Your Pet, Our Passion.
Kassi võtmine
Kass ja koer omaniku süles

Kas võtta kass või koer?

Lugemisaeg: 4 min

Oleme loomaarmastaja rahvas ja õigusega! Kassid ja koerad pakuvad nii tingimusteta armastust, kiindumust ja sõprust kui ka teraapilist kasu, nagu paranenud terviseseisund või heaolu. Kellele siis ei meeldiks pärast pikka päeva karvast kaaslast kaisutada?

Kassi ja koera vahel valimine võib olla keeruline, kuid üldiselt vajavad koerad rohkem tähelepanu ning kassid on iseseisvamad. Kuid kui sulle meeldib karvast kaaslast kaisutada – ja mitte vaid siis, kui kassile sobib –, on koer ilmselt parem valik.

Loomaomanikel on väiksem kolesteroolisisaldus ja madalam vererõhk ning nad kannatavad väiksema tõenäosusega stressi, depressiooni ja ärevuse käes. USA tervishoiuministeeriumi uuring näitas, et lemmiklooma pidamine parandab märkimisväärselt infarkti üleelamise tõenäosust. Ühendkuningriigi uuring selgitas välja, et lemmikloomaomanikud tulevad stressi ja kaotusega paremini toime kui teised inimesed. Seega pakub loomapidamine enamat kui vaid kaisutusi.

Mida arvestada, kui valid kassi või koera vahel?

Kas oled koera- või kassiinimene? Enamik inimesi tunnetab ära, kumba looma nad eelistavad. Võibolla tuleneb see sellest, et nad kasvasid teatud loomadega koos üles ja tunnevad end nendega kindlamalt, või siis sellest, et nad arvavad, et saavutavad kassi või koeraga paremini kontakti. Mis puutub nende kahe vahel valimisse, siis pead peale eelistuse arvestama veel palju muid asjaolusid.

Kasside ja koerte vajadused ning iseloomud on erinevad, nii et sinu otsust mõjutavad ühepalju nii sinu eluviis kui ka isiklik eelistus. Tegemist ei ole niivõrd koera ja kassi kõrvutamisega, kuivõrd kaalumisega, kumb loom sobiks sinu eluviisiga paremini. Pead arvestama, kui aktiivne sa oled, kui palju ruumi sinu kodus on, kas sul on lapsi ja kui palju aega sul on loomaga tegeleda.

Tõugude rohkus muudab otsuse tegemise muidugi veel raskemaks. On suur vahe, kas sul on näiteks chihuahua või Taani dogi! Kas sa ei tea täpselt, milline tõug sulle sobiks? Lehitse meie koera- või kassitõugude andmebaasi, kust leiad eri tõugude kohta lisateavet. Samuti võiksid kaaluda ristandi või segatõulise koera (krantsi) või segaverelise kassi võtmist varjupaigast.

 

"Kasside ja koerte vajadused ning iseloomud on erinevad, nii et sinu otsust mõjutavad ühepalju nii sinu eluviis kui ka isiklik eelistus."

 

Märgid, mis näitavad, et oled koerainimene

Kui oled energiline inimene, kellele meeldib õues aega veeta ja liikuda, siis on ehk koer sinu jaoks parem valik. Koerad vajavad palju ergutust, värsket õhku ja korrapäraseid jalutuskäike, sobides seega kõige paremini inimestele, kellel on aed, kes elavad maal või kes saavad veeta aega pargis ja mujal vabas õhus.

Hästi kasvatatud koeri saab võtta reisile kaasa, nad naudivad väljaskäike ja reisimist. Erinevalt kassidest ei ole koerad loomult üksiklased, seega ei tohiks neid terveks päevaks üksinda jätta. Kui oled kaua tööl või kui sul on palju tööd, siis mõtle, kas sul ikka jätkub looma jaoks nii palju tähelepanu, kui ta vajab. Kui valid koera, pead leidma ka aja tema koolitamiseks ja hooldamiseks.

Tõukoeri on paljudes suurustes, kujudes, temperamendi ja karvastikuga, nii et koera võtmist kaaludes peaksid ka kõiki neid erinevusi arvesse võtma. Kokkuvõtlikult – kui sul on nii ruumi kui ka aega, saad endale empaatilise, mänguhimulise, kaitsva ja elu lõpuni truu kaaslase.

Kui sinu kodus on vähe ruumi, sul on kiire eluviis või soovid lihtsalt iseseisvamat looma, sobib sulle ilmselt kass paremini kui koer. Kassid on suhteliselt vaiksed ja neil pole selle vastu midagi, et neid suuremaks osaks päevast üksinda jäetakse. Nad magavad ja lõbustavad end ise, eriti juhul, kui tohivad õues käia. Kassiga ei pea jalutama, seega sobivad nad sageli paremini väheliikuvatele inimestele. Sellegipoolest meeldib neile suhelda ja mängida. Ka korrapärane hooldamine on oluline, eriti kui kassil on pikk karv.

Kassid ei vaja nii palju ruumi kui koerad, eriti kui nad saavad turvaliselt aias jalutada. Isegi kui kass ei käi õues, võib ta rahul olla, kuni talle antakse hästi süüa ning tal on liivakast, mänguasjad ja kratsipost, mis hoiavad keha ja meeled tegevuses. Kassi võtmisel on samuti oluline, et sa suhtleksid temaga sageli. Kui lähed ära, pead leidma kellegi, kes looma eest hoolitseb. Võid paluda naabril kassil silma peal hoida või viia looma kassikasvandusse, kus tema eest hoolitsetakse, kuni sa tagasi tuled.

Kuigi kassidel ei paista olevat piiritult energiat nagu koertel, on nad iseseisvamad ning samamoodi armastavad, kiindunud, lõõgastunud ja meelt lahutavad lemmikloomad.

Kas sa ei suuda ikka veel kassi või koera vahel valida?

Paljud inimesed armastavad võrdselt nii kasse kui ka koeri ja õigete tingimuste korral saavad need kaks ühes majapidamises päris hästi läbi, kui neile tutvumiseks aega anda

Et saada lisateavet uute loomade tutvustamise kohta, loe meie juhendeid „Koera tutvustamine teistele lemmikloomadele” ja „Kassi tutvustamine teistele lemmikloomadele”. Kui sa tõepoolest ei suuda kassi või koera vahel valida ja saad pakkuda neile mõlemale head kodu, siis õpivad koos kasvanud kutsikas ja kassipoeg tavaliselt kohe üksteisega koos elama ning neist võivad isegi parimad sõbrad saada.

Although they don't tend to show the boundless energy that dogs do, cats often prove to be more self-sufficient and make loving, affectionate, relaxing and entertaining pets.