Daniel

Purina instituudi regioonijuht ja Purina loomaarst

Daniel
category icon

Koostisained

Mine jaotisse >

Kassid on obligatoorsed karnivoorid, kes vajavad teatud asendamatuid toitaineid, mida saab vaid loomset päritolu saadustest. Koerad on aga kõigesööjad, mistõttu nad suudavad kohaneda tasakaalustatud taimse või isegi täistaimetoiduga. Sellise toitumisega võib aga koer jääda ilma paljudest tähtsatest toitainetest. Seega tuleks enne kindlasti konsulteerida loomaarsti või loomade toitumisspetsialistiga.

Kassid on obligatoorsed karnivoorid, mis tähendab seda, et nad vajavad toitaineid, mida leidub enim loomses koes. Seega ei saa kass neid üksnes taimsest toidust kätte.

  • Kassid vajavad palju valku ja aminohappeid, mille nende organism kiirelt lagundab. Isegi kui nende varud on väikesed, ei aeglustu lagundamise tempo. Seetõttu on nad toitainete puuduse suhtes eriti haavatavad.
  • Üks kassile väga vajalik toitaine on tauriin (aminohape, mida leidub vaid loomsetes valkudes). Tauriinivaegus võib lõppeda pimedaks jäämise ja/või südamepuudulikkusega. Kassi organism suudab vaevu sünteesida piisavalt tauriini oma vajaduse täitmiseks, seega peab ta saama seda ka toidust. Tauriini leidub aga vaid loomsetes saadustes. Kuigi on olemas ka sünteetilisi toidulisandeid, on neil erinev biosaadavus ja nende veamäär ei ole teada.
  • Arahhidoonhape (asendamatu rasvhape) on veel üks näide toitainest, mis on kassile vajalik, kuid mida saab ainult loomsetest saadustest. Sama on ka A-vitamiini ehk retinooliga, sest kassid ei saa köögiviljades leiduvast provitamiin A-st piisavalt A-vitamiini kätte.
  • Kassil peab olema püsivalt ka piisavalt B12-vitamiini, mida leidub looduslikult lihas.

Koerad liigituvad kõigesööjate hulka. See tähendab, et koer saab kõik vajalikud toitained kas loomsetest või taimsetest toiduainetest, mistõttu suudab ta kohaneda ka koertele mõeldud tasakaalustatud taimetoiduga. Nii koera taimetoitu kui ka täistaimetoitu peaks kindlasti kontrollima loomaarst või loomade toitumisspetsialist, et vältida näiteks aminohapete, vitamiinide ja mineraalide puudust.