Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Pro Plan
Toimetulek halvatud koeraga
Kuldne retriiver kannab plastikust koonust

Koera taastumine operatsioonist

Lugemisaeg: 9 min
Pro Plan
Sponsor: Pro Plan

Kui su neljajalgset semu ootab ees operatsioon, on hea teada, mis sellele järgneb, et saaksid teha lemmiku olemise võimalikult mugavaks. Loomaarst annab sulle täpset teavet konkreetse koera ravi ja taastumise kohta, mis aitab loomal jälle iseendaks muutuda.

Koera kliinikust kojutoomine

Kui lähed koerale kliinikusse järele, ole valmis, et ta on pärast üldnarkoosi pisut unine. Loomaarst on andnud talle natuke süüa ja valuvaigisteid, mistõttu koer võib jalgel kõikuda.

Arvatavasti antakse teile koju kaasa ravimeid, nagu põletikuvastased arstimid, antibiootikumid ja valuvaigistid. Kui sul on koerale rohtude andmise kohta küsimusi, siis küsi loomaarsti käest.

Koju jõudes on tõenäoline, et koer tahab minna otsejoones asemele narkoosi mõju välja magama. Seega veendu, et ta saab rahu ja vaikust ning teda ei segata. Õige pea peaks ta valu mööduma ning enesetunne ja isu taastuma.

Vahel juhtub, et operatsioonijärgne segadus põhjustab osal koertel agressiivset käitumist. See peaks olema üksnes ajutine nähtus. Kui see kestab kauem kui paar tundi, võib eeldada, et loom on valudes. Kui sul on koera operatsiooni, järelravi, agressiivse käitumise või taastumise kohta küsimusi või kui su lemmik ei ole umbes 12 tundi hiljem ikka veel tema ise, siis võta uuesti loomaarstiga ühendust.

Koera operatsioonijärgne söötmine

Nii nagu inimesed, tunnevad ka koerad pärast narkoosist ärkamist iiveldust, seega anna talle õhtueineks väike kogus midagi kerget, näiteks keedetud kana või kala. Kui see pole võimalik, paku talle lihtsalt veerand tema tavapärasest söödaportsjonist. Loomaarst võib soovitada anda koerale eritoitu, mis on töötatud välja spetsiaalselt operatsioonijärgseks söötmiseks. Anna seda loomale paaril esimesel toidukorral või nii kaua, kuni veterinaar käskis, kuid pöördu esimesel võimalusel tagasi tavapärase kvaliteetsööda juurde, sest see kiirendab paranemist. Nagu ikka, veendu, et lemmikul on pärast operatsiooni kogu aeg ligipääs puhtale värskele veele.

Liikumine

Loomaarst ütleb sulle, kuidas ja millal su koer tohib liikuda, olenevalt sellest, mis operatsiooniga oli tegemist. Näiteks kui koerale tehti pärast operatsiooni õmblused, tuleb teda rihmas hoida ja tal on lubatud minimaalselt liikuda. Ideaalne oleks minna kuni paar päeva pärast õmbluste eemaldamist ainult aeda häda tegema. Samuti ei tohi neil lasta mööblile hüpata ega treppidest üles-alla kõndida. Järgi liikumisel alati loomaarstilt saadud juhiseid!

Pärast ortopeedilist operatsiooni võib koera liikumine olla veelgi kauem piiratud, isegi range puuripuhkuseni välja. Veendu, et su puur on koera jaoks piisavalt suur, et ta saaks sirgelt istuda ja mugavalt liikuda, aga mitte nii avar, et ta saaks selles ringi joosta. Vii oma koer korrapäraselt õue hädale, aga kui ta ei saa seda tehtud, laota talle ajalehed allapanuks ning vaheta neid regulaarselt, et tal oleks puhas ja värske olemine.

Veendu, et puuris on alati kauss puhta veega, ja kontrolli pidevalt, ega see ei ole kummuli löödud. Puuripuhkus võib olla teie mõlema jaoks raske aeg, kuid mida rohkem looma piirata, seda rutem ta paraneb ja seda väiksem on vigastusoht. Kui loomaarst on käskinud piirata liikumist puuripuhkusega, siis põhjusega – ta soovib koera paranemist sama palju nagu sina. Hoia oma koera nii kaua puuris, kui veterinaar soovitab, isegi kui paistab, et loomal on juba parem.

Koera haavasidemed

On oluline, et haavasidemed oleksid kuivad, et need ei tekitaks lisakahjustusi. Isegi kui koer läheb kõigest aeda häda tegema, pead teipima ta sideme ümber kaitseks kilekoti. Loomaarst võib anda sulle selle asemel hoopis tugevast materjalist tilgakoti. Ära unusta kilekotti kohe eemaldada, kui te tuppa tagasi jõuate, sest seda on ohtlik liiga kauaks ümber looma jäseme jätta! Niiskus koguneb ja põhjustab tervisehädasid – see toimub umbes samamoodi, nagu su sõrmed tõmbuvad vannis kortsuliseks.

Kui tunned ebameeldivat lõhna, näed värvimuutust, paistetust haavasidemest ülal- või allpool, märkad lonkamist või valuilminguid, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust. Samuti on oluline, et sa käiksid ette nähtud ajal veterinaari juures kontrollis veendumaks, et su koera paranemine kulgeb plaanipäraselt. Kui juhtub, et looma haavaside tuleb lahti või maha, siis ära püüa seda ise uuesti siduda. Kui seod sideme liiga tugevasti kinni, tekitab see koerale probleeme, seepärast vii ta veterinaari juurde, kes sind hea meelega aitab.

Koerte plastkaelused (torbikud)

Selleks et ennetada haava või sideme lakkumist, näksimist või kratsimist, on hea mõte kasutada lehtrikujulist kaelust, mida tuntakse ka torbiku nime all. Kuni viimase ajani valmistati neid plastist, kui nüüd on juba saadaval ka pehmest kangast kaeluseid, mis on koerale ehk mugavamad. Riidest kaelused on ühtlasi leebemad nii sinu mööbli kui ka möödakäijate vastu – ülevoolavas meeleolus plastkaelusega koer võib teha korralikku hävitustööd! On tähtis, et kaelus oleks kogu aeg kaelas, eriti öösiti ja muul ajal, mil koer jäetakse üksi. Ta peaks uue aksessuaari kandmisega ruttu harjuma, aga veendu, et see ei sega teda söömast ega joomast. Kui see on nii, siis võta kaelus ära söögi- ja muul ajal, mil su karvane kaaslane soovib juua.

Osa koeri ei suuda kaeluse kandmisega harjuda ja on sellepärast stressis. Kui see on nii, siis anna loomaarstile teada, sest tal võib olla teisi ideid. Kui järgid pärast operatsiooni koera eest hoolitsemisel siinseid nõuandeid ja loomaarsti ettekirjutusi, peaks su lemmik kiiresti taastuma ning varsti jälle mänguvalmis olema.

Veel Pro Plan Vet Dietsi artikleid:

Pro Plan
Lugemisaeg: 2 min

Koera diabeet