Siiami kass

Siamese

Siiami kassid on keskmist kasvu. Neil on pikk, sire, elegantne ja graatsiline, ent ometi lihaseline keha. Keha on heade proportsioonidega ja atleetlik. Sihvakad jalad lõpevad väikeste ovaalsete käppadega. Eestvaates sarnaneb kassi pea kolmnurgaga, mis aheneb sirgjoones peeneks koonuks. Kõrvad on suured ja kikkis ning järgivad kolmnurga asetust. Orientaalse kujuga silmad on nina poole kaldus. Pikk kitsenev saba kaardub ilma jõnksudeta. Lühike, peen ja liibuv karv on heleda põhitooniga, millest eralduvad tumedamad laigud maskipiirkonnas, kõrvadel, jalgadel ja sabal ehk keha jahedamates kohtades. Värvivalik on lai. Kassidel võib esineda palju värvusi ja kasukakirju, kuid silmad on alati erksinised.

  • Väga aktiivne ja uudishimulik kass
  • Seltsiv ja sõltuv kass
  • Väga jutukas kass
  • Sale ja elegantne tõug
  • Vajab sugemist kord nädalas
  • Allergiaohtlik tõug
  • Tahab mingil määral õues käia
  • Võib vajada lastega harjutamist

Päritolu

Siiami kass on Ühendkuningriigis üks populaarsemaid tõukasse, jäädes arvukuselt alla vaid Briti lühikarvalisele kassile. Tegemist on ka ühe kergemini äratuntava tõuga. Mitmesaja-aastane tõug on pärit praeguselt Tai territooriumilt. Legendi järgi olid Siiami kassid pühad ja valvasid budistlikke templeid. Briti saartele toodi Siiami kassid 1880. aastatel. Algupärane värvikooslus moodustus pitserpruunist maskist ja sooja kreemjat tooni kehast. Lääne tõuaretajad laiendasid värviskaalat, kaasates teisi kassitõuge. Algupärasel Siiami kassil võisid esineda kõõrdsilmad ja jõnksuga saba, mida praegu peetakse tõsisteks puudusteks.

Päritoluriik

Tai (end. Siiam)

Iseloom

Siiami kassi teatakse ilmselt ühtviisi hästi nii valju hääle kui ka klassikalise välimuse järgi. Need kassid on tavaliselt sõbralikud, ekstravertsed ja võivad teha väga kõva häält. Siiami kassid armastavad tähelepanu ja tahavad tunda end pereliikmena. Kindlasti ei sobi nad inimesele, kes on kogu päeva tööl, sest Siiami kassile ei meeldi üksi olla. Lahendusena võib võtta kaks kassi samast pesakonnast. Siiami kassid on väga intelligentsed, neile tuleb pakkuda meelelahutust. Selleks sobivad nii mänguasjad kui ka kraapimispostid. Neid saab ka õpetada mänguasju ära tooma.

Tervis

Siiami kass on pikaealine, on teateid üle kahekümne aasta elanud kassidest. Samas seostatakse tõuga ka mitmesuguseid terviseprobleeme. Mõnel aretusliinil võib esineda eelsoodumus kasvajate, nt lümfoomi ja soolevähi tekkeks. Siiami kassid näivad põdevat rohkem kroonilist köha (bronhihaigus) ja rohkem oksendavat kui teised kassitõud. Mõned Siiami kassid neelavad alla väikesi mittesöödavaid esemeid (tuntud kui pika), närides villaseid riideid, plastikut või muid materjale. Siiani on arusaamatu, mis sellist käitumist esile kutsub.

Toitumine

Iga kass on ainulaadne, igaühel on seoses toiduga oma eelistused ja vajadused. Samal ajal on kass lihasööja, kelle toit peab sisaldama 41 kindlat toitainet. Nende toitainete vahekord erineb olenevalt vanusest, eluviisist ja üldtervisest. Arusaadav, et kasvueas energiline kassipoeg vajab teistsuguses vahekorras toitaineid kui passiivsema eluviisiga eakas loom. Lisaks tuleb looma ideaalse kehavormi säilitamiseks jälgida söötmisjuhendi järgi toidu kogust ja arvestada kassi maitse-eelistusi (märg- või kuivtoit).

Hooldamine

Kassi lühike läikiv karvkate ei vaja palju sugemist, kuigi loomale meeldib tegevusega kaasnev tähelepanu. Nagu enamik lühikarvalisi tõuge, saab ka tema oma karvastiku hooldamisega väga hästi hakkama. Nii nagu kõik kassid, saab ka see tõug haiguste vastu kaitse vaktsineerimise teel, vajab korrapärast parasiiditõrjet ja iga-aastast tervisekontrolli loomaarsti juures.

Parim kassitõug lastega perre

Kuigi see kassitõug ei sobi lastega kõige paremini, on iga kass erinev ja õige harjutamise abil võib ta suuta lastega peres elada.

Cat

Kas see tõug sobib sulle?

Igal kassil on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised kassitõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite kassiga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldust pakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakassile uue kodu ja teise võimaluse pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Uut ja seda päris oma kodu ootavaid kasse on väga palju. Igaühel neist on oma taust, paljud ei ole eelmise kodu kaotuses ise sugugi süüdi ja tahaksid väga sinu pere liikmeks saada. Hea mainega varjupaik otsib kassile omanikku väga hoolikalt. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõulooma, siis tuleb sul leida usaldusväärne kassikasvataja. Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, missuguse looma saad. Lisateavet kasside nakkushaiguste, geneetilise eelsoodumuse või hooldusvajaduste kohta saad oma veterinaararstilt – siis oled täielikult valmis teda oma kodus tervitama.

Uue kassi kojutoomine

Mida lähemale jõuab päev, kui sinu koju saabub uus kass või kassipoeg, seda rohkem elevil oled. Viimastel päevadel enne uue pereliikme saabumist on veel palju asju, mis on vaja korda ajada.