemaldada lahtised ja surnud karvad, ka tema nahavoldid võivad vajada puhastamist. Kui buldogil on sissekasvanud saba, peaks saba alguskohta hoidma niiskuse eest, sest see võib põhjustada bakteriaalseid infektsioone. Veel peaks buldogitel puhastama pisarajälgi ja kortse.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.