Kassipoja võtmine

Oled otsustanud pakkuda armsale väiksele kassipojale armastavat kodu, sul on eeltöö tehtud ning tead, millist tõugu looma soovid.
Punane ja vöödiline kassipoeg mängivad rohus
Punane ja vöödiline kassipoeg mängivad rohus
Punane ja vöödiline kassipoeg mängivad rohus

Nüüd jõuame eriti põneva osani - endale ideaalse kassipoja valimine! Esimene samm kassipoja valimise juures on leida vastutustundlik loomade varjupaik või tõuaretaja.

Kassipoja võtmine varjupaigast

kahe koos istuva kassi ikoon

Varjupaigad otsivad üle kogu riigi pidevalt igat tüüpi ja igas vanuses kassidele, sh kassipoegadele uusi armastavaid kodusid. Kui te kaalud kassipoja võtmist varjupaigast, siis on mitu asjaolu, millega te pead sobiva varjupaiga valikul arvestama.

Varjupaigas peaks olema soe ja puhas, töötajad peaksid näitama sinu vastu üles samasugust huvi nagu sina loomade vastu – see on kindel märk, et nad soovivad leida enda hoolealustele parima kodu.

Loe varjupaigast kassipoja võtmise kohta lähemalt meie juhendist “kassipoja võtmise kohta.f“.

Kassipoja ostmine kasvataja käest

Kui te eelistad osta kassipoja kasvataja käest, siis kaalu hoolikalt, missugune tõug sinu perele kõige paremini sobib, ja pea meeles, et tõuloomad ei ole odavad. Kui valid kohta, kust kassipoeg osta, siis pead arvestama mitme asjaoluga.

Pöördu esmalt mõne sind huvitava tõukassi klubi poole. Tõukasside klubi võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest, samuti oskavad nad sind kohalike kassikasvatajatega kokku viia. Tõukasside pojad on tavaliselt saadaval aasta ringi.

Kui kavatsed osta kassipoja kasvataja käest, siis tee eeltööd, lugedes näiteks erialaajakirja või külastades mõnda teemakohast veebilehte. Lisaks tasub minna ka kassinäitustele, mis on kasvatajatele ja omanikele hea kohtumisvõimalus.

Soovi korral loe kassipoja ostmise ja tema eest hoolitsemise kohta ka International Cat Care inglisekeelselt kodulehelt.

Blue information icon

Kui oled kasvatajad välja selgitanud ja leidnud sellise, kes sulle sobib, siis võta temaga ühendust, et tekkinud küsimustele vastuseid saada. Siin on küsimuste kontrollnimekiri, mis aitab sul otsustada, kas tegemist on sulle sobiva kasvataja või müüjaga.

  • Kas kassid osalevad näitustel, tõuaretuses või peetakse neid lihtsalt lemmikloomadena? Vastustest saad aimu, kui palju tähelepanu kassipoegadele kui tulevastele lemmikloomadele pööratakse.
  • Kui kaua on kasvataja kasside kasvatamisega tegelenud? Kogenud kasvatajatel on kasvatatava tõu kohta laialdased teadmised.
  • Missuguses keskkonnas kasvavad kassipojad enne uude koju minekut? Kõige parem, kui sinu kassipoeg kasvaks aktiivses kodus, kus on teisi kasse, koeri, lapsi ja käib palju külalisi. Nii on nad paremini sotsialiseeritud kui need kassipojad, kes elavad vaiksemas kassikasvanduses.
  • Kas kasvataja võtab kassipoja/kassi tagasi, kui looma eluea jooksul tekib mingeid probleeme (nt tervise- või käitumisprobleemid või muutused sinu elukorralduses)?
  • Kas kasse on tõule omaste geneetilist päritolu haiguste suhtes kontrollitud? Uuri selle kohta enne kasvataja poole pöördumist, et te teaksid, milliseid teste loomadele tehakse.
  • Kas kassipoegadele hangitakse lemmikloomakindlustus, enne kui te looma koju viid?
  • Kuidas nad kavatsevad sinuga pärast kassipoja kojuviimist ühendust pidada? Vastutustundlikud kasvatajad on kogu looma eluea nõu ja jõuga toeks.
  • Kas kassipojad on kiibistatud?
  • Kas kassipojad vaktsineeritakse ning saavad ussi- ja kirbutõrje, enne kui sa looma koju viid? Vastutustundlikud kasvatajad teevad kassipoegadele sobivas vanuses kõik protseduurid.

Ära üllatu ega solvu, kui kasvataja küsib sinu käest enne kassipoja võtmist sama palju küsimusi nagu sina tema käest. Tegemist on hea märgiga, mis viitab, et kasvataja on tõepoolest huvitatud kassipoegadele parima võimaliku kodu leidmisest. Ta soovib olla kindel, et oled looma võtmiseks valmis ning sinu elukorraldus sobib konkreetsele kassipojale.

Kui oled kasvataja vastustega rahul ning tema on omakorda veendunud, et sa pakud kassipojale sobivat kodu, siis on aeg kohtuda silmast silma.

Blue information icon

Ükskõik kas ostad kassipoja registreeritud kasvatajalt või mõnelt teiselt usaldusväärselt müüjalt (nt sõbralt), on oluline vaadata oma silmaga üle, millistes tingimustes kassipojad elavad. Koht peaks puhas välja nägema ja puhtalt lõhnama, olema soe ja kuiv. Kassiemal ja -poegadel peaks olema oma ruum, mis asub soovitatavalt teistest täiskasvanud kassidest eraldi, ning sa ei tohiks leida jälgi sellest, et koos peetakse liiga palju loomi.

Kui võtad kassipoja, siis peaksid alati vaatama üle nii tema ema (isa ei ole tõenäoliselt enam kohapeal) kui ka õed-vennad, et veenduda, et tegemist on õnnelike ja sõbralike loomadega, kes tunnevad end kasvataja seltsis kindlalt. Kui kassiema ilmutab tema pesakonda uurivate inimeste suhtes ettevaatust, siis see on normaalne nähtus, kuid ta peaks olema üksnes tähelepanelik, mitte närviline ega agressiivne. Kui kassipojad on juba piisavalt vanad, siis palu kasvatajalt luba neid sülle võtta.

Vaata kassiema suurust ning küsi mõlema vanema tervise ja temperamendi kohta, kuna sinu kassipoeg võib kasvades samasuguseks muutuda.

purple cat

Kui oled kasvatajaga kohtunud ja kõigega rahule jäänud, võidki oma lemmiklooma välja valida. Tavaliselt minnakse kassipoega esimest korda vaatama, kui loom on 6-nädalane, kuid võimaluse korral püüa minna varem, 3.–4. elunädala paiku, et ta saaks hakata sinuga tasapisi harjuma. Külasta looma mitu korda ning võta pereliikmed kaasa, et kassipoeg saaks ka nendega tuttavaks. Suur hulk võõraid inimesi võib pisikest kassipoega ehmatada, seepärast käige teda võimaluse korral vaatamas väiksemates rühmades.

Kuue nädala jooksul peaks kassipoeg hakkama sinu ja ümbruse vastu huvi üles näitama. Nad tahavad nii sind kui ka ümbritsevat keskkonda tundma õppida. Võid arvestada, et nad on mänguhimulised, sõbralikud ja elavaloomulised.

Kui valid looma, siis ära võta seda kõige väiksemat, pesakonna äbarikku. Olgugi et ta on ehk kõigist kõige armsam (ja tihti nii ongi), esineb sellistel kassipoegadel sageli terviseprobleeme. Kui veedad pesakonnaga veidi aega, siis märkad iga looma eripära. Närvilised või endassetõmbunud kassipojad vajavad ilmselt rohkem sotsialiseerimist või on haiged, mistõttu ära ka neid vali. Soovitatav on valida kassipoeg, kes on enesekindel, kuid mitte ülearu iseseisev.

purple cat

Kui mõni konkreetne kassipoeg on sulle silma jäänud, siis võta ta sülle ja paita tasakesi. Räägi loomaga vaikse ja rahustava häälega. Nad peaksid väänlema ning püüdma innustunult mängida ja nurruda.

Kassipojad peaksid olema pontsakad, kuid mitte paksud ning neil ei tohiks olla mingeid mügaraid ega muhke. Ole punnkõhu suhtes ettevaatlik. See võib küll nunnult kõlada, kuid viidata hoopis mõnele haigusele (sh parasiitidele). Kontrolli ka nabapiirkonda, et seal ei oleks songale viitavat turset.

Silmad peaksid olema avatud, puhtad, säravad ja selged; kõrvad puhtad, kindlasti mitte punased ega haisvad; tagumik puhas. Kasukas peaks olema pehme ja puhas, ilma kiilakate või vermeis laikudeta, kärnadeta ning mustade täppideta. Need võivad viidata kirpudele, eriti juhul, kui kassipoeg ennast kratsib.

Kassipoja kuulmisprobleeme on keeruline tuvastada, aga kui tead, et need ohustavad sinu valitud tõugu (valged kassid on eriti vastuvõtlikud), siis proovige järgmist. Pane kassipoeg põrandale ja tee tema tähelepanu püüdmiseks müra. Kui kassipoeg ei reageeri, siis võid paluda kasvatajal looma kuulmist kontrollida.

purple cat

Kassipoja ootamine tundub lõputu, eriti kui oled sellest elevil. Sellegipoolest on oluline, et loom saaks piisavalt kaua ema ja õdede-vendade juures olla. Väga tähtsate esimeste nädalate jooksul õpivad kassipojad mängu kaudu, kuidas teiste kassidega suhelda. Neid õpetatakse liivakastis käima ja jahti pidama. Kui sa võtad kassipoja ema juurest liiga vara ära, siis võib temast kasvada närviline ja arg loom.

Üldreegel näeb ette, et peaksid minema kassipojale järele, kui ta on kaheksa nädalat vana (tõuloomade omanikud võivad pikendada seda üheksanda nädalani), et ta oleks jõudnud sotsialiseeruda ning koduse saginaga harjuda. Kui sinu kassipoeg on palju vanem, olge ettevaatlik. Põhjusi, miks kasvataja ei ole loomi varem ära andnud, võib olla palju – küsi selle kohta. Hiline uude koju kolimine mõjutab seda, kui kergesti loob loom sinuga sideme ja kui kiiresti ta sinu juures koduneb.

Mõnikord palub kasvataja sul kuni 12 nädalat oodata, et kassipoeg saaks kõik vaktsiinid. Kuniks loom kasvab saginat täis kodus, kus teda sotsialiseeritakse (nt lastega kodus, juhul kui sul on ka lapsed), ei tohiks sellest probleemi tekkida.

Pea meeles, et kassipoja vanus kojutoomise ajal mõjutab seda, missugused vaktsiinid ta on saanud. Küsi kasvataja käest nimekirja vaktsiinide ning ussi- ja kirbutõrje ravimitega, mida kassipojale on manustatud ja mida talle tuleb veel anda.

Ja viimaks – enne kui kassipoja koju viid, küsi kasvatajalt tema toitmisrežiimi kohta, et jätkata sellega vähemalt niikaua, kuni loom on sinu juures täielikult kodunenud.

Orange heart and house icon

Kui tunned, et sinu südames ja kodus on ruumi kassile või kassipojale, siis võiksid kaaluda looma kasvataja käest ostmise alternatiivina uue kodu pakkumist varjupaigaloomale. Üle kogu riigi leidub varjupaikasid, mis on täis kaslasi, kes elaksid väga hea meelega sinu peres.

Kui valid varjupaika või varjupaigakassi, siis veendu, et tead, millele täpselt tähelepanu pöörata. Varjupaik peaks olema soe, ruumikas ja puhas ning töötajatel peaks olema aega sinu küsimustele vastata.

Selleks et saada teada, mida on vaja teha kassile uue kodu pakkumiseks, loe meie kasulikku juhendit„kassipoja võtmise kohta”.

Kuidas iganes kassipoeg sinu ellu ka ei tuleks – varjupaiga kaudu või kasvataja käest –, võid olla kindel, et teid ootab ees rõõmus ühine tulevik!

phone

Kui soovid rohkem teavet tiinuse tunnuste kindlakstegemise kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu meie LOOMAEKSPERTIDE MEESKONNA poole.