Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Punakas kass omaniku süles

Eaka kassi eest hoolitsemine

Lugemisaeg: 4 min

Olete ehk märganud, et teie kass tukub sagedamini, ei suuda enam nii kõrgele hüpata ega jahi paelajuppi sama energiliselt nagu varem.

Kodune elu

Teie lemmikloom naudib oma uinakuid veelgi enam, kui tal on võimalik pehmel asemel kerra tõmmata, eriti sedamööda, mida vanemaks ta jääb. Vanade kasside liigesed on teinekord kanged – pehme magamisase pakub mugavat toetuspinda, et loom tunneks end võimalikult hästi. Asetage magamisase sooja kohta, kus ei ole tuuletõmbust, et loom saaks rahu ja vaikust nautida.

Selleks et vähendada koormust kassi liigestele, võite asetada kausi puhta veega sinnasamma lähedale, et loom ei peaks joomiseks kusagile kaugele kõndima. See ergutab teda rohkem jooma ning aitab vältida vedelikupuudust ja kuseteede infektsioone, mis kimbutavad just eakaid kasse.

Hea mõte on ka asetada kassi liivakast lähedusse – isegi kui teie kass ei ole varem sellist asja kasutanud, võib talle siiski meeldida, et tal on võimalik hädad hõlpsalt toas ära teha ning ta ei pea selleks kusagile kaugele minema.Igal kassil on kindlasti oma lemmikkoht, mis asub maapinnast kõrgemal – olgu selleks siis aknalaud, kust inimesi jälgida, või diivan, kus magada. Olgugi et kassidele meeldib endiselt hüpata, ei pruugi nad vanemast peast enam nii kõrgele küündida nagu varem. Kui jaotate hüppe jõukohasteks osadeks, siis saab loom endiselt oma lemmikkohti nautida. Asetage näiteks põranda ja kassi lemmiktooli vahele järi, nii et loom saab teha endise ühe suure hüppe asemel kaks märksa väiksemat hüpet.

Eaka kassi toitumine

Vajadused muutuvad

Kuna vanadus moodustab ligi 40% kassi elueast, siis on oluline, et te mõistate looma muutunud toitainete vajadust, mis kindlustab, et ta on võimalikult terve ja õnnelik. Kasse peetakse eakaks üldiselt umbes seitsmendast eluaastast, mil te hakkate tähele panema, et loom hakkab aeglasemaks muutuma. Aeglasem elutempo ja ainevahetus toovad kaasa selle, et kass kasutab vähem energiat ega vaja enam nii palju kaloreid kui varem. See peaks teie kassi dieedis ka näha olema. Nii võite olla veendunud, et loom ei ole üle söödetud ja säilitab tervisliku kaalu.

Spetsiaalne eaka kassi toit tagab teie vananevale lemmikule kõik vajaliku. Selle koostises on kergesti seeditavad valgud, mis on leebemad nii looma kõhu kui ka hammaste vastu. Lugege lähemalt meie juhendist: „Kuidas eakat kassi toita?“

Isu kadumine

Kui märkate, et teie kass ei söö, siis on kõige parem viia ta loomaarsti juurde läbivaatusele. Isupuudus võib viidata mõnele terviseprobleemile või siis lihtsalt maitse-eelistuste muutumisele vananemise tõttu. Loomaarst oskab teile öelda, kas siin võib olla tegemist millegi tõsisemaga, ja anda nõu, kuidas vana kassi uuesti sööma meelitada.

Purina eakate kasside toidud

Mitme Purina kaubamärgi alt on saadaval spetsiaalselt eakate kasside jaoks hoolikalt väljatöötatud koostisega toitusid. Soovitame proovida mõnda järgmistest:

Korrapärased tervisekontrollid

Nii nagu inimesed, muutuvad ka kassid vananedes teatud tervisehädadele vastuvõtlikumaks. Osa neist hädadest võivad olla tingitud organismi loomulikust kulumisest, kuid teisi on võimalik üsna lihtsalt kas vältida või ravida.

Nii nagu inimesed, muutuvad ka kassid vananedes teatud tervisehädadele vastuvõtlikumaks. Osa neist hädadest võivad olla tingitud organismi loomulikust kulumisest, kuid teisi on võimalik üsna lihtsalt kas vältida või ravida.

Loomaarsti juures käimine

Korrapäraselt loomaarsti juures käimine on kõige kindlam viis, kuidas vana kassi tervist hoida. Visiidi käigus kaalub loomaarst looma ja vaatab ta põhjalikult läbi. Kui arstil on mingeid kahtlusi, siis saab ta võtta loomalt uriini- ja vereproovid ning analüüsida, kas neis leidub jälgi mõnest eakaid kasse ohustavast haigusest.

Ka vanaduses tuleb kassi vaktsineerida ning teha talle ussi- ja kirbutõrjet nagu varem.

Hammaste kontrollimine

Hamba- ja igemeprobleemid ohustavad teistest enam just eakaid kasse, seepärast viige oma loom korrapäraselt hambaid kontrollima.

Nahk, kasukas ja küüned

Ka eakas kass vajab ronimiseks ja enesekaitseks küüsi, seepärast lõigake neid üksnes hädavajaduse korral. Kuna eakad kassid on passiivsemad, siis ei pruugi nende küüned enam sama palju kuluda nagu varem, mis tähendab, et neile kulub aeg-ajalt väike lõikus ära. Kuna teinekord juhtub, et vanad kassid ei suuda enam oma küüsi täielikult sisse tõmmata, siis võivad need paista pikemad, kui tegelikult on – olge siis ettevaatlik, et te ei lõikaks liiga sügavalt!

Vananedes muutuvad liigesed kangemaks, mis tähendab, et teie kass ei pruugi enam ulatuda ennast igalt poolt puhastama. Te saate teda harjaga aidata. Lühikarvalistel piisab ühest kammimiskorrast nädalas, pikakarvalised vajavad iga päev kerget kammimist. Vannitage kassi üksnes hädavajadusel, kuna protseduur võib olla eaka looma jaoks stressirohke.

Hammaste kontrollimine

Hamba- ja igemeprobleemid ohustavad teistest enam just eakaid kasse, seepärast viige oma loom korrapäraselt hambaid kontrollima.

Vananemise tunnused

Eaka kassi eest hoolitsemise juures pole oluline üksnes teda õigesti toita, vaid talle ka palju tähelepanu pöörata. Peate ka teadma, missuguste vananemise tunnuste ilmnemiseks valmis olla. Kui märkate midagi alljärgnevast, siis aitab see teil mõista, mis teie kassiga toimub, samuti oskate siis vajaduse korral talle ravi otsida.