Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine

Lamba- ja karjakoerad on energilised ning armastavad iga ilmaga õues käia. Neile meeldib, kui sa neid treenid ja nendega lõbusaid mänge mängid. Kuidas tagada, et tõug on õnnelik ja rahul?
Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine
Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine
Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine

Lamba- ja karjakoerte näited:

  • Borderkollid
  • Welsh Corgi Pembroke'id
  • Habekollid
  • Belgia lambakoerad
  • Saksa lambakoerad (vt ka valvekoerad)

Sinu koer on lamba- ja karjakoer, kui:

ta on väga energiline, armastab pikki jalutuskäike, peab kõike liikuvat hoolega silmas ja jälitab seda ning naudib pallide või muude viskemänguasjade tagasitoomist; ta pöörab sulle ja su märguannetele suurt tähelepanu ning talle meeldib sind üldiselt enda vaateväljas hoida; talle meeldib väga treenida, kui ta saab preemiat, ning ta suudab palju käsklusi ja trikke kiiresti ja kerge vaevaga selgeks õppida – suurepärane võimalus teie sõpruse tugevdamiseks.

Lamba- ja karjakoera kehaline aktiivsus

Kui sul on seda tõugu koer, siis meeldib talle väga õues käia ja tal on selleks ka kuhjaga vastupidavust. Märg ega külm ilm lamba- ja karjakoeri ei heiduta, sest nad aretatigi esialgu töötama iga ilmaga pikki tunde lagendikel, mägedes ning nõlvadel. Neile meeldib sinuga igal aastaajal jalutamas käia, nii et kui oled selleks valmis, siis saad lamba- ja karjakoera näol endale suurepärase õuekaaslase.

Olgugi et lamba- ja karjakoertele meeldib end pikkadel jalutuskäikudel kurnata, on nende vaimne treening sama oluline. Päevast päeva ühe ja sama raja kõndimine võib tunduda su intelligentsele koerale pisut igav. Seevastu pool tundi keskendumist, mida nõuab kõige uue uudistamine uues ümbruses või põnevate trikkide õppimine, tekitavad temas heameelt ja rahulolutunde. Vaheldus on lamba- ja karjakoerte jaoks väga tähtis, seega ole valmis jalutama kõikvõimalikes ümbruskondades. Kuidas oleks, kui läheks randa, metsa, lagendikule, mägedesse või jõe äärde?

Kuna su koer on loomuldasa jälitaja ja karjataja, siis on oluline, et ta vastaks su kutsele ning püsiks turvaliselt sinu kõrval. Kindlasti tuleb see kasuks, kui kohtute kariloomadega või kui koer hakkab jalutuskäigu ajal suures elevuses metslooma taga ajama.

Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine

Iseseisvalt mängimine

Lamba- ja karjakoerad on arukad loomad, kes suudavad töötada iseseisvalt, ilma omanikuta, kuid nad eelistavad hoida sind kui oma karjust enamasti vaateulatuses. Kui teed näiteks aias tööd ega saa oma koerlasest kaaslasele loopimismängu jaoks palle visata, siis mängib ta sageli hea meelega üksinda, veeretades palli mööda maad. Kui nad jäetakse üksi ja neil pole millegagi meelt lahutada, leiavad nad endale sageli ise tegevust, olgu selleks siis pere kassi karjatamine, oma saba tagaajamine või haukumine, et sind mängima kutsuda.

Pea meeles, et kui koer on kord ära õppinud, kuidas su tähelepanu püüda, hakkab ta oma käitumist kordama ja see muutub probleemseks. Seega jää endale kindlaks, ükskõik kui armsaid kutsikasilmi ta ka ei teeks!

Lamba- ja karjakoeraga mängimine

Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine

Lamba- ja karjakoer armastab oma inimperekonnaga koos töötada ning mängida. Tegemist on küllaltki aeganõudvate koertega, kes vajavad iga päev piisavalt ergutust, et hüvitada mittetöötamist täisajaga veise- või lambakarjusena. Kuna nad aretati esialgu töökoerteks, vajavad nad loomuldasa tegevust.

Aeglasel rihmata jalutuskäigul teeb koer sageli pere ümber ringe, s.t karjatab kõiki veendumaks, et keegi ei jää maha. Neile meeldib sinuga peitust mängida. Kui üks rühmaliige peidab end ära, märkab karjaajaja kiiresti tema puudumist ja tormab teda otsima. Lastele selline mäng tihti meeldib, kusjuures lamba- ja karjakoeri pole vaja mängima õpetada, sest otsimine ja karjatamine on nende jaoks loomulikud tegevused.

Arvatavasti tuleb su koeral ka loopimismäng loomulikust peast välja. Osa borderkollisid toob sulle ekstra tennisepalli või lendava taldriku, et sa seda lõputult loobiksid. Ära arva, et koer lõpetab mängimise, kui ta ära väsib. Nende innukus on nii suur, et nad lõpetavad alles sinu algatusel. Seepärast ole ettevaatlik, et koera mitte üle koormata. Liigne lendava taldriku järele hüppamine võib põhjustada liigesehädasid ja halvasti maandumisel või ootamatul peatumisel võivad tekkida vigastused. Seepärast arvesta koera vanust, kehalist vormi ja võimeid. Olgugi et see paistab loomulik, ära viska puupulki, sest need võivad tekitada raskeid ja mõnikord lausa eluohtlikke vigastusi.

Kokkuvõttes on lamba- ja karjakoerad nutikad loomad, kes õpivad kiiresti, kui neid treenimisel premeerida – mugav sulle, lõbus koerale! Koolita koera päeva jooksul võimaluse avanedes, sest lühikestes ja sagedastes õppetundides töötab tema aju paremini kui pikkades ja harvades õppetundides. Samas ära erguta looma lõputute uute kogemustega. Ka tema vajab puhkust nagu me kõik. Kui koer saab end vahel välja lülitada, on tal hiljem lõbusam ja ta saavutab paremaid tulemusi.

Emotsionaalne lähedus

Seda tõugu koerad loovad sageli lähedase sideme ühe isikuga, kuid oskavad nautida kõigi inimperekonna liikmete seltsi. Hea mõte on lasta kõigil pereliikmetel koeraga mängida ja teda sööta, samuti temaga liikuda ja mängida, et loom ei muutuks ainult ühest inimesest sõltuvaks. Karjakaitsekoerad oskavad luua häid sidemeid ka teiste kodus elavate koertega ning kui neid varakult sotsialiseeritakse ja koolitatakse, siis ka kassidega. (Kui sul on Saksa lambakoer, tahad ehk lugeda valvekoerte artiklist tema iseloomu kohta [link artiklile „Valvekoerad”], mis muudab ta selle tõurühma koertega väga sarnaseks.)

Nutikas karjakaitsekoer tunnetab hästi sinu meeleolu ja reageerib kiiresti, kui sa oled rahulik ning annad selgeid märguandeid. Näiteks valju ootamatu heli korral vaatab koer ilmselt sinu otsa ja hindab su reaktsiooni. Kui jääd rahulikuks, kinnitab see loomale, et midagi ei ole valesti. Kui sa paistad murelik või teed tema rahustamiseks kära, muutub koer edaspidi suurema tõenäosusega rahutuks.

Koera kaasamine igapäevaellu on oluline – talle meeldib koos sinuga majas ja aias edasi-tagasi sagida ning sind igal võimalikul juhul „aidata”. Anna oma abilisele väikseid ülesandeid, näiteks mänguasjade kogumine kasti mängu lõpus või esemete (sussid, kamm, rihm, post) kätte toomine nimeliselt, sest koer on hästi treenitav ja tahab sinuga väga koostööd teha. Hästi sotsialiseeritud ja koolitatud lamba- ja karjakoera on rõõm endaga koerasõbralikku kohvikusse, parki, pubisse või sõprade juurde kaasa võtta! Inimestele meeldib kindlasti su koera sõbralik ja energiline käitumine, nii et oodata on suurt tähelepanu!

Pika päeva lõpus ei meeldi su lamba- ja karjakoerale miski muu paremini kui su jalgade ees või sinu kõrval diivanil tukastada ning juhuslikke paitusi nautida. Seda tüüpi koerale on kehaline kontakt oluline, nii et ta võib oma pea su jalgele või sülle asetada või lihtsalt sinu vastu nõjatuda, kui sa paigal seisad. Tee talle vastukompliment ja kammi looma korrapäraselt. Igapäevane kammimine ei eemalda mitte üksnes ringi hulkudes külge korjatud prahti ega aita avastada varakult kõiki naha- ja karvaprobleeme, vaid on teie mõlema jaoks lõõgastav ja lähedust tekitav kogemus.

Koolitamine

Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine

On oluline õpetada oma armastavale koerale varakult iseseisvust, et ta ei muutuks sinu pidevast füüsilisest kohaolekust sõltuvaks, sest see võib tekitada eraldamisega seotud probleeme. Harjuta oma koera lühikest aega omaette olema juba võimalikult noores eas, minnes tema juurest aeg-ajalt ära teise tuppa, isegi kui sa viibid endiselt kodus. Sea talle vaikses toas sisse mugav koopalaadne toakuut (nimetatakse ka puuriks) või pehme ase, kus su koerlasest kaaslane saab omaette tukastada või enda lemmiklelu närida. Käi oma koeraga alati enne jalutamas, kui sa ta üksinda jätad, et loom saaks häda ära teha ja sooviks puhata. Miks mitte peita lemmikule tegevuse pakkumiseks kuskile maiustega täidetud närimismänguasi, et ta saaks seda otsida ja sellega mängida?

Osa lamba- ja karjakoeri, eriti kollid oma armastava loomuga on järjekindlad püüdlustes tähelepanu saada. Õpeta oma koerale, et tähelepanu ja kontakt ei ole võimalikud juhul, kui nähtavale on asetatud teatud visuaalne märguanne – näiteks sall ukselingi küljes või nipsese laual. See aitab teie sõprust alal hoida, sest ta ei oota sinu tähelepanu ega ole ärritunud, kui sa ei saa seda talle pakkuda. Nii ei muutu koer tüütuks ja saab täpselt nii palju tähelepanu, kui sa soovid talle anda, aga tema rahulolu ei sõltu sellest.

Lamba- ja karjakoeral on tugevad valveinstinktid, eriti Saksa ja Belgia lambakoertel, kes patrullivad tihti oma aia servades ning on iga heli suhtes valvel, tulgu see siis toast või õuest. Põhjalik inimestega harjutamine on oluline nii varases eas kui ka hiljem, et su koer võtaks külalised hea meelega vastu.

Kui õpetad oma koera käskluse peale vaikima, kui keegi uksele koputab, siis hoiab see teda iga müra peale liigselt haukumast. Kui lamba- ja karjakoerad tunnetavad ohtu, võivad nad käituda mänguasjade, toidu, aseme ja teiste objektide (sh sinu) suhtes omanditundega, mis on veel üks hea põhjus looma varaseks sotsialiseerimiseks. Kui õpetad looma oma mänguasja – või mistahes eset – ära andma, siis on see lihtne, kui pakud talle vastutasuks midagi veel paremat, näiteks maiust. Loe lähemalt meie valvekoerte lehelt.

Lamba- ja karjakoera toitumine

Enamik lamba- ja karjakoeri ei ole toidust nii haaratud kui teised koerad, aga toiduga premeerimine, eriti täisväärtuslike maiuste näol, mida antakse harva, toimib neile uute harjutuste õpetamisel hästi.

Kui su lamba- ja karjakoer ei ole eriline toidusõber, proovi kinnistada ta käitumist suulise kiitusega. Osa neist näeb uute trikkide õppimisega kõvasti vaeva, et mängida autasuks lemmiksikutamislelu või -palliga. Katseta ja vaata, mis sinu looma puhul kõige paremini töötab, ning kasuta eri premeerimisviise, et tal säiliks huvi ja teil mõlemal oleks tore.

Kui su koer sööb kuivtoitu ja on toidusõber, võid kasutada umbes veerandi päevasest kogusest preemiaks. Miski ei tekita rohkem huvi kui maitsev amps! Teise veerandi võid panna ohutusse toidupalli, millega su koer saab päeva jooksul nii toas kui ka õues mängida. Järgmise veerandi võid puistata kuiva ilmaga aeda laiali, et koer saaks toitu otsida. Tegemist on lõbusa mänguga, mis hoiab teda tegevuses.

Sellisel moel koera söötmine paneb ta oma toidu nimel vaeva nägema, mis pakub talle rahuldust ja hoiab teda pikemat aega tegevuses. Ülejäänud osa päevasest toidukogusest peaksid söötma iga päev kahe einena (hommikul ja õhtul), et loom suhtuks sinusse kui toiduallikasse. Lase ka teistel pereliikmetel vaheldumisi looma sööta, et nad saaksid kõik tugevnenud sõprussuhtest kasu.

Kui su koer sööb märgtoitu, kasuta treenimisel preemiana käepärasemaid maiuseid, kuid ära unusta neid looma päevase toidukoguse hulka arvestada. Koer on õnnelik, kui saab vähemalt kaks korda päevas süüa, kuid ainult üks neist peab olema toekas põhitoidukord. Poole tema päevasest toidukogusest võid jaotada väiksemateks portsjoniteks ja hoida n-ö aktiivse söötmise jaoks, mis eeldab, et ta otsib oma toidu ise üles. Palju lõbusam, kas pole?

Koer on valmis sellise söötmise korral sulle oma kaussi tooma (v.a juhul, kui tegemist on liiga raske keraamilise nõuga). Paljude lamba- ja karjakoertega saab minna sammu võrra kaugemalegi ning treenida neid pestud kausse kappi laduma!

Seni, kuni järgid (pakendil toodud) söötmisjuhiseid ja jälgid koera kaalu, ei ole vaja muretseda, kui sulle tundub, et ta kausis on vähe toitu. Kui koerale antakse päevase toidukoguse jagu täisväärtuslikku toitu, saab ta kõiki vajalikke toitaineid, et olla tugev.

Järgi neid nõuandeid, et su erakordne lamba- ja karjakoer oleks õnnelik ning rahul, kusjuures kasu ei saa mitte üksnes loom, vaid ka sina ja kogu su pere, kellel on pikaks ajaks käepärast truu ja energiline kaaslane.

Lamba- ja karjakoerte eest hoolitsemine
Call us

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.