Afganistani hurt

Afghan Hound

Suursuguse ja väärika välimusega afgaani hurt seisab uhkelt ja elegantselt, tema pikk ja läikiv kasukas on tema uhkeim ehe. See koeratõug on suur, täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 68–74 cm, emasel 63–69 cm. Uhke kasuka värv varieerub mustast hõbedaseni, esineda võivad kõik värvid, mustrid ja kombinatsioonid, mis sinna vahele mahuvad. Keskmine kaal on 25 kg ringis, ligikaudu 20–27 kg vahel, olenevalt koera kehaehitusest ja soost.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Afganistani hurt (lühemalt ka „afgaani hurt”) on maailma üks vanimaid tõuge, läänemaailmas hakati tõule rohkem tähelepanu pöörama 19. sajandil. Tõu varane ajalugu on teadmata, ehkki legende on külluses. Afganistanis leidub selle tõu erinevaid variatsioone ja neid on peetud karjakoertena, samuti jahikoertena mägihirvede, antiloopide, jäneste ja isegi kiskjate, nagu huntide, šaakalite ja lumeleopardide jahtimisel.

Iseloom

Võõrastest hoiavad nad tihti eemale, seega on varajane sotsialiseerimine selle kuningliku koera puhul kohustuslik. Sama kehtib ka kutsika varajase treenimise, eriti tagasi kutsumise käskluse õpetamise kohta. Oma perest ja tuttavatest ei hoia koer eemale, ta on väga lojaalne ja armastav. Afgaani hurt on loodud jooksma ja ta pole kunagi õnnelikum kui täiskiirusel sprintides, tuul kasukat sasimas, ajades taga palli või mõnd märgatud oravat.

Tervis

Afgaani hurt on üldiselt terve ja jõuline koer, esinevad tõule enamasti omased terviseprobleemid.

Liikumine

Täiskasvanud afgaani hurt vajab märkimisväärsel hulgal tegevust, ideaalis kaks tundi päevas või rohkem. Talle meeldib vabalt joosta, ent tal on kalduvus midagi taga ajada ja jahtida. Tuleb jälgida, et ta kuuletub tagasikutsumise käsklusele ja lasta tal joosta ohututel avatud aladel, liiklusest eemal.

Toitumine

Suured koeratõud vajavad väiksematega võrreldes teistsuguses vahekorras toitaineid, sh vitamiine ja mineraale. Afgaani hurtadel on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad kogused aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Afgaani hurda glamuurne, pikk ja siidine kasukas ei tule vaevata, selle korrashoidmine on töömahukas. Soovitatav on koera karvkatet iga päev hooldada, et ära hoida pusade teket ja karva vilti kulumist, ning regulaarselt pesta, et see puhtana hoida. Kasuka põhjalik hooldamine on eriti oluline, kui koer vahetab kutsikakarva täiskasvanud koera karva vastu. Nii ei lähe uus karv vanaga segamini vilti, mis põhjustaks koerale ebamugavust.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.