Coton de Tuléar

Coton De Tulear

See väike valge koer on veidi pikem kui kõrge ja tema kasukas on pikk ning meenutab puuvilla. Täiskasvanuna on ta kõrgus 25–32 cm ja kaal 4–6 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohutu tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Seda tõugu, keda tuntakse ka Madagaskari kuningliku koera nime all, on teatud juba pikka aega ning ta sai oma nime sadamalinna Toliara järgi, mis asub saare edelarannikul. Räägitakse, et 15. sajandil elasid mõned väikesed valged bichon'i meenutavad koerad laevahuku üle ja ujusid Toliarasse, kus nad paaritusid kohalike terjeritega, andes tulemuseks Coton de Tuléar'i tõu. Nad said kuningliku perekonna lemmikuteks ja üsna pea anti välja seadus, mis keelas kõigil peale aadlike selle tõu pidamise.

Iseloom

Sajandeid seltsikoerana aretatud Coton de Tuléar on armastav ja truu lemmik, kes naudib inimese seltskonda ega taha pikalt oma perest eemal olla. Ta täidab hea meelega sülekoera ülesandeid, kuid on ka lõbus, mänguhimuline ja elavaloomuline.

Tervis

Coton de Tuléar'i tervis on üldjuhul hea ja tal on vähe tõuspetsiifilisi terviseprobleeme.

Liikumine

Olles väike tõug, ei vaja Coton de Tuléar palju tegevust – pool tundi päevas on piisav. Kui koer saab väljas olles märjaks, tuleb veenduda, et ta kasukas kuivab korralikult ära.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Coton de Tuléar'i nimi tuleneb tema ühekihilisest puuvilla meenutavast kasukast, mis on umbes 8–9 cm pikk. Igapäevane harjamine hoiab selle pusavabana. Lemmikloomana peetavate koerte karv lõigatakse tihtipeale lühemaks, et selle eest oleks lihtsam hoolitseda, kuid näitusekoerte kasukas hoitakse täispikkuses alles.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.