Bullmastif

Bullmastiff

Bullmastif on kompaktne, jõuline ja lihaseline suure kandilise peaga koer. Nende karv on lühike, karm ja ilmastikukindel, värvuselt kollakaspruun, punane või laiguline, koon on must. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 64–69 cm ja kaal 50–59 kg; täiskasvanud emase koera turjakõrgus on 61–66 cm ja kaal 41–50 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Bullmastifit kutsuti algselt metsavahi öökoeraks, sest neid kasutati salaküttide tabamiseks. Bullmastifi aluseks oli 60% Inglise mastifit ja 40% buldogi. Bullmastifi tõug loodi 19. sajandi lõpus. Kui vajadus metsavahtide ja bullmastifite järele vähenes, kasutati neid spordis. Keegi jooksis alustaimestikku ja mõne aja pärast lasti suukorviga bullmastif seda inimest otsima. Neid ei treenitud hammustama ega tapma, vaid vastasest jagu saama.

Iseloom

Need koerad kaitsevad innukalt oma peret ja teisi koduloomi, seega peab neid juba varakult sotsialiseerima. Bullmastifid võtavad võõrad omaks vaid siis, kui neid tutvustab keegi, keda nad usaldavad. Teised külalised ja võõrad peatakse kiiresti. Jõu, kangekaelsuse ja liialt kaitsva loomu tõttu ei sobi see koer algajale omanikule.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka bullmastifil esineda erinevaid pärilikke silmahaigusi ning puusa- ja küünarliigese düsplaasiat (liigesehaigused, mis võivad põhjustada valu ja liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid. Neil on ka eelsoodumus kindlat tüüpi põiehaigusele ja probleeme põlvede sidekoega (ristatisideme haigus).

Liikumine

Seda tõugu koera peaks hoolega kontrollima vähemalt 12-kuuseks saamiseni. Liigne treening varases eas võib viia hilisemate luu- ja liigeseprobleemideni. Nad naudivad liikumist ja mänge perega ja paar tundi tegevust on piisav täiskasvanud bullmastifi rahuloluks.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Bulmastifil on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Bullmastifi karva hooldamine on üsna lihtne, kuna see on lühike ja nõuab vähe vaeva. Spetsiaalne kinnas on kõik, mida surnud ja lahtise karva eemaldamiseks on tarvis.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.