Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Koerte kurtus
ratastooli kasutav koer

Toimetulek halvatud koeraga

Lugemisaeg: 2 min

Kui su koeral on vigastus või haigus, mis lõpeb halvatusega, on üht-teist, mis sa saad ära teha, et aidata tal endiselt õnnelikku ja energilist elu elada. Koostasime halvatud koeraga toimetuleku kohta juhendi, et selgitada seda sulle lähemalt.

Olgugi et vahel ei saa midagi parata, on taastumine teinekord siiski võimalik. Koera halvatus tähendab, et ta ei suuda kasutada kas üht või mitut jäset. Enamasti on selle põhjus seljaaju vigastus. Kahtlemata tekitab see stressi ja võibolla pead võtma vastu raskeid otsuseid. Koera ravi ja selle prognoos olenevad halvatuse põhjusest ning kahjustatud jäsemetest. Loomaarst selgitab sulle, kui suur on võimalus, et loom saab hakata oma jäsemeid uuesti kasutama.

Olgugi et sa tahad oma sõbrale alati parimat, on halvatud koera eest hoolitsemine suur töö, mis võib vahel üle jõu käia. Kui töötad palju või sul on aktiivne pereelu, ei pruugi sul jääda looma eest hoolitsemiseks piisavalt aega. Osas piirkondades on olemas taastusravikeskused, kus su koera eest hoolitsetakse seni, kuni ta on piisavalt terve, et saaksid temaga kodus hakkama. Suuremad loomakliinikud võivad samuti koeri pikemaks perioodiks sisse võtta.

Elu halvatud koeraga

Tagajalgade halvatus muudab sageli koera elu. Võimalik, et sa pead vähemalt esialgu looma põit tühjendama, vajutades õrnalt tema kõhule. Loomaarst näitab sulle, kuidas seda teha, ja laseb sul enda nähes harjutada. Mõne aja pärast kusepõie talitlus taastub.

Lamatiste ennetamiseks tuleb halvatud koer hoida alati puhta ja kuivana ning tema asendit peab korrapäraselt muutma. Koera loomaarst või füsioterapeut annab sulle nõu, milline ase valida, aga pea alati meeles kontrollida, ega loom pole määrdunud või märg. Vahel hoiavad rippsidemed või rakmed su lemmikut liikuvana. Neid on saadaval eri valikus.

Füsioteraapia on väga vajalik – pärast halvatuse teket tuleb säilitada looma lihaste toonust ja jõudu. Füsioteraapiat peaks tegema koolitatud spetsialist. Ta võib õpetada teile harjutusi, mida te peate kodus tegema. Osa lemmikloomade kindlustusi tasub füsioteraapia kulud, seega uuri, mida sinu kindlustus katab.

Tagajäsemete halvatusega loomadele on saadaval ratastoolid, mis võimaldavad neile jälle igatsetud liikumist. Tegelikult õpib osa koeri tänu sellistele leiutistele uuesti sama hästi jooksma ning loopimis- ja muid mänge mängima nagu enne vigastuse saamist. Pea meeles, et loomaarst peaks selliste tarvikute kasutamist jälgima, sest need ei sobi kõigile, vaid tavaliselt üksnes kergetele väikest kasvu tõugudele. Neile koertele, kes kohanevad ratastega, võivad leidlikud omanikud ehitada kaldteed, et loom pääseks terrassile ja mujale samamoodi uudistama nagu varem.

Koera pikaajaline halvatus

Vahel juhtub, et koer halvatakse pikaks ajaks (sageli puudutab see tagajäsemeid). Kui see on nii, siis tuleb arvestada teatud tegureid, veendumaks, et koeral on mugav olla. Paljud omanikud otsustavad koera heaolu ja mugavust arvesse võttes looma eutaneerida. Tegemist on sügavalt isikliku otsusega, mis tuleks veterinaariga põhjalikult läbi arutada.

Suurtel halvatud koertel võib olla keeruline ringi liikuda ja halvatud tagajäsemetega loomadel võib olla eri raskusega urineerimis- või roojamisprobleeme, millega sa pead toime tulema. Oluline on mõelda koera elukvaliteedi peale, mitte üksnes enda, vaid ka tema seisukohast. Vahel on eutanaasia kõige parem lahendus, mida sa saad pakkuda.

Igatahes, kui sa pole halvatud koera eest hoolitsemises kindel, pea loomaarstiga nõu. Tema teab, kuidas oleks nii sinu kui ka su looma vajadusi arvesse võttes kõige parem toimida. Isegi kui otsus ei tule kergelt, pea alati meeles, et sa teed oma sõbrale heateo!

Seotud artiklid

Lugemisaeg: 9 min

Koera taastumine operatsioonist