Mantškin

Munchkin

Mantškin on keskmist kasvu kass, kel on äärmiselt lühikesed jalad ning pikk selg. Tema liikumisviisi võrreldakse tuhkru omaga, sest tal puudub tavaline pikakoivalise kassi graatsilisus. Mantškinitel on jäme keha ja kumer rind. Karvastik võib olla kas pikk või lühike, mõlemal juhul on see plüüsjas, siidiselt pehme ja ilmastikukindel. Pikakarvalisel mantškinil on sulgjas saba. Karvastiku puhul võivad esineda kõik värvitoonid ja kasukakirjad, ovaalsed silmad võivad samuti olla mistahes värvi.

  • Mänguline ja uudishimulik
  • Sõbralik, ent iseseisev kass
  • Vaikne kass
  • Keskmist kasvu tõug
  • Vajab sugemist iga päev
  • Allergiaohtlik tõug
  • Toakass
  • Võib vajada lastega harjutamist

Päritolu

See kassitõug on saanud vastuolulise suhtumise osaliseks, kuna teda võib pidada kassimaailma taksikoeraks. Lühijalgsust tekitav mutatsioon avastati Ameerikas 1983. aastal ja mantškini nime sai kassitõug „Võlur Ozi” väikeste tegelaste järgi. Lühijalgsete kasside kohta tuli teateid juba 1930. aastatel Inglismaalt ja 1950. aastatel Venemaalt, kuid mõlemal juhul jäi tõuaretus sinnapaika. Ühendkuningriigi peamine kassiorganisatsioon ei ole seda tõugu tunnustanud.

Päritoluriik

USA

Iseloom

Mantškinid on armsad ja sõbralikud kassid. Nad võivad täiskasvanunagi olla uudishimulikud ja mänguhimulised. Mantškin on seltsiv ja naudib seltskonda. Ta õpib kiiresti palli mängima ja käsklusi täitma. Kuigi mantškinid suudavad ka lauale hüpata, eelistavad paljud neist minna kergemat teed. Hoolimata lühikestest jalgadest on tegemist kiirete jooksjatega.

Tervis

Tõule iseloomulik lühijalgsus on luustiku deformatsioon, millega seostatakse teisigi luustiku ja selgroo probleeme. Seepärast ei tunnusta kõik kassiorganisatsioonid seda tõugu. Kuna sarnase kehaehitusega koeratõugudel esineb artriiti, kardetakse seda ka mantškinite puhul. Nii nagu kõik kassid, vajab ka see tõug vaktsineerimist, parasiiditõrjet ja iga-aastast tervisekontrolli loomaarsti juures.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel on seoses toiduga oma eelistused ja vajadused. Samal ajal on kass lihasööja, kelle toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Nende toitainete vahekord erineb olenevalt vanusest, eluviisist ja üldtervisest. Arusaadav, et kasvueas energiline kassipoeg vajab teistsuguses vahekorras toitaineid kui passiivsema eluviisiga eakas loom. Lisaks tuleb looma ideaalse kehavormi säilitamiseks jälgida söötmisjuhendi järgi toidu kogust ja arvestada kassi maitse-eelistusi (märg- või kuivtoit).

Hooldamine

Mantškin ei pruugi olla piisavalt paindlik, et oma kasukat sugeda, nagu seda teevad teised kassid, nii et tal võib natuke abi vaja minna. See kehtib eriti nende kasside kohta, kel on pikakarvaline kasukas.

Parim kassitõug lastega perre

Kuigi see kassitõug ei sobi lastega kõige paremini, on iga kass erinev ja õige harjutamise abil võib ta suuta lastega peres elada.

Cat

Kas see tõug sobib sulle?

Igal kassil on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised kassitõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite kassiga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldust pakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakassile uue kodu ja teise võimaluse pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Uut ja seda päris oma kodu ootavaid kasse on väga palju. Igaühel neist on oma taust, paljud ei ole eelmise kodu kaotuses ise sugugi süüdi ja tahaksid väga sinu pere liikmeks saada. Hea mainega varjupaik otsib kassile omanikku väga hoolikalt. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõulooma, siis tuleb sul leida usaldusväärne kassikasvataja. Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, missuguse looma saad. Lisateavet kasside nakkushaiguste, geneetilise eelsoodumuse või hooldusvajaduste kohta saad oma veterinaararstilt – siis oled täielikult valmis teda oma kodus tervitama.

Uue kassi kojutoomine

Mida lähemale jõuab päev, kui sinu koju saabub uus kass või kassipoeg, seda rohkem elevil oled. Viimastel päevadel enne uue pereliikme saabumist on veel palju asju, mis on vaja korda ajada.