Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
kaks bengali kassipoega lamavad koos

Kassi võtmine

Lugemisaeg: 5 min

Ohutud siseruumid

Kui hakkad kassi võtma, siis on oluline see enne hästi läbi mõelda. Peale seda kui sul on kõik vastused olemas, võid üsna kindel olla, et sind ootab tulevikus palju lõbusaid hetki koos oma karvase sõbraga.

Niisiis, kust alustada ja mida võid oodata kui sinu perre lisandub kaslasest liige?

Miks on kassid ideaalsed kaaslased?

Pole kahtlustki – kassid on suurepärased lemmikloomad. Mis võiks olla veel parem, kui tulla pärast väsitavat päeva koju, kus ootab sinusse kiindunud ja rahulolevalt nurruv karvakera? Uuringud näitavad, et loomaomanikud on tervemad ja õnnelikumad kui need inimesed, kel lemmiklooma pole.

Ära siiski unusta, et kassi võtmine on kohustus, mida pead täitma kogu tema eluea. Kui oled valmis sellist vastutust võtma, siis ootab sind kassiomanikuna palju eeliseid:

  • On tõestatud, et kassi omamine leevendab stressi.
  • Kassiomanikel on üldiselt madalam vererõhk kui inimestel, kel ei ole lemmiklooma.
  • Ka nende immuunsüsteem on tugevam ja nad paranevad haigustest kiiremini kui inimesed, kel ei ole lemmiklooma.
  • Lapsed, kes kasvavad koos loomadega, on üldiselt vähem haiged kui need, kel lemmiklooma ei ole.
  • Kassid on tugevalt kiindunud ja iseloomuga loomad, kuid nad hindavad kõrgelt ka iseseisvust, mis tähendab, et nad ei vaja nii palju hoolt kui teised lemmikloomad.
  • Kassid aitavad inimestel emotsionaalsetest traumadest, nt lähedase kaotusest kiiremini üle saada

Kassipidamisel on palju eeliseid, kuid vali oma loom hoolikalt, et sinu suhe karvase sõbraga oleks võimalikult hea. Kassi valik oleneb nii sinu eluviisist kui ka isiklikest eelistustest. Võibolla soovid eakat kassi, kes sinu süles mõnuleks, või siis hoopis konkreetset tõugu looma, keda ise väiksest peale üles kasvatada.

Meie loomaekspertide meeskond soovitab enne kassi võtmist paari asja kaaluda.

Mis tõugu kassi peaksin võtma?

Eestis tunnustatakse enam kui 60 kodukassi tõugu ja nende teisendit, mis tähendab, et sul on, mille vahel kassi ostes valida. Tõukasside põhiliike on seitse:

  • Pärsia kassid
  • Briti kassid
  • Poolpikakarvalised kassid
  • Birma kassid
  • Orientaalsed kassid
  • Siiami kassid
  • Välismaised kassid

Tõukassi või -kassipoja ostmise suurim eelis on see, et tead kuigivõrd ette, mida loomalt oodata. Näiteks on puhtatõuline Siiami kass suurema tõenäosusega häälekas ja elavaloomuline loom, kes nõuab sinu tähelepanu. Tõukassipoja ostmine tähendab ka, et tead, kui suureks loom kasvab, missugune hakkab välja nägema tema kasukas ja millised tõuspetsiifilisi terviseprobleeme võib esineda.

Oluline on pidada meeles, et kahjuks tõuge ristatakse, mis tähendab, et tõukassid on vastuvõtlikumad nii geneetilist päritolu haigustele kui ka käitumisprobleemidele. Peaksid kõike eeltoodut enne kassi võtmist hoolega kaaluma ning uurima ka muud tõuspetsiifilist teavet.

Detailsema info kassitõugude ja kassi valimise kohta leiad meie kassitõugude kogumikust.

Lisaks tutvu ka organisatsiooni >International Cat Care kodulehel oleva informatsiooniga.

Kas võtta täiskasvanud kass või kassipoeg?

Kassipojad

Kui võtad kassi, siis võib olla raske kassipoegadele vastu panna. Nad on nunnud ja mänguhimulised ning sul avaneb võimalus kasvatada neist algusest peale sellised loomad, nagu sulle meeldib. Samas nõuavad nad ka palju tähelepanu ja pead olema valvas, eriti siis, kui nad on ülemeelikus tujus. Kas oled valmis panustama aega ja energiat kassipoja eest hoolitsemisele? Kui kaalud kassipoja võtmist, siis arvestage alljärgnevaga.

Kui valid kassipoega pesakonnast, siis otsi looma, kes reageerib nii sinu puudutusele ja häälele kui ka oma õdedele-vendadele, kuid ei tee seda agressiivselt. Kassipojast, kes kohkub teistest tagasi ega soovi sulle sugugi lähemale tulla, kasvab märksa suurema tõenäosusega pelglik loom, kellele ei meeldi, et teda puudutatakse. Kui võtad kassipoja, kes korduvalt hammustab ja küünistab sinu käsi, siis võib ta kasvamise ajal mängida üsna karmilt.

Kassipoega valides veendu, et loom näeks terve välja. Silmad peaksid olema säravad ja selged, kõrvad vaigust puhtad, küüned siledad, kasukas (olenevalt tõust) läikiv ja tihe ning ilma kirbujälgedeta. Kui ostad looma kassikasvataja käest, siis on ta ehk juba lasknud loomaarstil looma läbi vaadata, et veenduda tema heas tervises. Kui see ei ole nii, siis palu kasvatajal seda enne looma lõplikku üleandmist teha.

Kui sinu peres on juba kass, siis kassipoja lisandumine tekitab ilmselt väiksema konflikti kui teise täiskasvanud kassi puhul. Kui sul ei ole praegu kassi, kuid soovid tulevikus mitut looma, siis võta kaks kassipoega, sest siis kasvavad loomad koos üles ja peaksid edaspidi omavahel hästi läbi saama. Loe meie artiklit selle kohta „Kassi tutvustamine teistele lemmikloomadele”, et saada täiendatavat infot.

Täiskasvanud ja eakad kassid

Ka täiskasvanud kassid võivad olla mänguhimulised ja tugevalt kiindunud, kuid pea meeles, et neil võib olla kaasas emotsionaalne koorem, seda eriti juhul, kui neil on olnud karm minevik. Mis neid ka mõjutanud poleks – nende iseloom on enne sinu juurde jõudmist juba kindlamalt välja kujunenud. Võid küsida kassi eelmise omaniku või varjupaiga käest lisateavet, et teaksid, mida oodata ning aidata loomal koduneda. See puudutab muuhulgas liivakasti kasutamise harjumusi, toidueelistusi ja iseloomu.

Vanemaealisel täiskasvanud kassil esineb väiksema tõenäosusega selliseid probleeme nagu soovimatu urineerimine või agressiivsus (eriti teiste kasside vastu). Vanade kasside seltsis on suurepärane mõnuleda, kuna neil on vähem energiat kui kassipoegadel ja nad tukastavad hea meelega sinu süles.

Eestis on palju täiskasvanud ja eakaid kasse, kes otsivad uut ja armastavat kodu. Lisateavet kassile uue kodu pakkumise kohta leiad Varjupaikade MTÜ, kodulehelt. Kui kaalud uue kodu pakkumist varjupaigakassile, siis loe lisaks meie artiklist „Kuidas käib kassi võtmine varjupaigast?” .

Kas võtta isane või emane kass?

Nii isased kui ka emased kassid on suurepärased lemmikloomad, kelle käitumine erineb tegelikult väga vähe, kui nad on kastreeritud/steriliseeritud. Osa inimesi väidab, et emased kassid on rohkem kiindunud ja isased iseseisvamad, kuid sama hästi võid end leida nunnu memmepoja või eneseteadliku emase seltsist. Kui valid kassi sugu, siis pea meeles alljärgnevat:

  • Isased kassid on üldiselt veidi suuremat kasvu kui emased.
  • Kastreerimata isased lähevad suurema tõenäosusega hulkuma, mis suurendab teiste kassidega kaklemise või liiklusõnnetusse sattumise ohtu.
  • Kastreerimata isastel on ka rohkem kombeks oma territooriumi uriiniga märgistada.
  • Steriliseerimata emased võivad olla innaajal väga häälekad ja neid võib olla raske toas kinni hoida. Nad võivad juba viiekuuselt tiinestuda, mis tähendab, et sinu kassipojal on varsti endal pojad!
  • Varjupaigast võetud kassid on tavaliselt juba kastreeritud/steriliseeritud, kuid küsi selle kohta sealsetelt töötajatelt täpsemalt järele. Kastreerimise/steriliseerimise kohta saad rohkem lugeda kui külastad meie KKK lehte.
  • Võimalik, et sinu tulevase looma soo määravad ära sinu peres juba elavad kassid. Kui sul on juba seltsiva loomuga (kastreeritud) isane kass, siis võib osutuda parimaks valikuks noor (steriliseeritud) emane, seda nii looma kui ka sinu seisukohast.
  • Steriliseerimine maksab üldjuhul rohkem kui kastreerimine, ja kui loom on juba tiine, siis seda enam. Enamik varjupaiku kastreerib/steriliseerib oma kassid juba enne neile uue kodu otsima hakkamist.

Missuguseid valikuid sa ka sobiva kassi leidmisel ei teeks, ootab sind edaspidi ees hulk toredaid mälestusi jätvaid hetki uue neljajalgse pereliikme seltsis! Loe juhendit, et saada teada, kuidas aidata loomal end võimalikult mugavalt tunda.