Bretooni liivakarva bassetid

Basset Fauve de Bretagne

See tõug on keskmist kasvu, karmikarvaline ja kehaehituselt tüüpiline basset, kuigi mitte nii madal kui basset hound, täiskasvanud koera turjakõrgus on 32–38 cm. Täiskasvanud isendi kaal on 16–18 kg. Karvkate on liivakarva, kuldne nisukarva või punane nisukarva. Mõnel koeral võib rinnal olla pisut valget.

  • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
  • Lisatreening nõutav
  • Naudib aktiivseid jalutuskäike
  • Naudib jalutamist 1–2 tundi päevas
  • Keskmine koer
  • Minimaalne ilastamine
  • Vajab hoolitsemist kord nädalas
  • Allergiaohtlik tõug
  • Jutukas ja häälekas koer
  • Ei soovi valvekoera
  • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
  • Hea perekoer

Päritolu

Bretooni liivakarva basset on väikseim kahest jahikoeratõust, kes pärinevad Prantsusmaalt Bretagne'i piirkonnast 19. sajandist. Selle tõuni jõuti suurema, Bretooni liivakarva grifooni ja Bretooni basseti ristamisel. Algselt kasutati neid eri loomade jahtimisel küülikutest metsseani. Tõu varasemad esindajad olid välimuselt rohkem terjerisarnased, kui seda on tõu praegused esindajad. Lisaks oma kodumaale on need koerad muutunud populaarseks ka Suurbritannias, kus neid on alates 1991. aastast kennelliidus registreeritud.

Iseloom

Need koerad on rõõmsameelsed, targad, sõbralikud, vaprad ja väga aktiivsed. Bretooni liivakarva basset saab väga hästi läbi laste ja teiste koduloomadega. Nad ei ole küll valvekoerad, kuid annavad teavad, kui võõrad on ukse taga. Nad on õnnetud, kui nende liikumist liiga pikalt piirata, ning naudivad toimekat, täiel rinnal elamist ja tahavad alati osa võtta kõigist perekonna tegemistest.

Tervis

Tõug on väga vastupidav ning tõule omaseid terviseprobleeme ei ole seni tuvastatud.

Liikumine

Oma suuruse kohta vajavad nad märkimisväärsel hulgal tegevust – kaks tundi päevas või rohkem. Väledate koertena armastavad nad mängimist ja on eriti kirglikud jahipidajad, seega peab neid eriti hoolega jälgima, kui nad rihma otsast lahti lasta. Seda tõugu peab juba kutsikana treenima reageerima tagasi kutsumise käsklusele või ei tee nad teie kutsetest edaspidi välja ja tulevad tagasi siis, kui neile sobib.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Bretooni liivakarva basseti karmi tihedat karvkatet on lihtne hooldada. Piisab kammimisest korra nädalas ja kitkumisest kaks korda aastas. Nende karva ei tohiks kunagi pügada, kuid liigne karv kõrvade ümbruses tuleks kindlasti eemaldada.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.