Tšintšiljakass

Chinchilla

Tšintšiljakass esineb vaid ühes värvitoonis – valge, roheliste silmadega. Tal on lai pea, väikesed laia vahega kõrvad ja tömbi koonuga nägu. Säravad silmad on suured, ümmargused ja erksavärvilised. Kuigi tšintšiljakass on peenema luustikuga kui enamik pärslasi, on tema jalad üsna lühikesed, jämedad ja tugevad. Saba on lühike ja kohev. Karvastik on pikk ja külluslik tänu tihkele ja pehmele aluskarvale.

  • Rahulik kass
  • Sõbralik, ent iseseisev kass
  • Vaikne kass
  • Keskmist kasvu tõug
  • Vajab sugemist iga päev
  • Allergiaohtlik tõug
  • Tahab mingil määral õues käia
  • Võib vajada lastega harjutamist

Päritolu

Tšintšiljakass on väga spetsiifilist tüüpi Pärsia kass. See tõug esineb ainult ühes värvitoonis – puhas valge karv sisaldab õige veidi musta, mis annab kasukale hõbedase sära. Kassi smaragdrohelistel silmadel on äratuntav must ääris. Tšintšilja oli esimene kass, kes aretati spetsiaalse värvitooni pärast. Tõugu esitleti esmakordselt 1894. aastal Crystal Palace'is Londonis.

Päritoluriik

Inglismaa

Iseloom

Tšintšilja on meeldiva iseloomuga hell ja südamlik kass. Pärsia tüüpi kassid on üldiselt üsna väheliikuvad ja vaiksed. Tšintšiljakass on väidetavalt palju sõbralikum ja ekstravertsem kui enamik Pärsia kasse.

Tervis

Kuna tšintšilja on Pärsia tüüpi kass, kes sarnaneb teiste pikakarvaliste pärslastega, siis võivad tal esineda paljud Pärsia kassi terviseprobleemid. Tömbima peakuju ja koonu tõttu võib lõualuu deformeeruda, mis võib tuua kaasa hambahaigusi ja probleeme söömise-joomisega. Väikesed sõõrmed ja liiga pikk pehme suulagi võivad tekitada suuri hingamisraskusi. Kuna pisarakanalid ei kulge loomulikult, siis silmad vesitsevad ja teevad näo pidevalt märjaks, mis omakorda võib põhjustada ärritusi ja löövet. Suhteliselt lame nägu suurendab ka silmahaiguste riski. Pärsia kassidel võib esineda geen, mis tekitab neerudes tsüste ja lõpeb neerupuudulikkusega (autosomaalne dominantne polütsüstiline neeruhaigus). 1990. aastatel, kui ilmusid sõeltestid, avastati seda haigust uuringu käigus rohkem kui kolmandikul Pärsia ja eksootilistest lühikarvalistest kassidest. Tšintšiljadel esines seda vähem, ent siiski. Aretajad püüavad praegu testide abil probleemi kõrvaldada. Kassipoega võttes tuleks alati paluda aretajal näidata PKD-testide tulemusi.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel on seoses toiduga oma eelistused ja vajadused. Samal ajal on kass lihasööja, kelle toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Nende toitainete vahekord erineb olenevalt vanusest, eluviisist ja üldtervisest. Arusaadav, et kasvueas energiline kassipoeg vajab teistsuguses vahekorras toitaineid kui passiivsema eluviisiga eakas loom. Lisaks tuleb looma ideaalse kehavormi säilitamiseks jälgida söötmisjuhendi järgi toidu kogust ja arvestada kassi maitse-eelistusi (märg- või kuivtoit).

Hooldamine

Tšintšiljakassi peab iga päev sugema, et tema pikk ja voogav kasukas ei läheks vilti ega sakri. Kui see peaks siiski juhtuma, ei jää muud üle kui kass täielikult ära pügada ja lasta karvadel tagasi kasvada. Neid tuleb plekkide vältimiseks iga päev puhastada. Tšintšiljakassi silmad kipuvad vesitsema, nii et silmanurki ja ninakülgi tuleb pidevalt puhastada. Kassi tagaosa ja saba karvu tuleb hoolikalt puhastada sinna takerdunud väljaheidetest, et vältida karvkattes plekke ja ebamugavaid klompe.

Parim kassitõug lastega perre

Kuigi see kassitõug ei sobi lastega kõige paremini, on iga kass erinev ja õige harjutamise abil võib ta suuta lastega peres elada.

Cat

Kas see tõug sobib sulle?

Igal kassil on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised kassitõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite kassiga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldust pakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakassile uue kodu ja teise võimaluse pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Uut ja seda päris oma kodu ootavaid kasse on väga palju. Igaühel neist on oma taust, paljud ei ole eelmise kodu kaotuses ise sugugi süüdi ja tahaksid väga sinu pere liikmeks saada. Hea mainega varjupaik otsib kassile omanikku väga hoolikalt. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõulooma, siis tuleb sul leida usaldusväärne kassikasvataja. Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, missuguse looma saad. Lisateavet kasside nakkushaiguste, geneetilise eelsoodumuse või hooldusvajaduste kohta saad oma veterinaararstilt – siis oled täielikult valmis teda oma kodus tervitama.

Uue kassi kojutoomine

Mida lähemale jõuab päev, kui sinu koju saabub uus kass või kassipoeg, seda rohkem elevil oled. Viimastel päevadel enne uue pereliikme saabumist on veel palju asju, mis on vaja korda ajada.