Hamiltoni hagijad

Hamiltonstovare

Nutika välimusega tugev keskmine/suur hagijas, kes on veidi pikem kui kõrge. Hamiltoni hagija lühike liibuv karvkate on kolmevärviline (must, pruun ja valge). Täiskasvanud isased on 53–61 cm kõrged ja emased 49–57 cm. Nad kaaluvad 23–27 kg.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Keskmine koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

Hamiltoni hagijas on oma päritoluriigis Rootsis üks populaarsemaid hagijatõuge. Tõu lõi 19. sajandi lõpus üks Rootsi Kennelliidu asutaja, krahv Adolf Hamilton, kelle järgi on tõug saanud ka oma nime. Tõu loomiseks kasutati Inglise rebasehagijat, jänesehagijat ja mitmeid Saksa hagijaid (sh Holsteini algupära hagijas, pikajalgne Curlandi hagijas ja nõmmehagijas). Erinevalt teistest hagijatest ei tööta nad karjana, vaid üksi või paarides, ajades rebased või jänesed urust välja, et jahimees neid lasta saaks.

Iseloom

Hea iseloomuga Hamiltoni hagijas on armastav seltsiline, kui ta saab oma jahiinstinkti piisavalt rahuldada. Maapiirkondi armastava koerana võib ta kilomeetrite viisi jälge ajada, mistõttu on oluline, et ta kuuletuks tagasikutsumiskäsule ja et aed oleks põgenemiskindel. Neile meeldivad inimesed ja nad on õrnad, kuid väikelaste jaoks võivad nad olla liiga tormakad ning elavaloomulised.

Tervis

Hamiltoni hagijas on üldiselt terve ja jõuline koer ilma levinud tõuomaste terviseprobleemideta.

Liikumine

Tegemist pole koeraga, kes rahulduks kaks korda päevas kvartali ümber tiiru tegemisega. Aktiivse ja energilise koerana vajab Hamiltoni hagijas päevas vähemalt kahe tunni jagu liikumist, soovitatavalt ohutus kohas vabalt jooksmist, et ta saaks nuusutada ja joosta nii palju kui tahab. Kui neil on igav või saavad liiga vähe tegevust, hakkavad nad loomulikult pahandust tegema ning kaevavad, närivad ja hauguvad enese lõbuks.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Hamiltoni hagijal on kahekordne karvkate, mis koosneb pehmest, talvel eriti paksust aluskarvast ja ilmastikukindlast pealiskarvast. Karva hooldamine on lihtne ja piisab kõigest iganädalasest kergest harjamisest.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.