Karmikarvaline foksterjer

Fox Terrier Wire Coat

Ta võib olla küll väike, kuid lühike ja lihaseline karmikarvaline foksterjer suisa pakatab jõust. Nende paks ja karmikarvaline kasukas on valdavalt valge mustade, pruunide või mõlemat värvi märgistega. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 39 cm või vähem ja kaalub umbes 8 kg. Emased on veidi väiksemad.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Saadud Walesist, Derbyshire'ist ja Durhamist pärit karmikarvaliste musta-pruunide tööterjerite ristamise tulemusena, on karmikarvalist foksterjerit 19. sajandist peale kasutatud urgu peitunud rebaste väljapeletamiseks, et jaht saaks jätkuda. Esialgu oli olemas ainult foksterjeri tõug, mida esines kaht varianti – sileda- ja karmikarvalist – ning nende kahe variandi ristamine oli esialgu tavaline. Nüüd peetakse neid aga kaheks vägagi erinevaks tõuks ja kummalgi on oma tõustandardid.

Iseloom

Ärksa ja alati valmisoleva terjerina on karmikarvaline foksterjer aktiivne koer, kellel peab olema piisavalt tegevust. Kui tal on igav, otsib ta endale ise tegevust – kaevab, haugub või tegeleb mõne muu „meelelahutusega“. Julge ja sotsiaalse terjerina peaks ta inimestesse sõbralikult suhtuma, kuid tema tugev jahiinstinkt võib iga hetk välja lüüa.

Tervis

Karmikarvaline foksterjer on üldiselt väga terve koer. Nagu paljudel teistel väikestel/kääbuskasvu tõukoertel, võib ka neil esineda ajutist põlvekedra nihestust (patella luksatsiooni) ja mõningaid pärilikke silmahaigusi.

Liikumine

Karmikarvaline foksterjer vajab päevas vähemalt tund aega liikumist. Kuigi teda saab noorelt harjutada pere kassiga kenasti koos elama, ajab ta ilmselt majast väljas olles teisi kasse ja muid väikeseid kiiresti liikuvaid loomi taga, seepärast tuleb teda hoida kindlasti linnas ning liiklusega kohtades rihma otsas.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Nende paks ja karm kasukas on 2–4 cm pikk ning aluskarv lühike ja pehme. Koonukarvad annavad sellele tõule ainulaadse ilme. Karva üle päeva kammimine ja harjamine hoiab seda pulstumast, kuid kolm-neli korda aastas tuleb neid käsitsi trimmida (surnud karv tõmmatakse välja).

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.