Your Pet, Our Passion.
Koera kehakeele mõistmine
Koer istub põõsastes

Mida teha, kui koer kaob ära?

Lugemisaeg: 4 min

Iga koeraomaniku õudusunenägu – koer oli äsja siin, aga nüüd on kadunud. Kui koer läheb kaduma, tekitab see südamevalu ja stressi, millele lisandub omakorda mure, et ta võib olla hirmul või vigastatud.

Hea uudis on see, et sa saad paljugi ära teha, suurendamaks koera leidmise tõenäosust.

 

Kodu on seal, kus on süda

Kui koer kadus kodust, on tõenäoline, et ta ei läinud kaugele. Võibolla peibutas teda mööduv kass või tundis ta ahvatlust otsida toitu ja eksis lihtsalt ära? Võibolla kohutas teda vali müra või kõuekärgatus, nii et ta otsis naabri aiast või garaažist pelgupaika?

Kui kaotasid koera vahetus ümbruses, veeda vähemalt 15–30 minutit teda hüüdes ja vilistades ning püüa seejuures rõõmsalt kõlada. Tekita talle tuttavaid helisid, klõbista näiteks kahvlit vastu konservipurki või raputa tema lemmikmaiuste pakki. Kui käid ringi ja kuulatad, pööra eritähelepanu väligaraažidele ja -kuuridele, kus loom võib olla kas millegi külge takerdunud või luku taha jäänud. Kui elad maapiirkonnas, siis kontrolli jänese- või mägraurge ja küsi talunikelt luba nende küünidesse piiluda.

Hüüa koera ja vilista ka siis, kui ta kadus jalutuskäigu ajal. Kui jalutasite tuttaval rajal, siis käi läbi kohad, mis talle sinu teada meeldivad, olgu selleks konkreetne tiik või kasvõi pargikohvik. Osa koeri oskab väga hästi leida tagasitee auto juurde, nii et vaata parklasse. Teised koerajalutajad on sageli suureks abiks, sest on ju nemadki koerainimesed ja mõne lemmik võib olla lausa sinu koera sõber. Anna neile oma telefoninumber ja palu teatada, kui nad su hulkuvat looma näevad.

Kui koer tuleb hüpeldes sinu juurde tagasi, siis tervita teda soojalt. Ükskõik kui ärritunud või hirmul sa seesmiselt ka poleks – looma tuleb naasmise eest kiita, mitte karistada!

Abipalve

Kui oled igast mõeldavast kohast otsinud, aga koerast pole märkigi, on aeg anda tema kadumisest teada ka teistele.

 • Võta ühendust kohalike varjupaikadega, et küsida, kas nad on su koera leidnud või on mõni lahke võõras ta nende juurde viinud.
 • Loodetavasti on su koer kiibistatud. Kui see on nii, siis helista kohe mikrokiibi registreerinud ettevõttesse ja teata, et su koer on kadunud. Kui sa kord juba toru otsas oled, siis kontrolli üle, kas neil on su kõige värskemad kontaktandmed.
 • Helista kohalikesse loomakliinikutesse ja kõigisse varjupaikadesse ning anna neile koera kirjeldus ja mikrokiibi kood. Küsi, kas nad oleksid nõus riputama üles plakati või postitama kuulutuse oma veebisaidil või sotsiaalmeedia lehel. Kui jah, siis paluvad nad sinult ilmselt mõnd hiljutist fotot.
 • Kui su loom on kindlustatud, siis võta kindlustuspakkujaga ühendust, sest nemad võivad pakkuda nii rahaabi kui ka nõu kadunud koera leidmiseks.
 • Kui koer jooksis kodust minema, siis anna sellest lähimatele naabritele teada ja palu neil võimaluse korral silmad lahti hoida.
 • Koosta koera kohta lendleht asjakohase teabega, sh nimi, tõug ja välimuse kirjeldus. Ideaalne oleks, kui saad lisada hiljuti tehtud foto. Kontaktandmed peaksid sisaldama sinu nime, telefoninumbrit ja e-posti aadressi.
 • Meie soovitame leidjale vaevatasu mitte pakkuda, sest see võib viidata looma väärtusele, nii et kui ta lõpetab valedes kätes, tekitab see ehk kiusatust ta maha müüa. Head ja ausad koeri armastavad inimesed peavad lemmiku ohutut naasmist juba iseenesest piisavaks preemiaks.
 • Postita ja jaga lendlehti igal pool, kus su kadunud koera viimati nähti, samuti naabruskonnas, sest osal koertel on tugev koduinstinkt. Käi läbi selle piirkonna lähedal asuvad asutused, kus su koer kadus (poed, postkontorid, tervisekeskused, pubid ja spordihooned), ning küsi, kas nad riputaksid su lendlehe üles, et aidata kadunud looma leida.
 • Ärgita naabreid ja otsi nende seast vabatahtlikud, kes aitavad sul uste taga koputamas käia ja lendlehti jaotada.
 • Jaluta või sõida rattaga piirkonnas, kus su koera viimati nähti, ja sõelu naabruskond aeglaselt autoga läbi. Näita lendlehte möödujatele ja palu neil silmad lahti hoida. Kui nad on abivalmid, küsi, kas nad aitaksid su otsinguid laiendada ning vaataksid ümbruskonna lagendikel või metsades ringi. Kui nad su koera leiavad, paku neile meelehead.

Kelle poole pöörduda?

Pöördu kohaliku omavalitsuse, politsei ja loomade järelevalveasutuste poole, edastades neile oma koera kirjelduse ning kadumise aja ja koha. Nende poole pöördutakse tavaliselt siis, kui keegi on hulkuva koera leidnud või kui loom on sattunud autoõnnetusse. Nemad saavad teid uuesti kokku viia.

Kadunud loomade otsimisel on abiks veel muudki organisatsioonid. Selleks et aega säästa, pane enne nendega ühenduse võtmist valmis järgmine teave: koera värvus, vanus, kasv, iseloom, tuvastamisandmed (kaelarihm, nimesilt, mikrokiip, kadumispiirkond) ja oma kontaktandmed.

Kadunud koerast teavitamiseks on palju võimalusi

 • Kasuta ära kohaliku või koera kadumispiirkonna ajalehe rubriiki „Kadunud ja leitud”. Avalda esimesel võimalusel koera kadumise kuulutus ja kontrolli iga päev leitud loomade kuulutusi.
 • Ka Facebook on heaks abiks. Kui sul on Facebooki konto, siis tasub postitada koera kadumise kuulutus, sest sõbrad saavad seda jagada ja niimoodi su otsinguid laiendada. Mida rohkem inimesi on koera kadumisega kursis, seda suurem on tema leidmise tõenäosus.
 • Twitter võib ka abiks olla, eriti kui lisad säutsule teemaviitena oma asukoha ja kasulikud organisatsioonid.

Koeravargus

Kuigi koeravargus on ebaharilik kuritegu, sooritatakse neid järjest enam. Kui kahtlustad, et su koer võidi varastada, pöördu kohe kohalikku politseijaoskonda ja registreeri kriminaalasi.

Enamik koerasõpru on suurima heameelega nõus kadunud koera otsimisel appi tulema ja võõrad avaldavad sageli oma teel teateid kadunud loomade kohta. Seega levita sõna nii laialdaselt kui võimalik ja loodetavasti saad oma toreda sõbraga varsti jälle kokku.

Seotud artiklid: