Your Pet, Our Passion.
Purina ONE
Kass koos karvapalliga

Kassi karvapallide vähendamine

Lugemisaeg: 1 min
Purina ONE
Sponsor: Purina One®

Kassid on imeilusad olendid ning nende karv on enamasti läikiv ja väga puhas. Seda seetõttu, et kassid hoolitsevad väga kohusetundlikult oma kasuka eest.

Uuringud on näidanud, et keskmiselt kulutavad kassid oma karvkatte eest hoolitsemisele 8% ärkveloleku ajast!

Mis põhjustab karvapalle?

Kassid korrastavad oma kasukat kareda keele ja esikäppadega, et kogu keha pidevalt puhastada. Lakkumine ergutab nahaeritiste teket – need hoiavad kasuka veekindla ja läikivana, karvale kandunud sülg jahutab kasse kuuma ilmaga. Kui sul on mitu kassi, siis võib-olla märkad, et nad hoolitsevad vahel ka teineteise kasuka eest.

Kasuka põhjaliku kasimisega kaasneb kahjuks ka ebameeldiv kõrvalnäht, sest kasside seedetraktis moodustuvad selle tagajärjel karvapallid.

Tahapoole suunatud kidad kassi keelel toimivad kammina, mis tähendab, et karvad püütakse kinni ja neelatakse alla. Kuigi enamik karvu väljub kehast väljaheidetena, kuhjub osa neist kõhus. Normaalse seedetegevuse käigus moodustuvad neist karvapallid või -vorstikesed. Kui Karvapall muutub suuremaks, oksendab kass selle välja või see liigub soolestikku ja võib põhjustada soolesulgust.

Kuigi see on loomulik protsess, tekitab see paljudele kassiomanikele palju muret. Köhimine, öökimine või oksendamine üks-kaks tundi pärast söömist viitavad sellele, et su kassil on karvapalli väljutamisega raskusi.

Kassidel, kes end liigselt puhastavad (või ajavad karva), võivad karvapallid kergemini moodustuda ja nad võivad rohkem oksendada. Samuti tekib enam karvapalle pikakarvalistel isenditel, kellel võib esineda soolesulgust isegi kassipojana.

Ginger cat playing with owner

Kuidas ma saan aidata?

Kui märkad, et su kass oksendab tihti karvapalle, küsi nõu oma loomaarstilt. Lisaks saad kassil karvapallide teket mitmel moel piirata:

  • harja oma kassi korrapäraselt, et eemaldada lahtist karva ja vältida selle allaneelamist;
  • kontrolli, ega su kassil ole kirpe, mistõttu ta võib oma kasukat rohkem puhastada ja karvu alla neelata;
  • toida oma kassi spetsiaalse toiduga, mis aitab karvapallidel organismi kergemini läbida.

Kiudainerikas toitumine võib karvapallide arvu vähendada. Kiudained tõmbavad karvad läbi soolte, nii et need satuvad pigem väljaheidetesse, kui et oksendatakse karvapallidena välja.

PURINA® PRO PLAN®-i kassitoitude valikus on olemas eritoit Elegant (kuivtoit), mis vähendab karvapallide moodustumist ja aitavad tänu suurele kiudainesisaldusele karvadel soolestikku läbida.