Terjeri ja taksi eest hoolitsemine

Terjerid ja taksid on ainulaadsed lemmikloomad, kellele meeldib ringi joosta, uurida, jälitada ning auke kaevata. Nad on kasvult küll väiksed, kuid äärmiselt kiindunud ja suurepärase „alati valmis!ˮ suhtumisega loomad.
Terjeri ja taksi eest hoolitsemine
Terjeri ja taksi eest hoolitsemine
Terjeri ja taksi eest hoolitsemine

Levinud taksi- ja terjeritõugude näited:

  • West Highlandi valged terjerid
  • Parson Russelli terjerid
  • Jack Russelli terjerid
  • Bullterjerid
  • Borderterjerid
  • Yorkshire'i terjerid
  • Siledakarvalised taksid

Sinu koer on terjer või taks, kui:

talle meeldib uurida ja kaevata ning piiksuvaid mänguasju taga ajada ja neile kallale karata; ta kipub elevuse korral haukuma ja talle meeldib paberit ribastada ning sinu ja teiste koertega köievedu mängida. Terjereid tuntakse sageli kui püsivaid, järjekindlaid koeri, kes on südikad ning kellel on kaasasündinud tung tunneleid ja pimedaid auke uurida. Paljud terjerid on üsna väikest kasvu ja lühikese või traatja karvastikuga, mis teeb neist suurepärased õuekoerad.

Kehaline aktiivsus ja mängimine

Terjeritele ja taksidele meeldib õues olla ning neil on väikse kasvu kohta palju energiat. Nad on kiired ja liikuvad ning jahivad nii aias kui ka jalutuskäikudel iga kahjurit, sööstes neile läbi tiheda alustaimestiku või üle tara ja mööda mistahes maastikku innukalt järele. Terjeri ega taksi treeningud ei tohiks olla ülearu pingutavad, sest nad on siiski üsna väiksed. Samas võib sind üllatada, kui palju neil ikkagi energiat jagub.

Iseseisvalt mängimine

Terjer on loomult üldiselt iseseisev, kuid armastav, mis tähendab, et ta suudab end ühtviisi hästi nii ise lõbustada kui ka sinult tähelepanu nõuda. Nad leiavad endale tavaliselt edukalt ise meelelahutust või mängivad omaette, kui neil on selleks sobivad ohutud mänguasjad.

Nii nagu terjerile, meeldib ka taksile loomuldasa mängida ja lõbutseda. Terjeri või taksiga on hea mängida jahimängu. Kõige paremini sobib selleks maiustega täidetud lelu, mis on peidetud kuskile aeda, nii et koer peab preemia välja kaevama – sarnaselt koerte pallimerega. Kui eraldad koerale kaevamiseks oma ala, kuhu lastel on keelatud minna, siis saab loom oma kaevamisvajadust rahuldada ja teeb seda loodetavasti sinu lillepeenardest eemal.

Terjeritele meeldib tihtipeale piiksuvaid ja pehmeid mänguasju hävitada, seega veendu kõigepealt, et neil pole ohtlikke väikseid detaile ja et need ei kujuta muul moel lämbumis- ega allaneelamisohtu. Kontrolli piiksuvaid mänguasju korrapäraselt veendumaks, et piiksuvat heli tekitavad osad ei ole lahti tulemas ja et loom ei saa neid ekslikult maitsva maiuse pähe ära süüa.

Kui peidad osa koera päevasest toidukogusest väikestesse helbepakkidesse, naudib ta ilmselt nende puruks rebimist, et toitu kätte saada – eine ja meelelahutus üheskoos.

Terjeri või taksiga mängimine

Taks ja terjer naudivad nii rihmas jalutamist linna kõnniteedel kui ka vabalt jooksmist turvalistes piirkondades, olgu selleks siis pallide tagaajamine rannas või oravate ja lindude järel vudimine parkides ja metsades. Jalutuskäik terjeriga võib kujuneda ootamatuks seikluseks! Püüa looma kaitsta ja õpeta teda kutsumise peale enda juurde tulema, kuid ära üllatu, kui koer keset tagaajamist iga kord sõna ei kuula.

Vahelda jalutuskäike. Ärksa mõistusega koerad armastavad uusi kohti ja lõhnu. Neile meeldib alustaimestikku uurida, kaevata ja auru välja lasta, nii et mida rohkem te jalutuskäigu ajal ette jõuate võtta, seda paremini loom end hiljem tunneb.

Terjerid armastavad üldiselt väga köievedu – olenemata väiksest kasvust muudavad tugevad lõuad ja sihikindlus nad hirmuäratavateks vastasteks. Kui mängid köievedu taksiga, siis tee seda ettevaatlikult, sest tema pikk selg võib haiget saada. Terjeri või taksi tüüpi koertega võiksid võimalike õnnetuste vältimiseks mängida üksnes täiskasvanud. Isegi pisike sõbralik terjer võib lapse pikali tõmmata või ülimas elevuses mänguasja järele haarates kogemata tema kätt näksata.

Paljudele terjeritele ja taksidele meeldib ka väga hüpata ning liikuvaid objekte taga ajada ja neile kallale karata. Proovi neile mulle puhuda, mida nad saaksid purustada. Selline mäng pakub kõigile osalistele palju rõõmu, eriti lastele, kellel avaneb võimalus ühekorraga nii mulle puhuda kui ka oma lemmikuga mängida. Teine variant on kasutada spetsiaalselt koertele mõeldud seebimullimasinat, mis puhub lihamaitselisi mulle ja lõbustab koera seni, kuni sina majapidamistöid teed. Neid müüakse nii veebis kui ka osas lemmikloomapoodides.

Terjeri ja taksi eest hoolitsemine

Emotsionaalne lähedus

Taksi ja terjeri eest hoolitsemine hõlmab ka nende kaasasündinud vajaduste rahuldamist. Selle tõurühma koerad on loomult sageli enesekindlad, elavaloomulised ja ekstravertsed. Seda seetõttu, et nende algupärane ülesanne nõudis neilt vaprust minna maa alla, et jahtida rotte ja mäkri, kes polnud sugugi vagurad vastased. Isegi terjerid, kes pole eluski närilist näinud, võivad teiste loomadega tüli norida. Seetõttu on nii terjereid kui ka takse oluline varakult ja hoolega sotsialiseerida ning koolitada.

Kui kaalud teise koera võtmist, siis vastassoost loom suurendab märkimisväärselt hea läbisaamise tõenäosust, sest kahel eri soost loomal on tavaliselt väga head suhted ja nad võistlevad harva ressursside pärast. Aruta loomaarstiga kohe kas ühe või mõlema looma kastreerimist/steriliseerimist. Kui sul on terjer, siis toimib muud tõugu teise koera võtmine hästi. Jahi- või jäljekoer tahab midagi muud kui terjer, nii et on väga vähetõenäoline, et need kaks omavahel konkureerivad. Taksid saavad tavaliselt väga hästi läbi teiste taksidega, nii et võibolla soovid hoolitseda lustliku duo eest!

Ükskõik kas sul on üks terjer või taks või mitu, saad tugevdada teie sõprust korrapärase mängu, koolituse ja liikumise abil. Kõik need on sinu koera vaimse ja kehalise tervise seisukohalt väga vajalikud. Samas ei maksa unustada, et koosolemine on samuti väga tähtis ja loomad hindavad seda kõrgelt. Kui loomaga on nii vaimselt kui ka füüsiliselt tegeletud, siis tukub ta meelsasti su jalge ees või süles, kui sa õhtul loed või telerit vaatad.

Terjeritele ja taksidele meeldib tavaliselt toakuudis olla (nimetatakse ka puurideks) ning nautida rahu, mille annab teadmine, et ta on oma n-ö urus. Laota puuri peale ja kolmele küljele tekk, et muuta maa all olemist armastava koera olemine võimalikult mõnusaks. Tõsta puuri mugav ase ja ohutu närimismänguasi – täiuslik!

Toakuut on hea koht, kus su koer saab ilma järelevalveta puhata, nii et nii temal kui ka su majapidamises leiduval varal on turvaline. Oluline on harjutada väikseid koeri maast madalast lühikest aega üksi viibima, et nad võiksid vajaduse korral paar tundi ohutus, koerakindlas ruumis tukastada. Liigu oma koeraga enne lahkumist, et ta saaks häda ära teha ja sooviks puhata. Peida puuri maiustega täidetud ohutu närimismänguasi, mille ta siis sinu äraolekul leiab. See peaks ennetama seltsiliste otsimist haukumisega või hävituslikku käitumist enda lõbustamiseks.

Terjeri või taksi koolitamine

Terjeri ja taksi eest hoolitsemine

Olgugi et terjereid ja takse on võimalik sotsialiseerida ning neile häid kombeid õpetada, ei tagane nad teise tüli noriva koera eest ka hoolimata asjaolust, et on väikest kasvu! Seda silmas pidades peab koera korrapäraselt koolitama veendumaks, et püüad alati looma tähelepanu. Kui jalutad kohas, kus võib võõraste koerte tõttu keerulisi olukordi tekkida, peaksid olema valvas.

Hea mõte on koolitada terjereid vaikima. Terjerid reageerivad kiiresti hoiatava haugatusega, kui keegi uksekella helistab või kui kuulda on muid ebatavalisi helisid. Osa neist reageerivad kiiremini ja on järjekindlamad kui teised, aga kui õpetad looma käsu peale n-ö rääkima ja vaikima, siis on sellest rahuliku elu tarbeks palju kasu. Kui õpetad terjeri käsu peale haukuma, ei tähenda see üksnes, et ta võib korralikult lärmata, kui see teile mõlemale sobib, näiteks õues jalutades, vaid et sa saad teda siseruumides hõlpsamini vaigistada.

Paljudele terjeritele ja taksidele meeldib istuda laial aknalaual või mõnel mööbliesemel ja toimuvat jälgida. Kui su koer on aldis haukuma, peaksid tema aknast välja vaatamise võimalusi piirama, et teda mitte üle stimuleerida, ning õpetama teda käsu peale vaikima. Nii on teil mõlemal kodus rahulikum olla.

Kui sa ei saa pakkuda terjerile või taksile küllaldaselt õues liikumist, aitavad nende treenimine ja näiteks maiuste peitmise mängud ennetada igavust ja lahutada looma meelt.

Toitumine

Söötmine on terjeri ja taksi eest hoolitsemise kõige tähtsam osa. Kuna toit on koera jaoks oluline rahulolu allikas, siis on söötmiseks palju muidki viise kui kaks korda päevas toidukausi nina ette andmine. Selle asemel võid söögiaegu pikendada ja huvitavamaks muuta, mõeldes välja põnevaid viise, kuidas oma terjerile või taksile päevast toidukogust anda.

Selle koera söötmine võib olla ühtviisi nii lõbus kui ka kasulik. Nende koeratõugude loomulikku jahipidamise ja kaevamise soovi saab rahuldada nii, et paned 30% looma päevasest toidukogusest pallimere sisse või puistad selle kuiva ilmaga aias eri kohtadesse, nii et ta saab söödale n-ö jahti pidada. Proovi panna 10% päevasest kuivtoidu kogusest eri toidupallide sisse, millega loom saaks mängida, ning anna veel 5% preemiana kuulekuse ja trikkide näitamise eest.

Ülejäänu võid anda loomale ette kahe einena (hommikul ja õhtul), nii et koer suhtub sinusse endiselt kui toiduallikasse.

Kui su koer sööb märgtoitu, kasuta treenimisel preemiana käepärasemaid maiuseid, kuid ära unusta neid tema päevase toidukoguse hulka arvestada. Sööda koera vähemalt kaks korda päevas. Võid jaotada poole toidust üheks põhitoidukorraks ja peita ülejäänud poole 4–5 portsjonina eri kohtadesse, et loom peaks toidu leidmiseks mõistust kasutama.

Seni, kuni järgid pakendil toodud söötmisjuhiseid, jälgid koera kaalu ja hoiad ta laitmatus kehalises seisundis, ei ole vaja muretseda, kui sulle tundub, et ta kausis on vähe toitu. Kui koerale antakse päevase toidukoguse jagu täisväärtuslikku toitu, saab ta kõiki vajalikke toitaineid ja energiat, et olla õnnelik ning aktiivne.

Call us

Kui soovid rohkem teavet meie toodete kohta või sul on muid küsimusi, siis pöördu MEIE KLIENDITOE poole.