Miniatuurne bullterjer

Bull Terrier Miniature

Miniatuurne on kõiges muus peale suuruse tavalise bullterjeri moodi. Täiskasvanud miniatuurse bullterjeri turjakõrgus on umbes 35,5 cm ja kaal 11–15 kg. Ta on lihaseline, jõulise välimuse ja munakujulise peaga koer. Lühike karv võib olla eri värvikombinatsioonides, sh valge, must, laiguline, punane, kollakaspruun ja kolmevärviline. Vaata täpsema teabe saamiseks tõustandardit.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Keskmine koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

19. sajandi algul valiti pisemad bullterjerid aretamiseks, et aretada miniatuurne bullterjer, kes oleks nii rotipüüdja kui ka seltsikoer. Suurem bullterjer osutus siiski populaarsemaks ja huvipuudus pisema bullterjeri vastu 20. sajandi alguses viis selleni, et kennelklubi eemaldas selle tõu 1918. aastal registrist. Õnneks hoidsid pühendunud tõuentusiastid selle tõu elus ja klubi moodustati 1938. aastal.

Iseloom

Miniatuurne bullterjer on tuntud külgetõmbe poolest inimeste suhtes ning nad on lõbusad ja innukad, kuigi võivad olla kangekaelsed, kui neid sobivalt ei motiveerita. Ta võib olla küll väiksem kui standardne bullterjer, kuid ta ise sellest küll aru ei saa, olles julge ja energiline. Tegemist on suure koeraga väikeses kehas ja teda ei hirmuta suured koerad, kui ta nendega vastamisi peaks sattuma. Varane ja põhjalik sotsialiseerimine on eriti oluline, samuti rihma otsas jalutamise treenimine, sest talle meeldib vedada.

Tervis

Tõu levinuim tervisehäda on kurtus, mida kõige sagedamini esineb valgetel bullterjeritel. Koeri saab kurtuse osas juba noorena testida. Esineda võib ka pärilikke neeruhaigusi ja südamehaigusi ning üsna tihti tekivad nahahaigused.

Liikumine

Päevas on miniatuursel bullterjeril vaja vähemalt tund aega tegevust, kuid nad on võimelised ka palju rohkemaks, kui suudad seda pakkuda.

Toitumine

Koera toidus peab olema õiges vahekorras kõiki peamisi toitaineid, samuti peab alati saadaval olema värske vesi. Oluline on ka regulaarselt koera kehaseisundit hinnata, et hoiaksid koera ideaalses vormis. Samuti on vaja meeles pidada, et koera tuleb toita vähemalt kaks korda päevas ja järgida tema konkreetse toidu manustamise juhiseid.

Hooldamine

Nende lühike karv on karmi tekstuuriga ja läikiv. Talvel võib neil olla ka pehmem aluskarv. Karv vajab minimaalselt hooldust – kiirest harjamisest kõige rohkem korra nädalas piisab. Kui koer vahetab karva, pead kammima tihedamini, kaks või kolm korda nädalas, et eemaldada surnud karvad ja hoida oma vaibad, riided ja sisutus puhtad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.