Eaka kassi eest hoolitsemine

Olete ehk märganud, et teie kass tukub sagedamini, ei suuda enam nii kõrgele hüpata ega jahi paelajuppi sama energiliselt nagu varem.
Pärsia kass omanikuga
Pärsia kass omanikuga
Pärsia kass omanikuga

Kodune elu

Teie lemmikloom naudib oma uinakuid veelgi enam, kui tal on võimalik pehmel asemel kerra tõmmata, eriti sedamööda, mida vanemaks ta jääb. Vanade kasside liigesed on teinekord kanged – pehme magamisase pakub mugavat toetuspinda, et loom tunneks end võimalikult hästi. Asetage magamisase sooja kohta, kus ei ole tuuletõmbust, et loom saaks rahu ja vaikust nautida.

Selleks et vähendada koormust kassi liigestele, võite asetada kausi puhta veega sinnasamma lähedale, et loom ei peaks joomiseks kusagile kaugele kõndima. See ergutab teda rohkem jooma ning aitab vältida vedelikupuudust ja kuseteede infektsioone, mis kimbutavad just eakaid kasse.

Hea mõte on ka asetada kassi liivakast lähedusse – isegi kui teie kass ei ole varem sellist asja kasutanud, võib talle siiski meeldida, et tal on võimalik hädad hõlpsalt toas ära teha ning ta ei pea selleks kusagile kaugele minema.Igal kassil on kindlasti oma lemmikkoht, mis asub maapinnast kõrgemal – olgu selleks siis aknalaud, kust inimesi jälgida, või diivan, kus magada. Olgugi et kassidele meeldib endiselt hüpata, ei pruugi nad vanemast peast enam nii kõrgele küündida nagu varem. Kui jaotate hüppe jõukohasteks osadeks, siis saab loom endiselt oma lemmikkohti nautida. Asetage näiteks põranda ja kassi lemmiktooli vahele järi, nii et loom saab teha endise ühe suure hüppe asemel kaks märksa väiksemat hüpet.

lilla maja ikoon
kass kraabib puud

Nii nagu inimesed, liiguvad ka kassid vanemaks saades vähem. See tähendab, et teie lemmikloom ei põleta enam nii palju energiat nagu noorest peast, mis tekitab ohu, et tema kaal tõuseb.

Jälgige hoolikalt tema toitumist – nii saate aidata kassil heas vormis püsida. Kui toidate teda spetsiaalse koostisega eaka kassi toiduga, siis peaks ta saama sellest kätte kõik vajaliku.

Kassid on selles suhtes koertest erinevad, et esimesi ei viida tavaliselt jalutuskäikudele. Sellegipoolest võite oma kassiga mängida ja ergutada teda õue minema, et ta liiguks, mitte ei muutuks ülekaaluliseks, ning et tema liigesed oleksid endiselt paindlikud.

Kasutage meie kehavormi hindamise töövahendit, et saada teada, kas teie kass on tervislikus kaalus.

Ajaks, mil teie kass jääb vanaks, on tal välja kujunenud kindel päevakava. Püüdke seda säilitada nii palju kui võimalik, et loom tunneks end nii kehaliselt kui ka vaimselt hästi.

kass kõnnib läbi rohu
roheline kassi ikoon

Vananemine tähendab ühest küljest targemaks saamist, kuid samas võivad teie kassi meeled hakata nõrgenema. Selle vanaduse ilmingu kompenseerimiseks on teil aga võimalik ühtteist ära teha.

Kui soojendate märgtoitu enne serveerimist veidi, siis lenduvad aroomid, mis muudavad roa kassi jaoks isuäratavamaks. Asetage tema toiduportsjon paariks sekundiks mikrolaineahju, kuid ärge laske sel kuumeneda.

Kui teie kassi kuulmine ei ole enam see, mis varem, siis püüdke vältida mistahes ehmatavat valju heli. Sama kehtib silmanägemise kohta – lähenege kassile ettevaatlikult ja sihikindlalt, et halvasti nägevat looma mitte hirmutada.

Vananemine on teie kassi jaoks omaette katsumus, mis võib teda esialgu segadusse ajada. Kui pühendate loomale ikka sama palju armastust ja tähelepanu nagu enne ning olete temaga kannatlik, siis on kassil palju lihtsam vanaduspõlve pidama hakata. Kõigest mõned kohandused ja korrapärased visiidid loomaarsti juurde ning teie ja kassi sõprus pakub mõlemale samasugust rahuldust nagu alati.

käe- ja käpajälje logo

Eaka kassi toitumine

Changing needs

Vajadused muutuvad

Kuna vanadus moodustab ligi 40% kassi elueast, siis on oluline, et te mõistate looma muutunud toitainete vajadust, mis kindlustab, et ta on võimalikult terve ja õnnelik. Kasse peetakse eakaks üldiselt umbes seitsmendast eluaastast, mil te hakkate tähele panema, et loom hakkab aeglasemaks muutuma. Aeglasem elutempo ja ainevahetus toovad kaasa selle, et kass kasutab vähem energiat ega vaja enam nii palju kaloreid kui varem. See peaks teie kassi dieedis ka näha olema. Nii võite olla veendunud, et loom ei ole üle söödetud ja säilitab tervisliku kaalu.

hall kass mõnuleb

Spetsiaalne eaka kassi toit tagab teie vananevale lemmikule kõik vajaliku. Selle koostises on kergesti seeditavad valgud, mis on leebemad nii looma kõhu kui ka hammaste vastu. Lugege lähemalt meie juhendist: „Kuidas eakat kassi toita?“

isu kadumise ikoon

Isu kadumine

Kui märkate, et teie kass ei söö, siis on kõige parem viia ta loomaarsti juurde läbivaatusele. Isupuudus võib viidata mõnele terviseprobleemile või siis lihtsalt maitse-eelistuste muutumisele vananemise tõttu. Loomaarst oskab teile öelda, kas siin võib olla tegemist millegi tõsisemaga, ja anda nõu, kuidas vana kassi uuesti sööma meelitada.

Purina eakate kasside toidud

Mitme Purina kaubamärgi alt on saadaval spetsiaalselt eakate kasside jaoks hoolikalt väljatöötatud koostisega toitusid. Soovitame proovida mõnda järgmistest:

Korrapärased tervisekontrollid

Nii nagu inimesed, muutuvad ka kassid vananedes teatud tervisehädadele vastuvõtlikumaks. Osa neist hädadest võivad olla tingitud organismi loomulikust kulumisest, kuid teisi on võimalik üsna lihtsalt kas vältida või ravida.

Green medical logo

Nii nagu inimesed, muutuvad ka kassid vananedes teatud tervisehädadele vastuvõtlikumaks. Osa neist hädadest võivad olla tingitud organismi loomulikust kulumisest, kuid teisi on võimalik üsna lihtsalt kas vältida või ravida.

väike roheline loomaarsti ikoon

Loomaarsti juures käimine

Korrapäraselt loomaarsti juures käimine on kõige kindlam viis, kuidas vana kassi tervist hoida. Visiidi käigus kaalub loomaarst looma ja vaatab ta põhjalikult läbi. Kui arstil on mingeid kahtlusi, siis saab ta võtta loomalt uriini- ja vereproovid ning analüüsida, kas neis leidub jälgi mõnest eakaid kasse ohustavast haigusest.

Ka vanaduses tuleb kassi vaktsineerida ning teha talle ussi- ja kirbutõrjet nagu varem.

Hammaste kontrollimine

Hamba- ja igemeprobleemid ohustavad teistest enam just eakaid kasse, seepärast viige oma loom korrapäraselt hambaid kontrollima.

Small purple cat icon

Nahk, kasukas ja küüned

Ka eakas kass vajab ronimiseks ja enesekaitseks küüsi, seepärast lõigake neid üksnes hädavajaduse korral. Kuna eakad kassid on passiivsemad, siis ei pruugi nende küüned enam sama palju kuluda nagu varem, mis tähendab, et neile kulub aeg-ajalt väike lõikus ära. Kuna teinekord juhtub, et vanad kassid ei suuda enam oma küüsi täielikult sisse tõmmata, siis võivad need paista pikemad, kui tegelikult on – olge siis ettevaatlik, et te ei lõikaks liiga sügavalt!

Vananedes muutuvad liigesed kangemaks, mis tähendab, et teie kass ei pruugi enam ulatuda ennast igalt poolt puhastama. Te saate teda harjaga aidata. Lühikarvalistel piisab ühest kammimiskorrast nädalas, pikakarvalised vajavad iga päev kerget kammimist. Vannitage kassi üksnes hädavajadusel, kuna protseduur võib olla eaka looma jaoks stressirohke.

Dental checks

Hammaste kontrollimine

Hamba- ja igemeprobleemid ohustavad teistest enam just eakaid kasse, seepärast viige oma loom korrapäraselt hambaid kontrollima.

Vananemise tunnused

Eaka kassi eest hoolitsemise juures pole oluline üksnes teda õigesti toita, vaid talle ka palju tähelepanu pöörata. Peate ka teadma, missuguste vananemise tunnuste ilmnemiseks valmis olla. Kui märkate midagi alljärgnevast, siis aitab see teil mõista, mis teie kassiga toimub, samuti oskate siis vajaduse korral talle ravi otsida.

purple cat

Eakad kassid võivad kannatada osteoartriidi käes, mis muudab nende liigesed paindumatuteks või valulikeks. Märkate ehk, et teie kassil võtab püsti tõusmine kauem aega ja tema liigutused on kangemad kui tavaliselt. Tuhm karv võib samuti viidata osteoartriidile – kass ei paindu piisavalt, et ennast korralikult puhastada.

Kui teie kass põeb osteoartriiti, siis kontrollige, et tema toit oleks kergesti kättesaadav. Jälgige oma kassi söömise ajal, et veenduda, kas ta pääseb sellele ligi ning saab piisavas koguses süüa.

Small blue health icon

Koertega võrreldes annavad kassid palju selgemini mõista, et nende hammastega ei ole kõik korras. Näiteks on neil raskusi närimisel, nad ilastavad, neil on halb hingeõhk, samuti võivad nad söömisest sootuks loobuda. Juhul kui nad ei söö, siis langeb ka nende kehakaal. Kui märkate eelmainitud tunnuseid, siis viige oma kass esimesel võimalusel hambaid kontrollima.

Small blue health icon

Kassid ei hinga tavaliselt suu kaudu, nii et kui te märkate looma hingeldamas, siis võib see viidata kas südame- või hingamisteede haigusele. Teised tunnused: kass on tavapärasest loium, tal jääb hing kinni, ta istub hingamise kergendamiseks tikksirgelt.

Small blue health icon

Kui märkate loomal mistahes kasvajaid, mügaraid või näsasid, siis laske loomaarstil ta läbi vaadata. Tegemist võib olla täielikult healoomuliste kasvajatega, aga ka vähiga.

Small orange welfare icon

Eakad kassid võivad hakata käituma veidralt või ootamatult. Nad võivad näiteks juhuslikult kräunuda ja näuguda, loomulikke hädasid rahuldada selleks mitte ette nähtud kohtades, segaduses olla ja asju unustada (nt liivakasti kasutamine). Tegemist on seniilsuse kõrvalnähtudega. Kui selline käitumine muutub probleemseks, siis pidage loomaarstiga nõu

Small blue health icon

Eakal kassil võivad tekkida kae ja nukleaarskleroos ehk tuumahägu – kaks haigust, mis ilmnevad mõlemad sinaka häguna silmal, kuid millel on erinevad kõrvaltoimed. Loomaarst ütleb teile, kumma haigusega on tegemist.

Need haigused on kasside seas vähem levinud kui koerte seas.

Small blue health icon

Kilpnäärme ületalitlus on eakatel kassidel väga levinud. Haigus kiirendab kassi ainevahetust, mis tähendab, et ta kulutab energia liiga ruttu ära, mis omakorda tähendab, et kassi söögiisu küll suureneb, kuid ta võtab ikkagi kiiresti kaalus alla. Selle haiguse teised tunnused on tuhm karv ja ettearvamatu käitumine (nt hüperaktiivsus). Kui märkate midagi eeltoodust, siis pidage loomaarstiga nõu – haiguse ravi on üldiselt edukas.

Juhul kui märkate eelmainitud tunnuseid, mis viitavad, et teie vana kass võib kannatada mõne tervisehäda käes, või tunnete mingil muul põhjusel kassi heaolu pärast muret, siis pidage esimesel võimalusel loomaarstiga nõu.

Kui pöörate oma kassi vajadustele ja temaga toimuvatele muutustele tähelepanu, siis tunneb teie loom viimastel eluaastatel piisavalt vajalikku armastust ja hoolt.

Eakatel kassidel tekivad mõnikord neeruprobleemid. Sellele viitavad liigne joomine või urineerimine, samuti kontrollimatu urineerimine. Kui märkate oma kassi juures eelmainitud käitumist, siis viige ta esimesel võimalusel loomaarsti juurde kontrolli, et loom saaks ravi, sest mainitud tunnused võivad viidata ka diabeedile või hormonaalsetele häiretele.

phone

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.