Your Pet, Our Passion.
Must, pruun ja valge koer lakub huuli põrandal istudes

Eaka koera eest hoolitsemine

Lugemisaeg: 5 min

Võibolla olete tähele pannud, et teie koera kasukas on halle karvu, või märganud, et ta on muutunud aeglasemaks – kõik need on täiesti normaalsed nähtused, kui loom jõuab vanaduspõlveni

Kodune elu

Nii nagu inimesed, hindavad ka koerad pehmet magamisaset, millel ennast kerra tõmmata, eriti kui nende liigesed on valulikud. Asetage see vaiksesse ja sooja kohta, kus tuul ei tõmba. Veenduge, et koeral on alati kausitäis puhast vett ligidal, et ta ei peaks seda taga otsima ega asjatult treppidest üles-alla käima.

Jalutuskäikude ajal võite panna tähele, et koer ei ole enam nii kiire nagu vanasti. Artriidi tõttu valulikud liigesed ei lase loomal enam nii lihtsalt autosse ega sealt välja hüpata, nii et peate võibolla väiksemat koera tõstma või asetama suurema koera ette kaldtee.

Eaka koera toitumine

Vajadused muutuvad

Eaka looma omanikuna peate mõistma, et koera toitainevajadus muutub. Alates seitsmendast eluaastast (olenevalt tõust) hakkab teie loom elu pisut rahulikumalt võtma. Eakad koerad ei ole enam nii aktiivsed nagu vanasti ning nende ainevahetus töötab aeglasemalt, seepärast ei vaja nad enam nii palju kaloreid. Kui keha muutub aeglasemaks ja kasutab vähem energiat, siis kipub rasv ladestuma. Selleks et vanemaealine koer oleks tervislikus kaalus, vajab ta kvaliteetset ja kergesti seeditavat proteiini.

Spetsiaalne eaka koera toit tagab, et looma toitainevajadus on rahuldatud ning kohtleb ka tema hambaid ja kõhtu pisut hellemalt. Lugege lähemalt meie juhendist „Kuidas eakat koera toita?”

Isu kadumine

Kui teie koer ei taha hästi süüa, siis pidage loomaarstiga nõu ega selle taga peitu mõni haigus. Lahendus võib olla väga lihtne – andke loomale sagedamini väiksemaid portsjoneid süüa, vaheldage toidu tekstuuri ja maitseid või soojendage seda enne serveerimist, et aroomid lenduksid.

Purina eakate koerte toit

Purina pakub spetsiaalselt vanemaealiste koerte vajadustele kohandatud koostisega toitu. Soovitame proovida järgmist toodet:

Korrapärased tervisekontrollid

Nii nagu inimesed, on ka koerad vanemas eas paljudele haigustele vastuvõtlikumad. Osa neist on tingitud organismi vananemisest, kuid teisi on võimalik lihtsalt ravida. Korrapärased tervisekontrollid loomaarsti juures kindlustavad teie koerale vanaduspõlves hea tervise.

Käigud loomaarsti juurde

Korrapärased tervisekontrollid on vanemaealisele koerale väga vajalikud. Loomaarst kaalub teie eaka koera ja vaatab ta põhjalikult läbi. Kui arstil on mingeid kahtlusi, siis saab ta võtta loomalt uriini- ja vereproovid ning analüüsida, kas neis leidub jälgi mõnest eakaid koeri ohustavast haigusest. Ka vanaduses tuleb koera vaktsineerida ning teha talle ussi- ja kirbutõrjet nagu varem.

Nahk, kasukas ja küüned

Selleks et eaka koera nahk, kasukas ja küüned oleksid terved, hooldage neid vähemalt kord nädalas, eriti kui tegemist on pikakarvalise tõuga. Koera korrapärane vannitamine on hea mõte, aga olge ettevaatlik, kui tal on liigeseprobleemid, ning veenduge alati, et vesi on soe ja loom tunneb end mugavalt. Hoidke looma küüntel silma peal, sest kui koer on passiivsem, siis ei kulu ka tema küüned enam nii kiiresti nagu vanasti. Kui teile tundub, et loom tunneb end ebamugavalt, või märkate, et küüs on käpapadjandisse sisse kasvanud (nagu inimestel sissekasvanud varbaküüs), siis viige koer loomaarsti juurde.

Hammaste kontrollimine

Kuna vanemaealistel koertel tekivad suurema tõenäosusega igemehaigused ja koguneb hambakatt, siis on oluline, et te viiksite ta korrapäraselt hammaste kontrolli.

Vananemise tunnused

Armastus ja korralik toit ning teie teadlikkus eesootavast aitavad loomal ka vanaduspõlves terve ja õnnelik olla. Võimalik, et märkate koera juures järgmisi vananemise tunnuseid. Loomaarst aitab teil sümptomitega tegeleda.

Osteoartriit

Osteoartriit on vanemaealiste koerte hulgas üldlevinud. Otsige märke vähenenud energiast, lombakusest, jäikusest või raskustest püsti tõusmisel.

Hambahaigused

Eakad koerad on vastuvõtlikud hamba- ja igemehaigustele. Nendele viitavad toidu suust pillamine, liigne süljeeritus, suu kaapimine käpaga, haisev hingeõhk või raskused toidu närimisel. Kui märkate, et looma silmaalused on paistes, siis viige ta esimesel võimalusel loomaarsti juurde, kuna tegemist võib olla hamba mädanikuga.

Neeruprobleemid

Neeruprobleemid põhjustavad vanemaealisel loomal suurenenud janu ja sagedast või kontrollimatut urineerimist. Kui te märkate, et teie koer joob ja urineerib sagedamini, siis viige ta loomaarsti juurde, kuna eelmainitud tunnused võivad viidata ka teistele probleemidele, nt diabeedile või hormonaalsetele häiretele.

Südame ja hingamisteede haigused

Südame ja hingamisteede haigused võivad tekitada loomal vastumeelsust liikumise vastu, samuti köha, hingamishäireid ja letargiat.

Kasvajad

Kasvajad, näsad ja mügarad tuleb lasta loomaarstil üle vaadata, kuna need võivad olla vähi tunnused.

Ebaharilik käitumine

Kui te märkate, et loom käitub teistmoodi või ei oska käituda, nt tema unerežiim on muutunud, ta ei suuda oma lemmiktrikki teha või tal ilmnevad segaduses olek ning selline liikumine ja asjatu haukumine või kiunumine, mis viitavad seniilsusele, siis on ilmselt tegemist käitumishäiretega.

Kae

Vanemaealisel koeral võivad tekkida kae ja tuumahägu – kaks haigust, mis ilmnevad mõlemad sinaka häguna silmal. Loomaarst ütleb teile, kumma haigusega on tegemist.

Kui te tuvastate eelmainitud sümptomeid või olete mures mistahes muude haigustunnuste pärast, nagu oksendamine, kõhulahtisus, söögiisu kadumine, kaalulangus või -tõus või vastumeelsus liikumise suhtes, siis pöörduge loomaarsti poole.

Kohandatud toitumine, ohtralt hellust ja korrapärased visiidid loomaarsti juurde peaksid tagama, et teie koera eest on ka vanaduspõlves hästi hoolitsetud.