Your Pet, Our Passion.
Tumepruun kass istub uksepiiril

Kassi poegimine

Lugemisaeg: 4 min

Kui ootad uute karvakerade sündi, siis võib see tunduda küll väga põnev, kuid ilmselt ka heidutav.

Sa ei peaks muretsema - üldjuhul suudavad tiined kassid enda eest väga hästi hoolitseda, kuigi nad vajavad poegimise ajal siiski sinu hoolt ja tähelepanu. Tihtilugu otsivad kassid poegimiseks privaatset kohta, seega peaksid tiinuse viimastel nädalatel tal igaks juhuks silma peal hoidma! Konsulteeri oma loomaarstiga juhul kui sul on kasside tiinuse kohta küsimusi või oled mures poegimise pärast. Nende nõuanded peaksid aitama sul rahuneda.

Siin on mõned kasulikud nõuanded meie lemmiklooma meeskonnalt, mis aitavad sul võimalikult hästi ette valmistada enne kui sinu kassist saab värske ema.

Poegimiseks valmistumine

Kui kätte on jõudnud kassi tiinuse viimased kaks nädalat, siis veendu, et kõik pereliikmed teavad, et nad peavad käituma looma juuresolekul rahulikult ja vaikselt ning kohtlema teda ettevaatlikult – eriti lapsed, kes on arusaadavalt elevil, et neil on varsti hulk kassipoegi, kellega mängida!

Püüa hoida kassi sel ajal võimalikult rahuliku ja passiivsena ning julgusta teda spetsiaalsel poegimisasemel puhkama. Ole siiski valmis, et talle ei meeldi ka kõige mõnusam ase, vaid ta eelistab kapinurka. Veendu lihtsalt, et tal on võimalik eri poegimiskohtade vahel valida, ning ära aja teda kusagilt ära.

Abi käepärast

Poegimine ei tohiks kassile raskusi valmistada, kuid hea mõte on hoida abi käepärast, juhuks kui teda on vaja rahustada või kui tekivad komplikatsioonid.

Hangi enne kassi poegimist loomaarsti telefoninumber, millelt saad ta väljapool tööaega kätte, sest sageli leiab poegimine aset öösel, samuti võib loomal vaja minna kiirabi. Kui kassiemal on poegimisega probleeme, siis pead ta võibolla loomaarsti juurde viima. Seepärast taga transpordivõimalus.

Kui sulle tundub, et poegimine algab varsti, on hea paar asja valmis panna, sh kauss sooja veega, puhtad rätikud ja lapid, hambaniit ning ühekordselt kasutatavad kindad, samuti transpordipuur ja loomaarsti kontaktandmed. Pane need lihtsalt igaks juhuks valmis!

Kui pead kassipojad ema juurest ära võtma, siis tuleb sul neid soojas hoida. Soovitame kasutada mikrolaineahjus soojendatavat oakotti, mitte kuumaveepudelit, kuna teravad hambad ja küüned võivad viimasesse augud teha.

Milliseid tunnuseid otsida?

Lähenevat poegimist võib olla keeruline ära tunda. Poegimise esimestes etappides muutub kassiema väga rahutuks ja häälekaks, rutates ringi, nagu ta otsiks midagi. Kui sa pole kindel, kas poegimine on alanud, võta oma loomaarstiga ühendust. Jälgige oma kassi tiinuse viimastel nädalatel ja päevadel hoolikalt, et sa ikka teaksid, millal ja kus ta kavatseb pojad ilmale tuua. Kass hindab privaatsust, poegimisel kehtib see veel eriti! On oluline, et sa jälgiksid kassi poegimise ajal, eriti esmapoegijat, et vajaduse korral sekkuda.

Poegimine ja selle etapid

Kasside poegimisel on kolm etappi. Kui poegimine on sinu meelest alanud, siis on oluline, et sa jälgiksid looma. Enamasti möödub kassi poegimine komplikatsioonideta, kuid hoia igaks juhuks silma peal, et vajaduse korral kiiresti sekkuda. Kui sekkud ilma hädavajaduseta, võib see poegimist aeglustada ja kassi ärritada, seepärast piirdu korrapärase kontrolliga ning ära sega ilmaasjata vahele. Ära muretse! Üldiselt saavad kassid poegimisega kenasti hakkama. Kui oled mures, pea loomaarstiga nõu. Olgugi et kogu pere on uustulnukate saabumisest elevil, piira pealtvaatajate hulka, et kassiema mitte ärritada!

  • Esimest etappi ei pruugi sa tähele pannagi, kuna emakakael ja emakas valmistuvad poegimiseks.
  • Tuhud küll algavad, kuid need ei pruugi sinu silmadele nähtavad olla.
  • Kassiema muutub väga rahutuks ja häälekaks, rutates ringi, nagu ta otsiks midagi.
  • Ta võib käia ka paar korda tulutult liivakastis, kuid jääb viimaks loodetavasti spetsiaalsele poegimisasemele.
  • Ära üllatu, kui ta valib mõne muu koha, kuna ta ei pruugi olla poegimisasemega harjunud või soovib lihtsalt mujal pojad ilmale tuua. Ära vii teda kuhugi – ohutum on lasta tal poegida seal, kus talle meeldib.
  • Tal võib hakata erituma tupevoolust.

  • Kassi poegimise teine etapp on põnev – sünnivad kassipojad! See võib võtta aega 2–24 tundi. Kontrolli poegimistarvikud veelkord üle ja veendu, et sul on kõik vajalik käepärast.
  • Osa kassipoegi sünnib pea ees (nagu inimlapsed), kuid mõnel tulevad eespool jalad ja ka see on normaalne nähtus, nii et ära muretse.
  • Pojad sünnivad umbes 30–45-minutiliste vahedega, vahel läheb ka üle tunni.
  • Jälgi eemalt ohutust kaugusest ning sekku üksnes hädavajaduse korral, nt kui sa näed, et kass pressib tugevalt, kuid kassipoeg ei sünni; eritub verist voolust või kass väljutab poegi väga kiiresti, nii et tal ei ole aega nende lootekotte katki hammustada ega poegi puhastada. Loes lähemalt, mida poegimise ajal jälgida, et saada teada, millal on vaja nõu pidamiseks loomaarstile helistada.

  • Kolmandas etapis väljutab kass platsenta. See toimub tavaliselt pärast iga kassipoja sündi.
  • Loe platsentad kokku – neid peaks olema iga kassipoja kohta üks.
  • Kui neid on vähem kui kassipoegi, siis võis juhtuda, et kassiema sõi muist ära või jagasid kaksikud üht platsentat. Samas võib see viidata ka väljutamata platsentale, mistõttu peaksid laskma loomaarstil kassi esimesel võimalusel läbi vaadata. Helista talle ja räägi oma kahtlustest.
  • Ära heitu, kui kassiema sööb osa platsentadest ära – see on normaalne. Samas tähendab see, et pead teda poegimise ajal senisest tähelepanelikumalt jälgima!

Poegimisel abistamine

Kui kassipoeg on sündinud, siis peaks kassiema lootekoti (poega ümbritsev õhuke kile) puruks hammustama ja ta hoolega puhtaks pesema. Loodetavasti ei ole sul vaja poegimisse üldse sekkuda, kuid vahel vajab kassiema siiski veidi abi.

Kui ta ei ava kotti või teeb seda poolikult või ei puhasta kassipoegi, siis pead teda abistama ja aitama tal vastsündinute eest hoolitseda. Võta rätik (mitte kunagi teravat eset!) ja rebi avamata lootekott ettevaatlikult katki, et kassipoeg saaks hingata. Puhasta õrnalt tema suu ja nina, seejärel võta puhas väike lapp või rätik (nt käterätt) ning kuivata kassipoega kiiresti vastukarva. Lõpetuseks hõõru sooja rätikuga – see kuivatab ja soojendab kassipoega ning ergutab teda korralikult hingama.

Pärast poegimist hammustab kassiema tavaliselt nabaväädi läbi, kuid kui ta seda ei tee, siis pead teda jälle aitama. Pese käed puhtaks või pane ühekordselt kasutatavad kindad kätte, seo hambaniit esmalt umbes 5 cm ja seejärel 2,5 cm kaugusel kassipoja kehast ümber nabaväädi ning lõika väät kahe niidi vahelt läbi. Ära lõika vääti läbi liiga kassipoja keha lähedalt, kuna see võib osutuda talle ohtlikuks. Lõika niidiotsad lühikeseks, kuna kassiema võib neid muidu närida ja alla neelata! Kui märkad, et kassiema närib vääti kassipoja keha lähedalt, siis peata tema tegevus ja lõika väät ise läbi.

Kui see osa poegimisest teeb sulle muret, siis pea enne kassi poegimist loomaarstiga nõu, et teaksid kindlalt, kuidas tegutseda.

Pärast poegimist

Sulle võib tunduda, et poegimine möödub kiiresti, kuid kõik kokku peaks kestma 2–5 tundi. Teatud juhtudel võib see võtta aega kuni 24 tundi. Kui näed mistahes hetkel, et poegimine valmistab kassiemale raskusi, siis võta loomaarstiga ühendust ja pea edasise suhtes nõu. Kui kass pressib tunni või rohkemgi, kuid poegi ei sünni, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust.

Enamasti sünnib 4–6 kassipoega, kuigi harvad ei ole ka suuremad või väiksemad pesakonnad. Kui kõik pojad on sündinud, siis lase kassiemal neid puhastada ja toita. Ära sekku liialt, kuid ära karda ka poegadega ettevaatlikult tegeleda, kuna see sotsialiseerib neid – ja eks kassiema ole ka puhkuse välja teeninud!

Kui kassipojad ei ole hakanud tunni aja jooksul pärast sündi piima imema, siis pead neid ehk nisade külge tõstma, kuna ilmselt on nad väga näljased. Kui poegi on rohkem kui nisasid, siis pead neid ümber tõstma, kuni nad õpivad jagama.

Kui sulle tundub, et kassiema ei hoolitse kassipoegade eest – ei puhasta ega toida neid –, siis võta viivitamata loomaarstiga ühendust.

Vahel on vaja pärast poegimist poegi pudelist toita, kuid seda juhtub harva. Kui sul on pesakonna toitmisega seotud küsimusi või muresid, siis pea loomaarstiga nõu. Ja ongi käes aeg tähistada uute kassipoegade sündi – palju õnne!