Daniel

Purina instituudi regioonijuht ja Purina loomaarst

Daniel

Koostisained

Mine jaotisse >

Puuduvad teadusuuringud, mis tõestaksid, et toortoit on parem kui töödeldud toit või vastupidi. Kui aga otsustad toita oma lemmikut toortoiduga, tuleb arvestada teatud ohtude ja võimalike tervisemuredega. Toortoidus ei pruugi olla kõiki lemmikloomale vajalikke toitaineid ning samuti võib see sisaldada kahjulikke baktereid, mis võivad olla ohtlikud nii loomale kui ka omanikule.

Kuigi toortoitumisel ei ole ühtset definitsiooni ega retsepti, viitab see enamasti omatehtud või poes müüdavale lemmikloomatoidule, mis koosneb peamiselt toorest lihast, elunditest ja kontidest. Peale selle võib toortoit sisaldada ka muid koostisaineid, näiteks pastöriseerimata piima, toorest muna, tooreid puu- ja köögivilju, õli, pähkleid ja seemneid. Toortoit ei ole alati täielikult toores, näiteks kasutatakse sageli ka keedetud teravilja. Toortoitumise tähistamiseks kasutakse tihti ka akronüümi BARF, mis tähendab kas 'kondid ja toortoit' (ingl bones and raw food) või 'bioloogiliselt sobilik toortoit' (ingl biologically appropriate raw foods). Mõni usub, et lemmikloomad peaksid sööma toortoitu, sest see on väidetavalt sarnasem sellega, mida nad sööksid iseseisvalt looduses elades.

Koertele ja kassidele mõeldud toortoitu on kahte tüüpi: omatehtud ja poes müüdav.

Omatehtud toortoidu puhul tuleb valmis olla selleks, et õige retsepti leidmine ei ole lihtne. Selleks et tagada oma lemmikule kõiki vajalikke toitaineid õiges koguses, on vaja eriteadmisi. Kassidele ja koertele toodetakse ka külmutatud või külmkuivatatud toortoitu, mis võib olla nii täis- kui ka täiendsööt. Neid tooteid kasutades saab omanik anda oma lemmikloomale toortoitu vastutustundlikult. Meie eesmärk Purinas on teha ohutut, kvaliteetset ja toitainerikast lemmikloomatoitu, mis rahuldab loomade erinevad vajadused. Praegu ei vasta toortoitumine meie standarditele. Kuigi me ei paku kasside ja koerte toortoitu, on meil lai valik looduslike koostisainetega tooteid, näiteks PURINA BEYOND ja PURINA ONE DUAL NATURE.

Toortoitumise pooldajad väidavad, et sel on hulk tervisele kasulikke mõjusid, sealhulgas parem seedimine, tahkem väljaheide, tervem nahk ja ilusam karv, vähem probleeme allergiatega, suurem vastupanuvõime haiguste ja parasiitide suhtes, kehalõhnade ja halva hingeõhu kadumine, tervisliku kaalu püsimine, vähem tervisemuresid, parem elukvaliteet ning toitumine, mis sarnaneb rohkem lemmiku loomupärase toitumisega. Väheseid neist aga toetavad ilmunud teadusuuringud. Koerte ja kasside toortoidu eelistest rääkides väidetakse ka seda, et toidu kuumtöötlemine muudab selle – ja eriti valgud – raskemini seeditavaks. Tegelikult võib õige küpsetamismeetod muuta toidu hoopis paremini seeditavaks. Toortoitumisega (eriti omatehtud toortoiduga) kaasnevad tervisemured saab jagada kolme kategooriasse:

1. Toidumürgistus
Toortoitumine suurendab bakteriaalse ja parasiitnakkuse ohtu, kuna toores kodulinnuliha või teised loomsed kõrvalsaadused võivad rikneda.

2. Füüsiline vigastus
Kuumtöötlemata kontide söömine võib põhjustada nii koertele kui ka kassidele palju eri vigastusi, näiteks hammaste murdumine ja suuvigastused, lämbumine, seedetrakti ummistus või perforatsioon, oksendamine, kõhulahtisus, pärasoole veritsus või isegi surm.

3. Tasakaalustamata toitumine
Iga lemmikloomaomanik ei pruugi toortoitu valmistades kasutada retsepti. Kuigi on võimalik, et omatehtud toortoit tagab lemmiklooma tasakaalustatud toitumise, näitavad uuringud, et enamasti ei suuda see siiski lemmiklooma toitainevajadust täita.