Bichon frisé

Bichon Frise

Bichon'id on pisikesed ja soliidsed, tasakaalukad ja targa välimusega koerad. Nende süsimustad silmad ja nina on kontrastiks lumivalgele kasukale ja selja kohal kaarduv saba meenutab sulge. Nende siidine karvkate, mille moodustavad spiraalse kujuga karvad, annab neile puudritupsu välimuse. Täiskasvanud isaste ja emaste turjakõrgus on 23–28 cm ja nad kaaluvad 3–6 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Kääbuskoer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist iga päev
 • Allergiaohutu tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Hea perekoer

Päritolu

Sajandeid tagasi oli käharakarvaline bichon populaarne Prantsusmaal ja Hispaanias ning neid on kujutatud mõlema riigi kuninglike perede portreedel. Bichon'i-tüüpi koerad aretati Vahemere eri saartel, käharakarvaline bichon arvatakse pärinevat Tenerifelt. Malta bichon on talle lähedalt sugulane. Arvatavasti viisid meremehed bichon'i 14. sajandil Euroopast Tenerifele.

Iseloom

Need elavad ja rõõmsad väikesed koerad jumaldavad pereelu. Neile meeldib perega kõigil väljasõitudel kaasas käia, kuid neid on võimalik õpetada aeg-ajalt üksi olema. Nad sotsialiseeruvad hästi ja on teiste koerte ja lemmikloomade seltskonnas rahul.

Tervis

Käharakarvaline bichon on üldiselt väga terve tõug. Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka neil esineda pärilikke silmahaigusi ja ajutisi põlvekedra nihestusi (patella luksatsioon). Neil kipuvad tekkima vesised silmad ja on eelsoodumus teatud tüüpi põiekivide tekkeks.

Liikumine

Käharakarvaline bichon kohaneb mis tahes liikumise hulgaga, mida pere pakub. Tegevust peaks siiski olema vähemalt pool tundi päevas, sealhulgas ka mõistuse treening.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Nende karva mitte ajavat kasukat peaks kammima põhjalikult iga päev. Aeg-ajalt peaks karva kärpida, et see ei kasvaks liiga pikaks. Et hoida näitustel nõutud „puudritupsu“ välimust, soovitatakse koeraga iga viie või kuue nädala tagant käia koerte juuksuris.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.