Austraalia terjer

Australian Terrier
Austraalia terjer erineb teistest oma pika kaela ja selja poolest, mis on proportsioonis nende kõrgusega. Nende pealiskarv on karm ja sirge ning aluskarv pehmem, karv võib olla punane või erinevates sinise ja pruuni toonides. Täiskasvanud koera turjakõrgus on umbes 25,5 cm ja kaal umbes 6,5 kg.
 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Austraalia terjer aretati 19. sajandi alguses töötamaks karmides tingimustes ning jahtima madusid ja närilisi rantšodes ja kullakaevandustes ja olema universaalne farmikoer. Tõug aretati Põhja-Inglismaalt ja Šotimaalt sisse toodud terjeritest, sh Dandie Dinmonti, skye ja Yorkshire'i, vana musta-pruuni terjeri ja Šoti terjeri eellastest. Aretuse tulemusena saadi Austraalia terjer. Esimene tõuklubi asutati Austraalias 1887. aastal. Ametlikult tunnistas Suurbritannia kennelklubi tõugu 1936. aastal ja Ameerika kennelklubi 1958. aastal.

Iseloom

Austraalia terjer on sõbralik ja avatud ning naudib kontakti inimestega ja kiitust. Neid on erinevalt mõnest teisest terjerist üsna lihtne treenida. Nad ei ole agressiivsed, kuid ei tagane, kui mõni teine koer neile väljakutse esitab. See tõug ei ole pidev haukuja, kuid teeb seda, kui tema arvates olukord nõnda nõuab.

Tervis

Austraalia terjer on üldiselt terve tõug, esineda võivad mõned tõule omased terviseprobleemid.

Liikumine

Päevas on neil vaja umbes tund aega tegevust, kuigi nad on meeleldi rahul ka rohkemaga. Tegemist oli siiski nii seltsi- kui töökoeraga. Nad naudivad jalutuskäike ja mänge, aga ka koerte spordialasid nagu agility, kuulekus jm.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Terve Austraalia terjer ajab väga vähe karva. Nende karvkatet on lihtne hooldada, see on ilmastikukindel ja umbes 6,35 cm pikk. Aluskarv on lühike ja pehme. Neid peaks harjama ja kammima vähemalt korra nädalas ja kontrollima, kas kõrvades pole karvu, mis kõrvakanaleid ummistavad. Karva peab vajadusel kitkuma, kuid mitte pügama.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.