Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kitten code animated
Magav kass omaniku põlvel

KKK: Kassi ja kassipoja steriliseerimine või kastreerimine

Lugemisaeg: 4 min

Suurepärane, kas pole – sinu peres on uus karvane liige! Kuniks sinu kassipoeg on veel väike ja nunnu, on raske ette kujutada, et tal võiksid olla endal pojad.

Kuid kass saavutab 4–6 elukuu vahel suguküpsuse ja võib tuua pojad, olles alles ise kassipoeg! Seepärast pead sina kui uus kassiomanik kohe ka looma steriliseerimise/kastreerimise peale mõtlema. Emase kassi steriliseerimine tähendab, et loomal ei esine soovimatuid tiinusi, aga ka teatud haigusi.

 

"Steriliseerimise otsus on üks olulisemaid otsuseid, mida sa saad loomaomanikuna teha. Meie loomaekspertide meeskond on sulle abiks, et vastata kõikidele üleskerkivatele küsimustele."

 

Kassi steriliseerimine

Emase kassi steriliseerimine tähendab, et loomal ei esine soovimatuid tiinusi, aga ka teatud haigusi. Steriliseerimise/kastreerimise otsus ei pea tulema sugugi raskelt. Meie loomaekspertide meeskond selgitab sulle kõike, nii et saad teha nii enda kui ka looma seisukohalt parima valiku.

Mis on steriliseerimine ja kastreerimine?

Tegemist on üldlevinud ja rutiinse operatsiooniga, mille käigus eemaldatakse kassi paljunemisorganid. Emaste kasside operatsiooni nimetatakse sterilisatsiooniks ja isaste oma kastratsiooniks.

Emastel kassidel eemaldatakse munasarjad ja emakas, vahel ka üksnes esimesed. Operatsioon toimub väikse sisselõike kaudu nende vasakul küljel või kõhul.

Isastel kassidel eemaldatakse munandid. Operatsioon on märksa lihtsam kui emastel kassidel ega vaja õmblusi.

Kas steriliseerimine või kastreerimine on kassi jaoks valus?

Tegemist on lihtsa operatsiooniga. Loomale antakse tuimastit, nii et nad ei tunne protseduuri ajal valu.

Pärast operatsiooni teeb loomaarst kassile valuvaigistava süsti, et leevendada tema ebamugavustunnet. Sulle antakse ka põletikuvastaseid ravimeid ja valuvaigisteid, mida pead kassile kodus manustama.

Kuna isase kassi operatsioon on vähem invasiivne, siis kestab nende järelravi üksnes ühe päeva. Emased kassid saavad võimalikult kiire ja valutu taastumise eesmärgil ravimeid umbes kolm päeva.

Miks peaksin oma kassi steriliseerima?

Looma suguvõimetuks muutmine toob talle mitmesugust kasu. Näiteks on ta vähem vastuvõtlik mitmetele haigustele, samuti jäävad ära soovimatud tiinused. Kastreerimise/steriliseerimise lisakasu on järgmine:

  • Väheneb suguküpsusega seotud sõnakuulmatu käitumine (nt uriini pritsimine territooriumi märgistamiseks).
  • Väheneb hulkumine – nii on loom rohkem kaitstud liiklusõnnetusse sattumise ja teiste kassidega kaklemise eest.
  • Loom võib rohkem teisse kiinduda. Emane kass võib muutuda hellemaks.
  • Väheneb vastuvõtlikkus teatud haigustele, sh kasside leukeemiale ja AIDS-ile.
  • Emasel kassil väheneb emakapõletike tekkeoht.
  • Noores eas steriliseeritud emastel kassidel väheneb rinnanäärmekasvajate (rinnavähi) tekkeoht.

Millal peaksin oma kassi steriliseerima?

Soovitame kastreerida/steriliseerida kassipoja enne suguküpseks saamist, kui ta oleks võimeline ise järglasi saama. Enamasti juhtub see 4–6 elukuu vahel. Kassi puberteediikka jõudmisest annab märku emaste häälekus ja isaste uriini pritsimine territooriumi märgistamiseks.

Osa varjupaiku ja loomakliinikuid soovitavad kastreerida/steriliseerida kassi juba 12-nädalaselt või isegi varem.

Soovimatu tiinuse ärahoidmiseks nii enda kui ka teistel kassidel hoia oma looma toas, kuni ta on kastreeritud/steriliseeritud.

Mida selleks teha, et kassi steriliseerida?

Operatsiooni tegemiseks pead broneerima loomaarsti juures aja. Sul võidakse lasta tuua kass enne operatsiooni tegelikku toimumisaega narkoosieelseks läbivaatuseks arsti juurde.

Loomaarst palub sul narkoosi tegemisele eelneval õhtul kassi mitte toita. Juua võib anda, kuid operatsioonihommikul võta talt ka veekauss eest ära, et ta ei jooks vahetult enne protseduuri.

Tavaliselt tuleb kass hommikul loomaarsti juurde viia ja talle samal päeval hiljem järele minna.

Kuidas pean oma kassi eest pärast operatsiooni hoolitsema?

Pärast operatsiooni on kõik kassid pisut uimased, kuid taastuvad üldjuhul üsna kiiresti ja peaksid olema varsti jälle nemad ise. Kuna eri soost loomade operatsioonid on erinevad, siis erineb ka nende taastumine. Siin on sulle nõuanded, mida teha, et aidata oma karvasel sõbral või sõbrannal terveneda.

Kuseteede talitlushäired

Pärast kastreerimist/steriliseerimist suureneb tõenäosus, et sinu kassil esineb kuseteede talitlushäireid. Kui märkad oma kassi urineerimiskommetes mingeid muutusi, nagu sagenenud liivakastis käimine või ilma häda tegemata kükitamine või vere eritamine, siis pöördu loomaarsti poole.

Kaalutõus

Mõnikord seostatakse kastreerimist/steriliseerimist kaalutõusuga. Olgugi et operatsioon ise ei ole selle eest otseselt vastutav, uitab loom vähem ringi, kuna tal ei ole enam vaja kaaslast otsida. Kuna loom liigub vähem kui enne, siis võib ta kaalus pisut juurde võtta.

Kui märkad, et sinu loom võtab kaalus juurde, siis hoia teda aktiivsena – mängi või vii ta rakmetes jalutama.

Samuti võid kohandada tema toitumist – abi võib olla lahjema koostisega toidust.

Millega peaksin arvestama juhul, kui ma ei steriliseeri oma kassi?

  • Pärast suguküpseks saamist on emasel kassil umbes iga kolme nädala tagant innaaeg. Sel ajal kräunub loom häälekalt ja on väga rahutu, mis muudab kooselu temaga keerulisemaks.
  • Kui sinu emasel kassil on innaaeg, siis pead olema väga kannatlik, et tõrjuda piirkonnas ringi luusivaid armunud kavalere ja hoida ära looma tiinestumine.
  • Kass võib tuua aastas ilmale kuni kolm pesakonda, igaühes kuni kuus kassipoega. See võib osutuda väga kulukaks.
  • Kass võib rohkem ringi uidata, mistõttu suureneb liiklusõnnetusse sattumise oht.
  • Kastreerimata isane kass on agressiivsem ja kipub suurema tõenäosusega teiste kassidega kaklema. See tähendab ohtu saada vigastusi või haigusi.
  • Steriliseerimata emastel kassidel on suurem oht haigestuda 6.–7. eluaasta paiku rinnanäärmekasvajatesse (rinnavähki). Kontrolli korrapäraselt, et kassil poleks rinnanäärmete piirkonnas mügaraid, ja pöördu kahtluste korral loomaarsti poole.

Mis saab juhul, kui kass on minu arvates juba tiinestunud?

Tavaliselt ei ole kassi kehalisest seisundist aru saada, et ta on tiine, kuni kätte jõuab teine või kolmas tiinusnädal.

Kui kahtlustad tiinust, siis pöördu kinnituse saamiseks loomaarsti poole. Kindlasti loe ka meie nõuandeid kassi tiinuse tunnuste äratundmise kohta, et teaksid, mida jälgida.

Kassi on teatud juhtudel võimalik steriliseerida ka tiinuse ajal, mis lõpetab ühtlasi tema tiinuse ning väldib edaspidist tiinestumist.

Loomaarst selgitab sulle kassi steriliseerimist tiinuse ajal, et oskaksid sellesisulise otsuse vastu võtta.

Kassi ja kassipoja kastreerimine/steriliseerimine oleneb konkreetsest olukorrast. Lähtu otsuse tegemisel sellest, mis on just sulle ja sinu loomale parim.