Nõuanded kassi tervislikuks tiinuseks

Teie kassil tulevad pojad – milline suurepärane uudis! Ärge siis kogu selle elevuse keskel ära unustage, et teie kass võib vajada tiinuse ajal rohkem hoolt, poputamist ja tähelepanu.
Naine kassiga
Naine kassiga
Naine kassiga

Toitmine ja toit

Kui toidate oma lemmikut kassipoja toiduga, siis saavad sellest kasu ka kasvavad kassipojad. Nad ei saa mitte üksnes kvaliteetset piima, vaid neid on ka lihtsam võõrutada, kuna nad matkivad ema ja proovivad tema toitu.

Minge uuele toidule üle järk-järgult, suurendades 7–10 päeva jooksul kassipoja toidu osakaalu ja vähendades tavatoidu oma, kuni oletegi need omavahel ära vahetanud. Nii ei ärrita te kassi kõhtu.

Kui ta tarbib tervislikel põhjustel eritoitu või tal on tundlik seedimine, siis pidage enne muudatuste tegemist loomaarstiga nõu.

Orange cat being fed

Tiinus on aeg, mil kassil on pidevalt kõht tühi, ja tiinuse lõpus võivad tema tiine kassi toidu portsjonid kahekordistuda. Looma isu suurenedes peaksite märkama ka ühtlast kaalutõusu. On täiesti normaalne, et kassi kehakaal tõuseb tiinuse ajal umbes 40–50%, seepärast pidage loomaarstiga nõu, kui teie lemmiku isu hoopis kahaneb või ta võtab kaalus alla. Üleliigsed kilod peaksid 3–4-nädalase imetamise ajal kaduma.

Kui serveerite kassile toitu sageli ja väikeste portsjonitena, siis aitab see tema energiataset ühtlasena hoida. Selleks et kassi toitmist paremini oma päevakavaga sobitada, võite jätta loomale ka kuivtoidu ette, et ta saaks seda päeva jooksul nokitseda.

Lisateave: Tiine kassi toitmine

Bowl of Felix chicken kitten food
Cat drinking water

Sama oluline nagu kassi toidutarbimise suurendamine, on ka vee kättesaadavuse tagamine, eriti kui loom sööb kuivtoitu. Joomine on kassiemale eluliselt vajalik, et tal ei tekiks vedelikupuudust ning et ta oleks terve.

Soovitatav on asetada mitu veekaussi kohtadesse, kus loom veedab palju aega, et ta pääseks veele võimalikult hõlpsalt ligi.

Hand and paw icon

Hellitamine

Tiinuse ajal aktiveeruvad kassi hormoonid, mistõttu ta on hellem ja soovib rohkem kaissu võtmist. Armastus ja hool on tiine kassi eest hoolitsemisel väga olulised. Pidage meeles, et peate tema muutuva kehaga õrnalt ümber käima.

Tiine kassi paitamine on ohutu, kuid vältige tema kõhu puudutamist. Tegemist on tundliku kehapiirkonnaga ning selle puudutamine võib olla kassi jaoks ebamugav või teha liiga tema sündimata poegadele. Kui peate kassi üles tõstma, siis veenduge, et te toetate tema taguotsa, aga ei puutu kõhtu.

Cat being stroked

Tiinuse lõpupoole vältige tormakaid tegevusi ning laske loomal võimaluse korral rahus olla. Teie ülesanne on aidata loomal tunda end võimalikult lõõgastunult. Liigne energilisus väsitab teda.

Purple vaccincation icon

Vaktsiinid

Ideaalis peaks teie kass olema vaktsineeritud juba enne sigimist. Terve ema tugevdab poegi imetades ka nende immuunsüsteemi. Seepärast on oluline, et kassiemal oleks võimalikult palju antikehi. Loomaarst võib teha loomale antikehade taseme ja vaktsineerimisvajaduse väljaselgitamiseks vereanalüüsi.

Pidage meeles, et kui teie kass on juba tiine, siis ei saa talle enam kõiki vaktsiine teha, sest osa neist ei ole tiinuse ajal lubatud. Pidage loomaarstiga nõu, missuguseid vaktsiine on nii kassiema kui ka -poegade seisukohast ohutu teha.

Kui teie kass ei ole vaktsineeritud ja tal sünnivad pojad, siis ärge muretsege. Kõik peaks laabuma sellest hoolimata, aga kui teil tekib mingeid muresid, siis pidage loomaarstiga nõu.

Orange stop sign icon

Parasiidid

Kuna kassiema võib mistahes parasiidid poegadele edasi anda, on oluline, et te jätkaksite parasiiditõrjega ka kassi tiinuse ajal. Samuti tehke talle jätkuvalt kirbutõrjet – küsige lihtsalt loomaarsti käes üle, missugust ravimit on nii kassiema kui ka -poegade seisukohast ohutu.

Komplikatsioonid

Kassi tiinus möödub tavaliselt tõrgeteta. Kassi tiinuse ajal on komplikatsioonid väga harvad ning enamasti on need seotud varase nurisünnitusega.

Blue chevron icon

Nurisünnitus

Kui kassil on nurisünnitus, siis ei ärrita see teda ja teie ei märka seda ilmselt üldse, kui tiinus ei ole just lõpufaasis.

Kui nurisünnitus toimub tiinuse lõpupoole, siis viige loom infektsiooniohu ennetamiseks loomaarsti juurde läbivaatusele.

Blue chevron icon

Keisrilõige

Olgugi et poegimisel tekib probleeme harva, tuleb vahel teha siiski keisrilõige. See võib osutuda vajalikuks juhul, kui kassiemal on olnud varem vaagnatrauma (nt murd) või kui loomatõule on omane ebatavaliselt suur pea või keha, nagu see on näiteks pärslaste puhul.

Samuti peab tegema kassile keisrilõike siis, kui ta on üle tunni aja pressinud, kuid kassipoegi ei ole sündinud. Kui nii peaks juhtuma, siis võtke loomaarstiga viivitamata ühendust.

Blue chevron icon

Raseduskrambid

Erinevalt koertest ohustavad kasse tiinuseaegsest või -järgsest madalast kaltsiumitasemest tingitud raseduskrambid (eklampsia) märksa vähem.

Ohu vältimiseks hoidke oma kassil siiski silma peal, kui ta peaks tõmblema, olema närviline või ärritunud – kõik eeltoodu viitab eklampsiale, mis võib ravimata jätmise korral tekitada loomale haigussööste.

Pesa punumine

IJulgustage oma kassi kahel viimasel tiinusnädalal toas viibima, et takistada tal õues poegimast. Võite aidata tal poegimiseks valmistuda ning ehitada pesa, kus ta saab mugavalt puhata ja mida ta võib kasutada nii poegimise ajal kui ka pärast seda.

Puhaste linade, madratsi või rätikutega pappkast sobib selleks väga hästi. Veenduge, et kast oleks piisavalt suur ja kõrge, et kassiema ja kogu pesakond ära mahuks, ilma et uudishimulikud kassipojad saaksid plehku panna. Asetage pesa sooja kohta, kus valitseb toatemperatuur, et loomadel oleks mugav olla.

Ärge üllatuge, kui teie tiine kass eelistab poegade ilmaletoomiseks mõnda muud kohta kui teie tehtud pesa. Kui nii juhtub, siis ärge peljake poegi pärast sündimist ikkagi pappkastist pesasse tõsta. Kassipoegade puudutamine on täiesti lubatud – teie kass ei hülga ega vigasta neid sellepärast. Kassiema võib otsustada pojad tagasi oma pessa viia, kuid ärge kartke neid uuesti ümber paigutamast, kui teile tundub, et neil oleks kusagil mujal märksa mugavam olla. Veenduge, et uues kohas on ka siis soe, kui kassiema ei ole lähedal. Meie soovitame kasutada mikrolaineahjus soojendatavat oakotti, mitte kuumaveepudelit, et kassipoegade väiksed hambad ja küüned ei rebiks seda katki.

Purple pet bed icon
phone

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.