Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
omanik vannitab halli kassi

Levinud küsimused kasside ja vee kohta

Lugemisaeg: 3 min

Paljudel omanikel on küsimusi kasside ja vee kohta. Olgugi et kassid on tuntud kui kõige märja vihkajad, käitub osa neist täpselt vastupidi. Paljud kassid ei armasta vett, kuid nende hulgas esineb individuaalseid erinevusi. Vastasime mõnele levinud küsimusele kasside ja vee kohta.

Pole tõsi, et kõik kassid vihkavad vett. Tegelikult meeldib mõnele neist väga supelda! Sellegipoolest hoidub enamik kasse instinktiivselt märjaks saamast – see tuleneb nii nende pikast kodustamise ajaloost kui ka tugevast ellujäämisinstinktist. Nad on harjunud olema kuivad ja soovivad, et see jääkski nii.

Kassid on olnud sadu aastaid koduloomad sellistes riikides, mille kliima on kuum ja kuiv, näiteks Egiptuses. Kasside evolutsiooni varases etapis polnud neil vaja suure koguse veega toime tulla, sest ellujäämine eeldas haruharva märjaks saamist. Samuti kaitsesid omanikud kasse loodusjõudude eest. Paljud koeratõud seevastu on aretatud jahtima ja saatma omanikke välitingimustes vähem päikselises kliimas, mis tähendab toimetulekut igasuguse ilmaga. Seepärast vist armastavadki paljud koerad end jalutuskäigu ajal vette kasta.

Pea meeles, et osa kasse teeb end märjaks, sest sel on teatavad eelised. Harilikult peavad kassid piinlikku puhtust ilma vett kasutamata, sest nad ei saa end koerte moodi kuivaks raputada ja nad pole ka loodud vee ümber jahti pidama. Me kõik teame, kuidas kassidele meeldib toas mõnes soojas kohas kerra tõmmata, seega võib vette sukeldumine tekitada neis liigset külmatunnet, mis neile ei meeldi.

Enamiku kasside jaoks ei ole märjaks saamisest mingit kasu. Kui kassil õnnestub oma eluajal vett tavaliselt vältida, pole ta sellega sugugi harjunud ja tema vastumeelsus võib ajapikku veelgi süveneda. Ära muretse – on vähe olukordi, mil kass tõesti peab end märjaks tegema, ja kui ta jääbki vihmavalingu kätte või kukub vette, siis ei tee see talle arvatavasti midagi.

Kas kassid oskavad ujuda?

Nii üllatav, kui see ka pole, on ujumisoskus kassidele kaasa sündinud! Neid pole vaja ujuma õpetada. Kui nad satuvad vette, käsib instinkt neil pinnal püsida, täpselt nagu koertelgi. Enamik kasse ei jää vette kauemaks kui vaja, kuid kui nad leiavad end n-ö õhukeselt jäält, siis pole ka probleem põgenemiseks vette hüpata.

Mõte sellest, et kass oskab ujuda, polegi nii veider. Väga soojas kliimas käivad kodukassi iidsed eellased, metskassid, sageli ujumas või sulpsavad vette, et end jahutada, ja osa metskasse püüab isegi kala. Olgu tegemist kodu- või muu kassiga – kõik nad oskavad enda eest hoolt kanda. Ujumine on lihtsalt üks nende paljudest ellujäämisoskustest.

Kas Türgi van on ujuja kass?

Paljud inimesed arvavad, et Türgi vani tõugu kassid armastavad vett ja kasutavad iga võimalust ujuda. Seda pole küll tõendatud, kui paljud Türgi vani omanikud on väitnud, et nende kass tahab vannis ja duši all mängida ning kasutab mõnd veekogu nähes ära võimalust end vette kasta.

Võimalik, et Türgi vanid ei armasta vett sugugi rohkem kui muud tõugu kassid, sest selle kohta on üksikuid tõendeid. Kuid kindel on see, et sinu kassi veearmastus oleneb muu hulgas tema isiksusest. Osa kasse on loomult väga ettevaatlikud, samas kui teistele meeldib mängida ja kõike uut avastada, isegi kui see tähendab aeg-ajalt käpa kastmist kraanikaussi. Kui su kassile meeldib kraaniga mängida ja sellest pole midagi halba, siis lase tal lõbutseda. Aga kui kass ei näita vee vastu mingit huvi üles, siis ära sunni tagant – ta ei reageeri sellele kuigi hästi!

Kas kassid kardavad vett?

Enamikule kassidele ei meeldi vesi, kuid nad ei karda seda. Seepärast ei pelga nad ka vette hüpata, kui see on ainus pääsetee. Kassid eelistavad püsida soojas ja kuivana, kuid kuna nad oskavad loomupäraselt ujuda, on vee vältimine pigem eelistus kui vajadus. Paljudele kassidele meeldib tilkuva kraaniga mängida – asi, mida nad vett kartes kindlasti ei teeks!

Miks mu kass veega mängib?

Isegi kui su kass pole näidanud iialgi kalduvust ujuda, võib voolav vesi teda sellegipoolest lummata. Paljud kassid ei tee tilkuvast kraanist väljagi, kuid teised jõllitavad või patsutavad seda tundide viisi. Osa kasse tuleb lausa jooksuga kohale, kui dušikraan lahti keeratakse. Nad ei pruugi tingimata vee alla hüpata, vaid seista ja vaadata.

Sellise käitumise põhjust pole tõendatud, kuid paljud teooriad selgitavad, miks kassidele meeldib veega mängida. Populaarne teooria väidab, et tilkuva vee nägemine ja kuulmine käivitab nende jahiinstinkti. Nii vee pladin kui ka selle liikumine – eriti kui see murrab valgust –, viivad kassi n-ö jahirežiimi. Kui oled kunagi vaadanud, kuidas kass ajab taga laserkiirt või hüppab mänguhiirele kallale, siis tunned sellesama ainitise pilgu ka veega mängides ära.

Õige pea taipab ta, et vett ei saa kinni püüda ega juua, kuid ega see tema lummust vähenda. Kui su kassile meeldib tilkuvat kraani patsutada ja see ei kujuta talle ohtu, siis lase tal lõbutseda.