Bergamasco lambakoer

Bergamasco

Bergamasco lambakoera karv on tema silmapaistvaim omadus. See on rasvane, pikk, külluslik ja ripub lahtiste vildistunud salkudena. Karva värv võib olla hall, must, Isabella (kahvatu/täpiline kollakaspruun) või hele kollakaspruun. Need koerad on suured ja tugevad. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 58–62 cm ja emasel 54–58 cm. Täiskasvanud isane koer kaalub 32–38 kg ja emane 26–32 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohutu tõug
 • Väga häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Bergamasco lambakoer on iidne karja- ja valvekoer, kes arvatakse olevat pärit Pärsiast tuhandeid aastaid tagasi. Seal saatis ta rändkarjuseid, ajades karja tihti rasketes oludes ja kaitses neid kiskjate eest. Mõned rändkarjused seadsid enda paika Itaalia Alpides ja koerad said nime piirkonna järgi, kus neid leidus: bergamasco. Tõug oleks peaaegu välja surnud, kui pärast sõda villatootmine Itaalias vähenes, kuid pühendunud aretajad andsid tõule uue hoo.

Iseloom

Bergamasco valvekoera-juured on tänaseni näha: ta on loomuomaselt ettevaatlik ja valvas ning tal on tugev kaitseinstinkt. Oluline on koer varakult sotsialiseerida ja tarvis on kogenud tegelejat. Ta ei sobi esimeseks koeraks, sest nõuab pidevat treenimist ja tal on suur soov heameelt valmistada.

Tervis

Bergamasco on üsna terve tõug, palju tõule omaseid terviseprobleeme ei teata.

Liikumine

Päevas on tarvis umbes üks tund tegevust, kuigi energilise tõuna on sellel koeral vastupidavust ka enamaks ja ta tunneks sellest ainult heameelt. Puhasta kodus karv sinna jalutuskäigul jäänud mustusest!

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Mõnel suurel tõul, näiteks bergamasco'l, on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks; tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Selle koera eriline kasukas vajab koera arengu eri etappidel ka erinevat hoolt. Kutsika karv vajab algselt harjamist korra nädalas. Kümne kuu kuni kolme aasta vanuse koera kutsikakarv hakkab vahetuma täiskasvanud koera karva vastu ja siis peab seda iga päev hooldama, et tekiksid tõule omased salgud. Vanemal kui kolmeaastasel koeral on salgud juba tekkinud ja karv vajab vähe hoolt, piisab harjamisest kaks korda kuus ja pesemisest üks või kaks korda aastas. Karvad ulatuvad maani, kui koer on umbes viieaastane.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.