Peod, koerad ja ilutulestik

Koer on aasta ringi tore kaaslane, kellele meeldib sinuga igal võimalikul juhul koos olla. Osa koeri ei tunne end võõraste helide ega inimeste keskel sama hästi kui sina. Seega, kui su koer kardab ilutulestikku ja valju müra, pead tema eest pidustuste ajal eriti hästi hoolitsema.
Peod, koerad ja ilutulestik
Peod, koerad ja ilutulestik
Peod, koerad ja ilutulestik

Kui su koer kardab ilutulestikke või muutub suuremate kogunemiste ajal ärevaks, siis ei tähenda see veel, et pead peo otsemaid lõpetama. Kui annad loomale aega ning jagad tähelepanu, aitad tal jääda ürituse kestel rahulikuks ja õnnelikuks. Ükskõik mis ka poleks peo korraldamise põhjus – siin on sulle mõned nõuanded, kuidas teha kindlaks, kas koer veedab sama hästi aega kui sina.

Koera eest hoolitsemine peo korraldamise ajal

Kui oled hästi valmistunud, on koer pidustuste ajal õnnelik ja tunneb end hästi. Nii saate mõlemad mõnusalt ja ilma teineteise pärast muret tundmata aega veeta!

Enne pidu

 • Veendu, et koeral on tuttav vaikne koht, kuhu põgeneda.

  Mitte kõik koerad ei ole seltskonnahinged – osale neist ei meeldi seltskond ega rahvahulgad, olgugi et neid on sotsialiseeritud. Veendu, et koera peol osalemine on tema enda otsustada.

  Sea talle maja teises otsas sisse vaikne ruum, kus on palju tema lemmikmänguasju ja ase ning kus ta saab soovi korral mängida või magada. Harjuta oma koera selle toaga paar nädalat enne üritust ning veendu, et tal on seal mugav olla, mängides temaga ja premeerides teda hea käitumise eest. Kui koeral on kindel rahusadam olemas, on ta vähem stressis.

 • Väsita looma

  Koerale meeldib jalutada, lisaks on tegemist hea viisiga energia kulutamiseks. Mine enne pidustuste algust pikale jalutuskäigule ja veendu, et loom teeb häda ära, et ta ei peaks liiga ruttu uuesti õue minema.

 • Mõtle, kui sotsiaalne su koer on.

  Hästi sotsialiseeritud koer võtab hea meelega pidustustest osa ja naudib rahvahulga seas valitsevat elevust sama palju kui sina. Sellisel juhul tutvusta koera oma sõpradele, kui nood saabuvad. Nii teab koer, et nende inimeste pärast ei ole vaja muretseda. Kui sa pole kindel, kuidas koer su sõpradesse suhtub, ära hakka seda peol katsetama. Asjad võivad pisut käest minna, kui loom ehmub ja ära jookseb või liigselt erutub ja inimeste najale hüppama hakkab. Et vältida asjatut stressi nii koeral kui ka endal, kaalu hoidja palkamist.

 • Ohutud kaunistused

  Koer võib tunda ahvatlust ilusaid peokaunistusi närida, kuid kahjuks ei maitse need tihti sama head, kui välja näevad, ja võivad koguni väga ohtlikud olla. Jõulude ajal ohustavad lemmikloomi lisaks värvilised tuled, millega paistab olevat tore mängida; maitsva välimusega šokolaad ja muud maiused; samuti jõulukuusk, mis on kergelt toksiline, nii nagu ka iileks ja puuvõõrik.

  Kui koer kõigi nende uute peibutistega harjub, on vähem tõenäoline, et ta end ohtu seab. Mängi koeraga nende läheduses, hoides tema tähelepanu lemmikmänguasjadel, kuni loom ära harjub.

  Hoia kaunistused haardeulatusest eemal, väldi ohtlikke materjale (näiteks purunevaid klaaskuule), teibi juhtmed põranda külge ja veendu, et su koer teab – see puu ei ole tema jaoks. Tuli ei huvita koera ilmselt nii ehk naa, kuid ole siiski liputavate sabade ja küünalde-kaminate kooslusega ettevaatlik – need ei sobi kokku.

Peo ajal

 • Toit

  Enamik koeri tunneb heameelt ootamatult saabunud inimhulga üle, kes ei malda oodata, millal loomale peoroogadest maiuseid jagada. Ükskõik kui palju su koer seda ka ei naudiks, võivad tagajärjed halvad olla. Inimeste toidu ja toidujääkide liigtarbimine võib põhjustada oksendamist või kõhulahtisust, kondid võivad tekitada lämbumisohu ning inimestele mõeldud šokolaad on loomale mürgine, nõudes ehk isegi loomakiirabisse pöördumist.

  Koer võib külalistele kutsikasilmi teha, aga sa pead paluma neil mitte järele anda, ükskõik kui armas ta välja ei näe. Anna neile varakult teada, et koeral on oma söögiajad, maiused ja spetsiaalne toit. Koera iseloom ja maiuste saamiseks esitatavad trikid moodustavad osa tema veetlusest, kuid pea meeles, et kõige olulisem on looma tervis.

 • Liiga palju muljeid

  Kui su koer armastab tähelepanu, on ta õnnega koos – osa peokülalisi pöörab seda talle kindlasti. Samas hoia võõrustaja kohustuste täitmisel koeral silma peal ja veendu, et tähelepanu ei saaks liiga palju.

  Kui koer on ülierutunud, võid viia ta pooleks tunniks selleks ette valmistatud vaiksesse tuppa, kus ta saab maha rahuneda. Kui loom on ülielevil, aita tal energiast vabaneda ja palu mõnel asjast huvitatud külalisel, lähedasel sõbral või pereliikmel koeraga väike jalutuskäik teha.

 • Kingitused

  Kingitused ei meeldi mitte ainult sulle! Enamik koeri on sünnipäeva või jõule saatvast pidevast paberikärinast ja uute asjade väljatoomisest samavõrra elevil! Mõtle hoolega, mille sa just pakkisid või välja võtsid juhuks, kui see peaks saama ootamatult mõne hästi mõeldud, kuid soovimatu hambajälje.

  Hea mõte on anda koerale tema oma kingitus, näiteks hõrk närimismänguasi hoiab teda seni tegevuses, kuni sa enda pakke avad.

Koerad ja ilutulestik

Koerale ei pruugi ilutulestik sama palju meeldida kui sulle – ja kes saaks teda selles süüdistada? Valjud juhuslikud helid, millel puudub konkreetne allikas, võivad tekitada hirmu ja segadust, eriti kui loom on harjunud rahu ja vaikusega.

Kui su koer kardab ilutulestikku, ei pea sa seda ära jätma, kuid järgi paari nõuannet, mis tagavad, et vana-aastaõhtu sujuks kenasti.

Dogs-and-Fireworks

Enne ilutulestikku

 • Harjuta koera ilutulestiku müraga

  Kui su koer kardab valju heli, palu loomaarstil soovitada mõnd käitumisterapeuti. Koolitamine ja uuega kohandamine, eriti kui see toimub noores eas, õpetab, et paugutamist ega müristamist pole vaja karta. Samuti võid osta CD-sid, mis on salvestatud selleks, et harjutada su koera valju heliga.

 • Hoia oma koera pärast öö saabumist toas

  Jaluta koeraga päevavalges ja hoia teda pärast öö saabumist toas. Isegi kui sa ei korralda ilutulestikuga pidu ise, võivad seda teha sinu naabrid ja see võib tulla su koerale üllatusena.

  Paanikas loomad panevad kergesti jooksu ja eksivad ära või saavad viga. Selles valguses on hea mõte lasta loom kiibistada, nii igaks juhuks.

 • Pea loomaarstiga nõu

  Kui su koer kardab ilutulestikku ja tema käitumine ei muutu, anna loomaarstile teada, et su hoolealune on valju heli kuuldes endiselt ärevil. Müügil on palju tooteid, näiteks feromoonipihusteid, mida veterinaar võib soovitada valju heli kartva looma puhul kasutada.

Ilutulestiku ajal

 • Käitu rahulikult ja julgustavalt

  Koer ootab sinu kui oma kõige parema sõbra märguandeid. Ole lõõgastunud ja rahulik ning ära pööra koerale rohkem tähelepanu kui tavaliselt, isegi kui viimane on stressis. Kui loom kardab ilutulestikku, siis julgusta teda, et kõik on korras – käitu normaalselt ja ta hakkab varsti sama tegema.

 • Summuta helisid

  Kui koer on koos sinuga, tõmba kardinad ette ja hoia aknad suletuna, et väljast kostvat ilutulestikku vaigistada. Pane muusika või teler mängima, et moodustuks pidev, tuvastatav heli, mis varjab harvu juhuslikke pauke.

 • Paku teise koerlase seltskonda

  Jagatud mure on pool muret. Kui su sõpradel on koer, kellega sinu koer läbi saab, eriti sellised, kes ei lase end valjust helist häirida, siis kutsu nad külla.

Õuepidu

Kui koer ei keskendu alati sinule ega su käsklustele, siis me ei soovita viia teda õuepeole või ilutulestikku vaatama. Koer peab tulema jalutuskäigul ootamatute helide ja rahvamassidega toime. Kui sul on selle suhtes kahtlusi, siis mine parem kindla peale välja ja jäta loom koju. Meelerahu tagamiseks võid palgata koerahoidja, kes hoiab su lemmikul seni silma peal, kuni sina pidutsed.

Kiida head käitumist

Reward-for-good-behaviour

Kui koer käitub peol hästi, kõnnib sinuga väljas sammu või pikutab vaikselt teises majatiivas, kuni su külalised lõbutsevad, siis tuleks talle teada anda, kui tubli ta on olnud.

Külva ta maiuste ja kiitustega üle. Kui loom asub teises toas, siis põika sealt vahetevahel läbi, et ta ei tunneks end hüljatuna. Kõige suurem preemia on sinu seltskond. Teie juures käib pidu, seega on igati õiglane, et veedad ka loomaga kvaliteetaega, et ta võiks end samuti hästi tunda!

phone icon

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.