Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kass vaatab piima

Mida kassid joovad?

Lugemisaeg: 2 min

Erinevalt inimestest peaksid kassid jooma vaid üht jooki – vett. Hoolimata levinud uskumusest ei ole piim kassidele hea, seepärast jäta piimatooted ära. Miks?

On oluline, et kass oleks kogu aeg korralikult joodetud, eriti kuna nad on osavad janu eirama, kui vesi neile ei sobi. Samas ümbritseb kasside joomist palju müüte, sh nende armastus piima vastu.

Kas kassid joovad piima?

Täiskasvanud kassid ei peaks piima jooma. Hoolimata levinud uskumusest võib piim nende tervisele hoopis kahjulik olla. Kassipojad peaksid jooma piima üksnes pisikesest peast, s.t emapiima (või vajaduse korral spetsiaalset kassipoegadele mõeldud piima). Ühesõnaga – pole mingit vajadust ühelegi kassile või kassipojale lehmapiima joota.

Kui pakud kassile piima, võib ta otsustada seda juua, eriti kui selle peal on koorekiht. Seda sellepärast, et kass hindab rasvarikast toitu kõrgelt – lõppude lõpuks on tegemist väga väärtusliku toiduainega, eriti kui looma ei söödeta iga päev. Sinu kassi toit peaks olema juba niigi täisväärtuslik ja tasakaalustatud, nii et ta ei vaja lisakogust rasva, ükskõik kui ahvatlev see talle ka ei tundu. Seda enam, et suurem osa kaubahallis müügil olevast piimast pole kuigi rasvane, nii et su kass saab sellest nagunii väga vähe kasu.

Täiskasvanud kassidel on ka raske piima seedida. Kassipoegade kõhus on ensüüm, mis aitab neil laktoosi lõhustada, kuid täiskasvanud loomadel see puudub. Selle asemel võib piimas sisalduv laktoos käärimisel nende kõhtu ärritada. Kassipojad suudavad piima juua, kui sa seda neile pakud, kuid see on harva vajalik.

Osa loomapoode müüb spetsiaalset kassipiima, mille laktoosisisaldust on vähendatud. Võid kasutada seda hõrgu maiuse asemel ja ka joogiks. Kui sa siiski ei soovi oma kassile või kassipojale nn kassipiima anda, siis pole selleks ka mingit vajadust.

Kui su kass jõi tavalist piima, siis hoia tal silma peal. Kui tal on paha olla, küsi loomaarstilt nõu.

Mida kassipojad joovad?

Tillukesed kassipojad vajavad enne võõrutamist üksnes emapiima. Sellest piisab, et nad kasvaksid hästi. Midagi muud ei ole vaja. Emapiim sisaldab kõiki toitaineid, mida kassipoeg kuni võõrutamiseni vajab.

Kui su kass on orb või ei saa muul põhjusel emapiima juua, saab ta kõik vajaliku spetsiaalsest kassipoegade piimast. Ära kasuta selle asemel lehmapiima, kuna viimane ei sisalda kõike looma arenguks vajalikku.

Kassipojad võõrutatakse üldiselt neljandal elunädalal ja siis on aeg hakata pakkuma neile tahket toitu. Ühtlasi pead tagama neile ligipääsu värskele puhtale joogiveele. Arvatavasti söövad-joovad nad natuke kõike – sööta, emapiima (või spetsiaalset kassipoegadele mõeldud piima) ja vett –, nii et veendu alati, et veekauss on täis.

Mida kassid joovad?

Täiskasvanud kassi tervisliku tasakaalustatud toitumise hulka peaks kuuluma ainult vesi. Selle hulk oleneb kassi vanusest, suurusest, sellest, kas loom sööb märg- või kuivtoitu, ja paljudest muudest teguritest. Loe kassi veevajaduse kohta lähemalt siit.

Kui otsustad pakkuda oma kaslasest kaaslasele maiusena spetsiaalset kassipiima, veendu, et tema dieet on endiselt tasakaalustatud ja tervislik ning arvesta maius päevase toiduportsjoni hulka.

Kõige olulisem on pidada meeles, et värske puhas vesi peab olema nii kassile kui ka võõrutatud (või võõrutatavatele) kassipoegadele kogu aeg kättesaadav. Kui veekauss ei ahvatle ja nad püüavad piima juua, loe, kuidas meelitada neid jooma, valides täiusliku kausi.