Austraalia siiditerjer

Australian Silky Terrier

Selle kääbuskoera uhke ja pikk karvkate lahkneb selja pealt ja esineb erinevates värvides: sinine ja pruun, hallikassinine ja pruun, hõbedane ja pruun või hõbekassinine ja pruun. Täpsema teabe saamiseks vaata tõustandardit. Täiskasvanud koera turjakõrgus on umbes 23 cm ja kaal umbes 3,5–4,5 kilo. Koer näeb välja peen, kuid mitte õrn.

  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Mõningane treening nõutav
  • Naudib lühikesi jalutuskäike
  • Naudib jalutamist tund aega päevas
  • Kääbuskoer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist ülepäeva
  • Allergiaohutu tõug
  • Väga häälekas koer
  • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Kunagi nimetati seda tõugu ka Sydney siidiseks, eellasteks on tal Yorkshire'i terjer ja Austraalia terjer. Arvatakse, et kui tõuaretajad aretasid Austraalia terjeri 19. sajandi lõpus, kasutasid nad yorkie’t, et parendada karvkatte sinist ja pruuni värvi. Tulemusena sündinud siidise karvaga kutsikad olid selle tänapäevase tõu alus.

Iseloom

Austraalia siiditerjer kuulub küll kääbuskoerte hulka ja aretati sõbralikuks ja hoolivaks seltsikoeraks, ent tal on ka mõned terjeritele omased jooned, mis ei ole tema esivanemaid teades imekspandav. Ta on valvas, enesekindel, energiline ja omab oma eelkäijate jahiinstinkte, kes tapsid närilisi ja isegi madusid.

Tervis

Nagu paljudel väikestel tõugudel, võib Austraalia siiditerjeril esineda põlvekedra nihestust (patella luksatsiooni), probleeme puusade ja hingetoruga.

Liikumine

Paar 20-minutilist jalutuskäiku päevas ja veidi mängimist majas või aias on täiskasvanud koera õnneks piisav. Ta ei nõua palju füüsilist tegevust, kuid vajab rõõmsalt elamiseks kvaliteetaega oma lähedastega. Et sellel väikesel arukal koeral ei hakkaks igav, on väga oluline ka vaimne tegevus.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Tõu pikka ja siidist karva peab iga päev mõni minut harjama ja kammima, et ei tekiks pulste ning karv püsiks särava ja terve välimusega. Kontrolli kindlasti koera karvkatet pärast jalutamist, sest 13–15 cm pikkuste karvade sisse võib jalutuskäigu ajal mitmesugust prahti jääda.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.