
Me armastame oma koeri ja tahame neile ainult parimat – seega pole üllatav, et üha enam inimesi soovib neile ise süüa teha. Loe lähemalt, mida on vaja teada, kui otsustad ise koeratoitu valmistada, ja miks on kõige parem küsida asjatundjatelt nõu, enne kui hakkad oma lemmikut koduse toiduga söötma.
Koer on inimese parim sõber ja osa perekonnast. Seega tekib paratamatult küsimus, kas talle tohib anda sama toitu, mida pereliikmetele – on ju toit tee (enamiku) koerte südamesse! Kahjuks ei tähenda see seda, et teed lihtsalt suurema koguse süüa – kodust koeratoitu võib olla üsna keeruline õigesti valmistada. Sa pead veenduma, et omatehtud koeratoit vastab kõigile looma toitumisvajadustele. Seetõttu soovitame enne kodusele koeratoidule üleminekut pidada nõu loomaarsti või lemmiklooma toitumisspetsialistiga. Loe lähemalt, mida on vaja teada, et oma koerale ise süüa valmistada.
Kas omatehtud koeratoit on tervislikum?
Tavaliselt mitte! American Kennel Clubi andmetel ei usu paljud loomaarstid, et omatehtud toit on parem kui poetoit. Praegu puuduvad tõendid selle kohta, et kodune koeratoit annaks sellist kasu, mida loom ei saaks juba täisväärtuslikust ja tasakaalustatud kuiv- või märgtoidust. Tegelikult on loomaarstid lausa mures, et omatehtud koeratoit võib looma tervist kahjustada, eriti kui tema menüü ei ole õigesti koostatud või see on kokku pandud ilma professionaalse toitumisspetsialisti või loomaarsti abita.
Millised on omatehtud koeratoidu eelised?
- Võimaldab täieliku kontrolli koera toitumise üle, kuna saad ise valida, mida ta sööb.
- Kodus valmistatud toit võib aidata toidutalumatuse ohjamisel, kuna saad vältida koostisosi, mis on varem põhjustanud koerale tervisemuresid. Siiski on tänapäeval saadaval nii palju poetoite allergiate ja talumatuse ravimiseks, et tõenäoliselt ei ole vaja hakata ainult sel põhjusel koerale ise süüa tegema.

Millised on ohud?
- Paljud retseptid ei ole täisväärtuslikud ega tasakaalustatud ning ei anna koerale pikas plaanis kõiki vajalikke toitaineid. See kõik võib põhjustada tervisemuresid tulevikus.
- Koduse koeratoidu retsept ei ole sageli toitumisspetsialisti ega loomaarsti koostatud ning võib sisaldada teatud toitaineid kas liiga palju või liiga vähe – kumbki ei ole hea variant.
- Mõnikord tekib kiusatus asendada mõni puuduv koostisosa teisega, kuid see võib menüü tasakaalust välja viia.
- Kui kasutad toorest liha või muna, on oht, et koer nakatub teatud parasiitide või bakteritega, näiteks salmonellaga. Samuti on oht, et bakteriaalsed nakkused kanduvad toidukäitlemise või lemmiklooma järelt koristamise kaudu inimesele üle.
- Portsjoni suurust on raske määrata, mis tähendab, et omatehtud koeratoiduga söödetud loom on sageli kas üle- või alatoidetud.
Eeltoodut silmas pidades soovitame tungivalt pidada nõu loomaarsti või koerte toitumisspetsialistiga, enne kui otsustad koduse koeratoidu kasuks. Nii tagad, et su lemmik säilitab hea tervise ka tulevikus. Lisaks soovitame proovida ainult selliseid koeratoiduretsepte, mille on spetsiaalselt koostanud oma ala tunnustatud asjatundja. Pea meeles, et internetis võivad kõik ennast eksperdiks tituleerida. Seega uuri hoolega nõuandjate tausta.
Mida peaks omatehtud koeratoit sisaldama?
Nii nagu inimesel, on ka koeral vaja mitmesuguseid tähtsaid toitaineid: valke, rasvu, süsivesikuid, kiudaineid ja asendamatuid rasvhappeid. Lisaks vajavad koerad ka hulgaliselt mikrotoitaineid, nagu vitamiinid ja mineraalained. Samas ei piisa ainult sellest, et toit sisaldab kõiki õigeid toitaineid, vaid need peavad olema ka õiges tasakaalus. Seetõttu ongi koera toitumisvajaduste rahuldamine üpris keeruline ja me soovitame koostada koduse menüü ainult asjatundja abiga.
Milliseid koostisaineid tuleb omatehtud koeratoidus vältida?
Paljusid toite, mis sobivad inimesele, ei tohi kunagi anda koerale. Siin on nimekiri koostisainetest, mida ei tohi kodusele koeratoidule lisada.
- Sibul, küüslauk ja murulauk: võivad põhjustada seedehäireid ja punaste vereliblede kahjustusi.
- Šokolaad: sisaldab teobromiini, mis on koertele väga mürgine. See põhjustab seedehäireid, südameprobleeme ja kahjustab kesknärvisüsteemi.
- Makadaamiapähklid: sisaldavad toksiine, mis võivad mõjutada koera lihaseid ja närvisüsteemi.
- Avokaado: võib põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust ning sisaldab persiini, mida seostatakse südameprobleemidega.
- Ksülitool: kunstlik magusaine, mida leidub tihti maapähklivõis. See võib põhjustada hüpoglükeemiat ja tekitada potentsiaalse maksakahjustuse.
- Alkohol: koertele äärmiselt ohtlik, ka väikeses koguses! Alkoholi toksilisus võib põhjustada iiveldust, kõhulahtisust ja koordinatsioonihäireid ning raskemal juhul krampe ja koomat.
- Keedetud kondid: põhjustavad lämbumisohtu ja võivad kergesti läbistada koera sooled.
- Viinamarjad ja rosinad: koertele väga mürgised ja võivad põhjustada raskeid maksakahjustusi ning isegi neerupuudulikkust.
Kas koer tohib iga päev kodust toitu süüa?
Jah, koer tohib süüa iga päev omatehtud toitu, kui pead nõu loomaarstiga ja veendud, et su lemmik saab õige tasakaalus vitamiine ja muid vajalikke toitaineid. Koerte toitumisvajadused on keerulised ja koduse menüü planeerimine ei ole nii lihtne, kui esialgu tundub. Ka toidulisandite tarvitamine võib muutuda ohtlikuks, kui koer peaks seetõttu mõnd toitainet üle tarbima. Alati on kõige parem pidada nõu tunnustatud toitumisspetsialistiga, kes oskab aidata koostada tasakaalustatud menüü.
Kas omatehtud koeratoit on soodsam?
Võttes arvesse koostisosade hinda ning toidu valmistamise aega ja vaeva, võib koduse söögi tegemine osutuda kallimaks kui lihtsalt poetoidu kasutamine. Võimatu see muidugi pole. Kulu oleneb paljudest teguritest, nagu kasutatavate koostisosade kvaliteet, vajalike portsjonite suurus, mistahes erivajadused ja tasakaalustatud toitumise tagamiseks vajalikud lisakoostisosad.
Mida veel koerale toidu valmistamisel arvesse võtta?
Nagu eespool mainitud, võib tasakaalustatud ja tervisliku koduse koeratoidu valmistamine olla väga keeruline ning arvestada tuleb mitmesuguste asjaoludega.
Kui su koeral on mõni terviseprobleem, pead looma söötmisel nendega arvestama. Näiteks kui su koer on ülekaaluline, tuleks vähendada toidu rasvasisaldust.
Olenevalt omatehtud koeratoidu retseptist võib olla vaja anda teatud toidulisandeid. Loomade toitumisspetsialist oskab neid soovitada.
Ära unusta, et omatehtud koeratoit ei tule koos söötmisjuhistega, nii et sa pead täpselt välja arvutama, kui palju kaloreid koer päevas vajab. See oleneb looma aktiivsusest, tõust ja kehakaalust. Koduse toidu puhul on oht üle sööta, seega veendu, et oled oma lemmiku portsjonite suuruse õigesti välja arvutanud. Loomade toitumisspetsialist oskab jällegi aidata.
Hoolimata toortoitumise populaarsuse kasvust, soovitab meie loomaarstide meeskond toorest liha mitte sööta, sest koer võib nakatuda bakterite või parasiitidega ja väga haigeks jääda. Soovitame liha alati enne koerale andmist küpsetada.

Kui annad koerale omatehtud toitu, soovitame käia temaga regulaarselt loomaarsti juures, veendumaks, et ta saab oma toidust kõik vajaliku kätte. Loomaarst saab kontrollida, et koera tervis on korras ja et tema kaal ei lange ega tõuse liiga palju. Broneeri esimene visiit paar nädalat pärast söötmise algust ja seejärel käige loomaarsti juures regulaarset – näiteks kaks korda aastas.
Oluline on mõista, et täisväärtusliku ja tasakaalustatud koeratoidu valmistamine on keeruline ja sageli ka kulukas. Kui soovid probleeme vältida, on hea mõte valida kvaliteetne poetoit. See ei ole mitte ainult palju lihtsam, vaid annab ka kindlustunde, et koer saab kätte kõik vajalikud toitained.