Austraalia lambakoer

Australian Shepherd Dog

Neid koeri võrreldakse tihti borderkollidega. Need koerad on tugeva ja lihaselise kehaehitusega, nad on pigem pikad kui kõrged. Isase koera turjakõrgus on 51–58 cm ja emasel 46–53 cm. Üldiselt kaaluvad nad 19–29 kg, olenevalt soost ja kehaehitusest. Karvkate võib olla must, sinine marmor, punane marmor või punane, kas pruunide täppidega või ilma. Vaata täpsema teabe saamiseks tõustandardit.

  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Mõningane treening nõutav
  • Naudib tempokaid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
  • Keskmine koer
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohtlik tõug
  • Väga häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Austraalia lambakoer on hoopiski Ameerika tõug. Püreneede Baski piirkonnast pärit karjused viisid väikesed „sinised” koerad USAsse 19. sajandi lõpul ja 20. sajandi alguses, et lambaid ajada. Nimetuse osa „Austraalia” tuleneb lammastest, kellega töötati ja kes imporditi Austraaliast. Ühe teooria järgi toodi need koerad algselt Austraaliasse ja sealt USAsse. Kui nad jõudsid USA edelaossa 19. sajandi lõpus, lubati neid ristata teiste lambakoertega, et parandada nende töövõimet. Tõuklubi asutati USAs 1957. aastal.

Iseloom

Sellel koeral on tugev karjaajamise instinkt ja talle meeldib osa võtta perekonna tegemistest ja on õnnelik oma peremeeste seltskonnas. Nad võivad uute inimestega olla tagasihoidlikud, seega peaks neid juba varases eas sotsialiseerima. Nende märkimisväärsele intelligentsusele ja energiale vastamiseks on oluline ka pidev treening ja kombinatsioon füüsilisest ja vaimsest stimulatsioonist.

Tervis

Austraalia lambakoer on üldiselt väga terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

See koer vajab tegevust vähemalt kaks tundi päevas. Paljud Austraalia lambakoerad esinevad väga kõrgel tasemel koerte spordialadel (agility, koeratants, kuulekus ja flyball (teatejooks takistusrajal ja tennisepalli toomine)), kus nad saavad rakendada nii oma füüsilist kui ka vaimset energiat.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Karvkate on keskmise pikkusega ja ilmastikukindla aluskarvaga. Esineda võib pikemaid sulgjaid karvu jalgade tagakülgedel ja mõõdukas lakk, mis on isastel koertel tihedam. Kammimisest kaks-kolm korda nädalas peaks piisama, karvavahetuse ajal peab karva hooldama tihedamalt.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.