Hurtade eest hoolitsemine

Hurdad on mänguhimulised ülikiired sprinterid, kes armastavad jälitamist, ja nagu nende ingliskeelne nimi ütleb, jälitavad nad pigem silmade kui ninaga (ingl sighthound; sight 'nägemine'). Hurda eest hoolitsemine on ainulaadne ja olulise osa sellest moodustab tema loomulike instinktide rahuldamine.
Hurtade eest hoolitsemine
Hurtade eest hoolitsemine
Hurtade eest hoolitsemine

Mis puutub liikumisse, siis on hurtadel erilised vajadused. Kui sul on hurt või sa soovid hurda võtta, siis tuleks mõelda, kas suudad tema vajadusi rahuldada.

Hurdatõud

Hurtadele meeldib joosta. Vahel sööstavad nad suurel kiirusel minema, jättes sind maha. Hurt on atleetliku, saleda ja voolujoonelise kehaga, millel on proportsionaalselt pikad jäsemed ning pikk kitsas nägu, kus otse suunatud silmad asetsevad lähestikku. Olgugi et hurt on toas üsna malbe ja lõõgastunud, otsib ta õues vahetpidamata liikuvaid objekte, keda taga ajada – nii kiiresti jooksva koera jaoks on see väga lõbus.

Selle tõurühma levinud koerte näited:

  • Inglise hurdad
  • Afgaani hurdad
  • Whippet'id
  • Ibiza podenco'd

Hurda kehaline aktiivsus ja temaga mängimine

Hurdad on koertemaailma lühimaajooksjad, ülikiired sprinterid, mis on ka põhjus, miks neile meeldib äkitselt minema söösta. Nad jahivad silmadega ja on valmis kiiresti liikuvat saaki jälitama. Üllataval kombel ei taha hurdad palju liikuda. Oluline pole mitte treeningu kestus, vaid selle sisu.

Inglise hurtasid nimetatakse vahel „60 km/h diivanikaunistusteks”, sest nende lühikeste intensiivsete jooksude vahele jääb tundide kaupa rahulolevat tukastamist. Kaks 20-minutilist jalutuskäiku päevas on nende jaoks küllalt, eeldusel et nad saavad joosta vabalt ohutul siledal alal, mille läheduses ei ole ohtlikke teid.

Hoolimata looma jahiinstinktidest peaks hurta olema tore treenida ja teda on lihtne õpetada kõrval käima. Hoia tema rihmast korralikult kinni, sest üllatuslik kohtumine kassi, mööduva jalgratturi või tervisesportlasega võib ette hoiatamata jahiinstinkti käivitada. Hurt võib maksimumkiirusel minema joosta ja innukus muudab ta sinu hüüete suhtes kurdiks, kuni jälitamine leiab oma loomuliku lõpu. Ta ei ole pahatahtlik, vaid teeb lihtsalt seda, mille jaoks tõug on aretatud. Seega on ülivajalik õpetada loom ootamatute seikluste vältimiseks kutsumise peale tagasi tulema.

Hurtade eest hoolitsemine

Iseseisvalt mängimine

Hurtade eest hoolitsemine

Hurtade hulka kuuluvad mõned maailma kõige kiiremad koeratõud, seega pole ime, et neile meeldib omapead ringi joosta ja kedagi taga ajada. Hurdad naudivad aias ringiuudistamist ning lõbustavad end hea meelega lindude, langevate lehtede ja teiste kiiresti liikuvate objektide jälitamisega. Naabruskonna kassid on samuti ahvatlevad, olgugi et su koer on oma kodus elavate kasside vastu sõbralik. See on veel üks põhjus, miks näha vaeva, et õpetada koera kutsumise peale kindlasti enda juurde tulema.

Vahel mõtlevad hurdad endale ise saagi välja, visates või paisates palle ja mänguasju õhku, ajades neid taga ning karates neile maandumisel ja veeremisel kallale. Jäta aeda mängimiseks erinevaid ohutuid mänguasju, näiteks palle ja hävitamiskindlaid suuri närimislelusid. Neile võivad olla meele järele ka hävitatavad mänguasjad, nagu pudisevad söödavad närimisesemed või pehmed lelud, aga ära unusta selliseid asju märja ilmaga tuppa tuua.

Paljudele hurtadele meeldib lisaks kaevata, seega vii aeda maiustega täidetud mänguasju. Ideaalne oleks, kui saad luua neile pallimere näol oma kaevamisala. Tegemist peaks olema sinu aia kõige päikselisema alaga, kuhu lastel on keelatud minna, et koeral oleks oma ruum.

Kaks hurta naudivad sageli kassi-hiire mängu, mida on ka tore pealt vaadata.

Sinuga mängimine

Kiire koera jaoks ohutute ja sobivate jalutuskohtade leidmine väljaspool oma aeda on keeruline ülesanne. Osa tõuorganisatsioone rendib hurtadele jooksuradu. Näha Afgaani või ükskõik millist hurta täiskiirusel mööda rada sprintimas on unustamatu vaatepilt! Leia ohutu ja koerasõbralik rand või lagendik, kus harjutada. Mängige seal loopimismängu ja harjutage kutsumise peale tagasitulekut – mõlemad kujutavad endast ka hurdale suurepärast liikumisvõimalust. Miks mitte osta pallimasin, et suurendada loopimisdistantsi ja pakkuda koerale rohkem võimalusi tippkiirust arendada?

Hurdad võivad mängida kassi moodi, mänguasju hiilides, jälitades ja neile kallale karates. Seo lelu pika nööri otsa ja erguta koera seda taga ajama. Võid isegi siduda nööri teise otsa kõva pulga, näiteks harjavarre, et valmistada tugev koerte variant õngeridva stiilis kassimänguasjast.

Emotsionaalne lähedus

Hurdad võivad oma kiindumust vähem avalikult välja näidata kui teised tõud, aga nad loovad tavaliselt oma perega lähedased ja armastavad suhted. Nad ei pruugi oma kiindumust nii avalikult välja näidata nagu saba liputavad ja kingitusi toovad labradorid, kuid see ei tähenda, et nad sinust vähem hooliks. Whippet'il ei pruugi olla nii äge iseloom kui näiteks retriiveril, kuid see on siiski ainulaadse hurda oma! Hurt naudib kehalist kontakti ja võib sinu vastu naalduda, et sa teda paitaksid. Samuti meeldib talle magada, pea sinu jalgel või süles (mis annab ka sulle sooja!).

Olgu karvastik nii pikk kui tahes – hurtadele meeldib korrapärane kammimine. Paljudel hurtadel on lühike või sile karvastik ja neile meeldib massaažikindaga hõõrumine, samas kui osale pikakarvalistele tõuesindajatele, näiteks Afgaani hurdale, tuleb pöörata märkimisväärselt rohkem tähelepanu. See kogemus peaks olema meeldiv ja lõõgastav teile mõlemale ning aitama teie sõprust tugevdada.

Hurt igatseb energiapursete vahepeal loomuldasa mugavust ja mõnusat pehmet pesa. Isegi suured hurdad suudavad end asemel üllatavalt väikseks kerra tõmmata. Kui soovid ise pesa meisterdada, siis vana suletekk ajab asja hästi ära.

Hurt on võimeline looma teiste koertega lähedasi sidemeid, kuigi kääbuskoerad võivad käivitada oma kiiresti liikuva mänguasjalaadse käitumisega jahiinstinkti. Kuna tegemist on ühe kiireima koeraga, siis ära üllatu, kui su hurt muutub üliinnukaks ja tahab kedagi taga ajada. Kassid ja isegi küülikud võivad hurdaga kenasti ühist kodu jagada, kuid see oleneb suuresti sellest, kas nad kasvasid koos üles ning kui hoolega neid üksteisele tutvustatakse ja nende järele vaadatakse. Kui tahad võtta hurdakutsika ja sul on kassid, siis veendu, et ta on aretaja kodus kassidega koos elanud, sest nii kulgeb loomade tutvustamine kõige edukamalt. Kuid isegi siis tuleb kutsikat uude koju saabumisel hoolega koolitada ja valvel olla. Kui kaalud hurda võtmist varjupaigast, siis ole väga ettevaatlik, kui su kodus elavad juba kassid või väiksed koerad, ja küsi käitumisterapeudilt nõu, kuidas loomi omavahel tutvustada.

Hurdad on üldiselt väga vaiksed. Suuremad tõud, sh täiskasvanud pensionile läinud võistlushurdad, tukastavad enamiku ajast, mis tähendab, et nad kohanevad üldjuhul igas kodus hästi ja sobivad suurepäraselt lemmikloomaks. Seni, kuni nad saavad piisavalt intensiivselt liikuda ja suhtuvad toakuuti kui ohutusse puhkekohta, on nad õnnelikud ning naudivad sinu seltsi.

Hurtade eest hoolitsemine

Hurtade söötmine

Hurta ei motiveeri ilmselt toidupreemia, kui ta just ei ole ohtrast liikumisest näljas. Tegelikult võib hurt söögiga võrdlemisi pirtsakas olla. Neid motiveerivad aga kiiresti liikuvad mänguasjad, mida nad saavad jälitada ja püüda. Seega saad muuta söögiajad huvitavamaks, kui paned poole looma päevasest toidukogusest mõne loopimis- või veeretamismänguasja sisse. Kasuta veel 10% toidust koolitamiseks, eriti kutsumise peale tagasituleku õpetamiseks. Ülejäänud koguse võid jaotada kaheks eineks, andes selle loomale kausiga ette, et ta mäletaks sind kui toiduallikat.

Kui su koer sööb märgtoitu, kasuta treenimisel preemiana käepärasemaid maiuseid, kuid ära unusta neid tema päevase toidukoguse hulka arvestada. Seni, kuni järgid pakendil toodud söötmisjuhiseid, jälgid koera kaalu ja hoiad ta laitmatus kehalises seisundis, ei ole vaja muretseda, kui sulle tundub, et ta kausis on vähe toitu. Kindlasti ära lisa toitu juurde! Kui koerale antakse päevase toidukoguse jagu täisväärtuslikku toitu, saab ta kõiki vajalikke toitaineid ja energiat, et olla tippvormis.

Call us

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.