Anatoolia karjakoer

Anatolian Shepherd Dog

See on hiigelkasvu, jõulise kehaehitusega mastifi tüüpi koer. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 74–81 cm ja emastel 71–79 cm. Täiskasvanud isased koerad kaaluvad 50–64 kg ja emased 41–59 kg. Lühike ja tihe karvkate võib olla mis tahes värvi, kas musta „maski” ja kõrvadega või siis mitte ning on tihti helepruun või tume kollakaspruun, vahel segamini valgega.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
 • Ülisuur koer
 • Heavy drool
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Anatoolia karjakoer ehk karabaš on iidne koeratõug, mis pärineb mastifist ja Lähis-Ida karjakoertest. Pikkade, lihaseliste ja tugevatena kaitsesid need koerad oma hoolealuseid raevukate kiskjate, nagu karude või huntide eest. Tänapäeval peetakse neid peamiselt lamba- ja kitsekarjade ajajana Türgis, kus neid peetakse rahvussümboliks ja kutsutakse coban copegi, tõlkes „karjuse koer”.

Iseloom

Selle tõu töökoerana pidamise ajalugu on tänapäevani märgatav – loom on territoriaalne, iseseisev ja väga intelligentne. Tugeva valveinstinkti pärast on vaja koera varakult ja pidevalt sotsialiseerida ning kannatalikult treenida. Veendu, et aiast ei oleks võimalik põgeneda, paigalda kõrge ja võimalusel topeltaed. Hoia koera tegevuses, sest ta võib hakata igavusest asju lõhkuma ja muutuda probleemseks.

Tervis

Anatoolia lambakoer on üldiselt väga vastupidav tõug, kuid nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda puusaliigese düsplaasia (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid.

Liikumine

Oma suuruse kohta ei vaja ta palju liikumist, kaks ühetunnist jalutuskäiku päevas peaksid ta õnnelikuna hoidma. See koer naudib jalutamist – tema töökoertest esivanemad läbisid koos rändkarjakasvatajatega pikki vahemaid.

Toitumine

Hiigelkasvu koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras vitamiine ja mineraale, mis toetavad nende liigeseid ja kõhri. Anatoolia lambakoertel on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad kogused aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Türgi karjakoera kasukas pakkus kaitset nii külmadel talvedel kui ka soojadel suvedel. Sellel tõul on lühike ja tihe karvkate ning paks aluskarv, seega peaks neid koeri korra või kaks nädalas harjama. Karvavahetuse ajal ajavad nad palju karva.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.