Itaalia linnukoer

Bracco Italiano

Itaalia linnukoer on suur, tugev, lihaseline ja aktiivne lühikese ja peene karvaga koer. Neil on iseloomuliku kujuga pea, pikad kõrvad ja hästi arenenud lõualuud. Värvuselt on nad oranžid ja valged, oranžikirjud, kastanpruunid ja valged või kastanpruunikirjud. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on 58–67 cm ja emastel 55–62 cm. Kaal jääb vahemikku 25–40 kg, proportsioonis koera turjakõrgusega.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

Itaalia linnukoer on väga vana tõug, seda on mainitud käsikirjades ja kujutatud maalidel 4. ja 5. sajandil eKr. Arvatakse, et see tõug tekkis mastifi-tüüpi koera ristamisel Egiptuse jahikoeraga. 18. sajandil aretasid Itaalia jahimehed linnukoera tõu, et see aitaks jahtida, ajada jälgi ja otsida jahisaaki. Enne relvade kasutamist jahipidamises aitasid need koerad saakloomi jahimeeste võrkudesse ajada. Need koerad jõudsid Ühendkuningriiki 1980. aastate lõpul ja neid on seal tänini vähe.

Iseloom

Nad on intelligentsed, ustavad ja armastavad koerad, kes saavad läbi nii laste kui ka teiste koertega. Nad sobivad hästi aktiivsesse maaellu ja on hea meelega nii pere- kui töökoerad. Ehkki nad on innukad õppima ja meele järele olema, peab meeles pidama, et nad on väga tundlikud koerad. Treenima peab neid leebelt. Esimeseks koeraks või algajale koerapidajale nad hästi ei sobi.

Tervis

Nagu paljudel tõugudel, võib ka Itaalia linnukoeral esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ning puusa- ja küünarliigese düsplaasiat (liigesehaigus, mis võib põhjustada valu ja liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Itaalia linnukoer on loomuselt maakoer, ta naudib pikki jalutuskäike ja jooksmist maal. Neile meeldib ka ujuda ja asju ära tuua. Kui nad ei saa piisavalt tegevust, võivad muutuda liiga tormakaks. Täiskasvanud koer peaks saama päevas liikuda rohkem kui kaks tundi.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Itaalia linnukoeral on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Itaalia linnukoera karv on lühike ja sile ega vaja palju hooldust. Surnud või lahtised karvad saab eemaldada spetsiaalset hoolduskinnast kasutades, seda võib teha korra nädalas.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.