Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kitten code animated
Mida kassipojale süüa anda
Ingveri kass ronib puu otsa

Kassi kiibistamine

Lugemisaeg: 2 min

Tahad anda oma kassile palju armastust ja tähelepanu ning samuti ka kaitsta teda, juhul kui ta peaks kaduma minema. Kassi kiibistamine aitab tagada, et ta leitakse suure tõenäosusega üles ning tagastatakse turvaliselt kui ta peaks uitama minema.

Miks kiibistada?

Sinu kass võib kaduma minna mitmel erineval põhjusel. Nad võivad ehmuda ja minema joosta või kui olete just kolinud, siis uues keskkonnas segadusse sattuda ja ära eksida. Tõenäoliselt kannab sinu kass ka kaelarihma ja idendifitseerimiseks mõeldud silti, kuid need võivad kaduma minna või võib keegi need pahatahtlikult eemaldada, vastupidiselt mikrokiibile, mis on alati turvaliselt omal kohal. Peale selle, et saad mikrokiibi abil oma kassi ülesse leida, võib see aidata ka vaidluste korral kassi õige omaniku üle.

Mis on kiibistamine?

Kasside kiibistamine on väga lihtne ja kiire protseduur, mis võib aidata sul oma neljajalgse sõbraga taas üksteist leida. Kui leitakse peremeheta loom, siis on loomaarstil või loomade varjupaiga töötajal võimalik kasutada mikrokiibi lugejat ning kui kiip on kantud registrisse siis ka näha nii sinu kui ka sinu kassi andmeid. See tõesti ongi nii lihtne!

Kuidas kiibistamine töötab?

Lihtne ja valutu

Peale seda kui oled oma loomaarstiga kassi kiibistamisest vestelnud ja otsustanud selle ära teha, süstib ta vastava süstlalaadse instrumendiga imepisikese, umbes ühe suure riisitera suuruse mikrokiibi sinu kassi naha alla.

Protseduur on väga kiire ja seda peetakse võrdlemisi valutuks, väidetavalt on see tunne võrreldav kõrvade augustamisega. Niipea kui mikrokiip on paigaldatud, ongi kõik – sinu kass ei saa kunagi teada, et see seal on!

Kassi mikrokiibil on unikaalne 16-kohaline numbrikombinatsioon, mis kantakse loomaomaniku avalduse alusel üle-eestilisse lemmikloomaregistrisse, mis on liitunud ka üle-euroopalise Europetnet registriga ning võimaldab looma omanike kiiret leidmist üle Euroopa. Loomaomanik võib ka ise oma lemmiku kohalike omavalitsuste lemmikloomade registrisse kanda selle e-teeninduse kaudu. Pea meeles oma andmeid uuendada, juhul kui hiljem kolid või oma kontaktandmeid muudad.

Kui ühel päeval peaks sinu karvane sõber mingil põhjusel uitama minema ning mõni lahke võõras ta leidma, siis tuleks peremeheta loom lihtsalt viia varjupaika või loomaarsti juurde, kes saavad kasutada mikrokiibi lugejat ning kui kass on kiibitud ilmub selle ekraanile kiibi number. Selline skaneering on täiesti ohutu, kiibi 16-kohalise numbrikombinatsiooni abil leiab looma ja tema omaniku andmed hõlpsasti üles. Peagi olete oma lemmikuga taas kokku viidud!

Millal peaksin oma kassi kiibistama?

Olenevalt kassi tõust ja suurusest võib enamikule kiibi panna alates 10-12 nädala vanuselt. Võimalik, et varjupaigast võetud kass on juba kiibitud ning samuti osad aretajad korraldavad kassi kiibistamise enne kui uus omanik looma endale saab. Sinu aretaja, loomaarst või loomaarsti abi oskab lahti seletada kiipimise erinevaid valikuid.

Olenevalt kassi tõust ja suurusest võib enamikule kiibi panna alates 10-12 nädala vanuselt. Võimalik, et varjupaigast võetud kass on juba kiibitud ning samuti osad aretajad korraldavad kassi kiibistamise enne kui uus omanik looma endale saab. Sinu aretaja, loomaarst või loomaarsti abi oskab lahti seletada kiipimise erinevaid valikuid.

Kui palju maksab kassi kiibistamine?

Kassi kiibistamise maksumus erineb olenevalt sellest, millal ja kes seda teeb. Enamikul juhtudel on fikseeritud hind, ilma lisakuludeta. Mõned heategevusorganisatsioonid pakuvad tasuta kiibistamist ning ka loomakliinikud korraldavad aeg-ajalt vastavaid kampaaniaid, seega on mõistlik teha eeltööd. Hinna osas soovitame konsulteerida oma loomaarsti, tõuaretaja või loomade varjupaiga töötajaga, et teada saada konkreetsem maksumus.

Kas kiibistamine on kohustulik?

Mitmetes Eesti omavalitsustes on loomade kiibistamine ja registreerimine kohustuslik. Regulatsioonid võivad muutuda, seega soovitame konsulteerida oma loomaarstiga ning külastada asjakohaseid veebilehti.