Your Pet, Our Passion.
Growing Pup logo animated
Koer istub uksepiiril punase juhtmega

Kutsika õpetamine

Lugemisaeg: 3 min

Ärge siis kutsika kojutoomise elevuse keskel ära unustage, et teda tuleb kohe õpetama hakata. Mida varem te talle häid harjumusi, põhikäsklusi ja teie kodus valitsevaid reegleid õpetate, seda lihtsam on nii teil kui ka kutsikal.

Esimene päev uues kodus

Uue kutsika väljaõpe peaks algama kohe tema saabumise päeval. Alustage sellest, et kutsikas õpib ära oma nime. Kasutage seda iga kord, kui te loomaga mängite, teda toidate või teda sülle võtate, ning küllap ta tunneb selle varsti ära ja reageerib teie kutsele. Kui nimi on selge, siis saate seda temaga suhtlemisel kasutada ja võitegi alustada kutsika õpetamist.

Järgmiseks peaks loom harjuma kaela- ja jalutusrihmaga. Ta võib neid esialgu võõristada, nii et varuge kannatust – küll ta ära harjub. Pange kutsikale tema saabumispäeval kergekaaluline kaelarihm kaela ning harjutage temaga peenikese ja kergekaalulise jalutusrihmaga kõndimist. Kui loom ei ole veel kõiki vaktsiine saanud, siis piirduge esialgu oma maja ja aiaga. Kutsikas võib olla jalutama minnes väga erutunud ja rihma rebida. Kui see on nii, siis võite kasutada pehmet koonurihma. See muudab rihma otsas jalutamise ja kutsika koolitamise nii teie kui ka koera jaoks lihtsamaks.

Uue kutsika sotsialiseerimine

Kui soovite, et teie kutsikast kasvaks õnnelik ja enesekindel koer, siis peate teda sotsialiseerima.

Üks parimaid viise selleks on korraldada toredas ja sõbralikus keskkonnas nn kutsikapidu. Teie loomakliinik korraldab neid tõenäoliselt kutsikatele, kes on saanud oma esimesed süstid (umbes kaheksa nädala vanuselt). Kui nemad sellega ei tegele, siis oskavad nad teid ehk edasi suunata.

Kutsikapeol saavad enam-vähem ühevanused loomad koos mürada. Veenduge, et teie külastatavat pidu juhib kogenud treener või veterinaarõde, kes oskab luua positiivse ja nauditava keskkonna ning arendada teie kutsikas enesekindlust. Kui pidu on kehvasti korraldatud, siis ei pruugi teie kutsikale seal meeldida, ta võib koguni hirmu tunda. Kogenud koerajuhtide abiga saavad nad aga hea meelega teiste kutsikatega sõpradeks.

Kutsikapidu on ilmselt esimene kord pärast pesakonna juurest lahkumist, mil teie kutsikas mängib teiste omasugustega, kellest paljud näevad välja ja käituvad hoopis teistmoodi kui maha jäänud õed-vennad.

Järelevalve all kohtudes saavad kutsikad väärtusliku õppetunni. Nad õpivad teiste koerte kehakeelt ja näoilmeid lugema ning nendega suhtlema, samuti saavad nad teada, et hammustamine ei kõlba. Pidu pakub kutsikale ka head võimalust eri treeneritega kokku puutuda ja koostööd teha – see parandab looma kindlustunnet inimestega suhtlemisel.

Juhendajad õpetavad teie kutsikale häid kombeid, nt söögi või mänguasjade jagamist teistega ning nende küsimise peale käest ära andmist, samuti seda, et inimestest ei trügita ukse peal mööda. Kui harjutate seda kõike kodus ning annate koerale preemiaks mõne hõrgu maiustuse, siis on teil varsti rõõmus, rahulik ja viisakas pereliige, kellega on lausa lust koos elada.

Kutsikakool

Kui teie kutsikas on umbes 12–16 nädalat vana ja saanud kõik ettenähtud vaktsiinid, siis võite minna temaga kutsikakooli. See on kutsika arengu seisukohalt äärmiselt oluline ning pakub nii talle kui ka teile palju rõõmu.

Kutsikakooli tundides õpib koer põhikäsklusi, nagu „istu”, „lama”, „koht”, „siia”, ning teil avaneb võimalus õpetada talle ka toredaid trikke, nagu „anna käppa” või „rulli”. Tundide käigus õpivad juurde nii koerad kui ka nende omanikud. Teile tutvustatakse tänapäevaseid, positiivseid ja motiveerivaid meetodeid looma koolitamiseks.

Otsige selline kutsikakool, kus loomale lähenetakse sõbralikult, organiseeritult ning rõõmu ja kiitusega. Kohal peaks olema vähemalt üks koolitaja või assistent kuue kutsika kohta, nii et koerte tähelepanu ei haju ja neil ei hakka igav. Hea treener lubab teil oma tundi külastada, enne kui te oma looma kirja panete, et te võiksite oma valikus kindel olla. Kui kutsikakoolis on liiga palju loomi, seal valitseb kaos, treener karjub või karistab koeri (või nende omanikke!) või kasutab poovaid kaelarihmu, siis lahkuge. Teie ja teie parim sõber väärite enamat.

Kutsika kasvataja ja loomaarst annavad hea meelega nõu, kust leida head kutsikate koolitajat.

Kutsika õpetamine aitab luua teie vahel lähedast sidet, nii et nautige iga koosveedetud hetke! Edu koolitusel, ja lõbutsege!