Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Koer seisab põllul, taustaks mäed

Koera kehavormi hindamine

Lugemisaeg: 4 min

Olete kindlasti teadlik, et teie koer on ainulaadne. Kas teadsite aga, et ta erineb teistest ka toitaine- ja energiavajaduse poolest?

Nii nagu inimesed, seedivad ka koerad toitu pisut erinevalt olenevalt looma vanusest ja aktiivsusest. Kui annate oma koerlasest sõbrale rohkem kaloreid, kui ta vajab, siis ladestatakse kõik üleliigne rasvkoena ning halvimal juhul võib see viia looma rasvumiseni.

„Kui õpite lemmiku kehavormi punktisummat arvutama, hindate teda korrapäraselt ning võimaldate talle sobivat toitu ja liikumist, siis võite kindel olla, et annate looma tervise ja heaolu nimel omalt poolt parima,” ütleb Purina loomaarst Zara Boland.

Kuigi koera kaalumine ja tema kehakaalu jälgimine on hea mõte, siis on seda vahel keeruline teha, eriti kui loom on suurt tõugu või lihtsalt üks paras väänik. Kuna tõud erinevad tohutult, siis ei ole alati just lihtne välja selgitada, missugune teie loom peaks olema. Siinkohal tuleb appi kehavormi punktisumma.

See võimaldab teil hinnata, kui palju on koera kehal rasvkudet (seda on lihtne kodus teha, kuna kaalu pole vaja), ning see aitab tuvastada ülekaalulisuse juba enne, kui kaal hakkab näitama suuri numbreid. Veelgi enam – skaala hõlmab kõiki koeri, nii et saate oma lemmikul loomaarsti külaskäikude vahepeal hõlpsalt silma peal hoida, olgu ta siis suur või väike, karmi- või kohevakarvaline.

Kehavormi hindamine ja teie koera punktisumma

Kehavormi punktisumma arvutamine on väga lihtne, kui järgite siinseid juhiseid. Tegemist on numbriga vahemikus 1–9, kus 1 tähendab tugevat alakaalu ja 9 tugevat ülekaalu.

Ideaalne punktisumma on kas 4 või 5 – loom ei ole liiga suur ega väike. Selle poole peaksitegi pürgima. Koera kehavormi punktisumma arvutamiseks peate kontrollima looma kolme järgmist kehapiirkonda.

1 Ribid

Veenduge, et koer tunneb end mugavalt, ning libistage mõlema käega looma külgedelt mööda tema rinnakorvi (koer arvab ilmselt, et te paitate teda). Tunnetage looma keha ja võrrelge seda joonisega.

2 Profiil

Vaadake oma seisvat koera küljelt. Kõige parem, kui te asute koeraga ühel kõrgusel, siis on vaade kõige täpsem.

3 Ülalt alla

Vaadake oma seisvale koerale ülalt alla. Lihtne!

Jälgige oma koera kehavormi punktisummat hoolega, et loom saaks alati ideaalsed punktid (4 või 5) – nii vähendate liigsest kehakaalust tingitud terviseprobleemide tekkeohtu. Nende hulka kuuluvad artriit, südamehaigused ja isegi diabeet, mis ei tähenda mitte üksnes suuri kliinikuarveid, vaid ka õnnetut ja end ebamugavalt tundvat looma. Koera vormis hoidmiseks on seega põhjust enam kui küll!

Teie koer on liiga kõhn, kui:

  • Looma ribid, nimmelülid, vaagnaluud ja teised esiletungivad luud (need, mille kuju te näete) paistavad juba kaugelt silma. Loomal ei ole tajutavat keharasva ning ta on kaotanud ilmselgelt lihasmassi.
  • Ribid, nimmelülid ja vaagnaluud on hästi näha. Käega katsudes ei ole rasvkudet tunda, küll aga tungivad osa luid esile. Lihasmassi kadu on minimaalne.
  • Ribisid on hõlpsalt tunda ja need paistavad välja, neid ei kata käegakatsutav rasvkude. Nimmelülid on pealtpoolt näha, vaagnaluud tungivad esile ning looma talje on tugevalt välja joonistunud.

Teie koera kehavormi punktisumma peaks olema järgmine:

  • Koera ribisid peaks olema hõlpsalt tunda, neid peaks katma minimaalne rasvkude. Talje peaks olema ülalt alla vaadates kergesti eristatav, samuti peaks olema näha, et kõht on n-ö sisse imetud.
  • Koera ribisid peaks olema käega katsudes hõlpsalt tunda, neid ei tohiks katta liigne rasvkude. Talje on ülalt alla vaadates ribide taga selgelt eristatav, kõht on sisse imetud.

Teie koer on liiga jäme, kui:

  • Ribisid on kätega tunda, kuid neid katab pisut liiga paks rasvkoekiht. Talje on ülalt alla vaadates tajutav, kuid ei tungi esile. Kõht on sisse imetud.
  • Koera ribisid on keeruline tunnetada, kuna neid kattev paks rasvkude segab. Nimme- ja sabajuurepiirkonnas on silmaga nähtavad rasvkoeladestused. Talje puudub või on seda vaevu märgata ning kõht võib olla sisse imetud või siis ka mitte..
  • Ribisid ei ole kätega tunda, kuna neid katab väga paks rasvkoekiht – te peate selleks tugevalt vajutama. Nimme- ja sabajuurepiirkonnas on paksud rasvkoeladestused. Talje puudub, kõht ei ole sisse imetud. Koera kõht võib olla hoopis välja veninud (kõht on suur ja ripub kergelt).
  • Looma rindmikul, selgrool ja sabajuurel on massiivsed rasvkoeladestused. Talje puudub, kõht ei ole sisse imetud ning looma kaelal ja jäsemetel on rasvkoeladestused. Kõht on selgelt välja veninud (s.t ripub).

Nõuandeid koera kehavormi määramiseks

Kas vajate abi? Purina loomaarst Zara Boland näitab kolme lihtsa võttega ette, kuidas koera kehalist seisundit hinnata ning tema kehavormi punktisummat arvutada. Koera ala-, üle- või ideaalkaalu määramiseks kulub kõigest üks minut.

Kui olete koera kehavormi punktisumma välja arvutanud, siis peate mõtlema, mida ette võtta (kui see on vajalik). Kui teie koer on kas üle- või alakaaluline, siis küsige loomaarsti käest nõu, kuidas loom uuesti vormi saada.

Kui teie koer on saavutanud uuesti hea vormi, siis jagub tal jälle energiat, rõõmu ja entusiasmi, mida teiega jagada, ning tema elu on märksa vahvam.