Hiina harjaskoer

Chinese Crested

Hiina harjaskoera on kahte tüüpi: karvutu (karvatutid pea peal, jalgadel ja sabal) ja nn puudritups (powderpuff), kellel on nii alus- kui ka pealiskarv, mis on pikk ja pehme. Tõul on kaks keretüüpi: peene luustikuga kergem tüüp ja raskem jässakas tüüp. Täiskasvanud isase ideaalne turjakõrgus on 28–33 cm ja emasel 23–30 cm. Täiskasvanud koer ei tohiks kaaluda üle 5,4 kg. Karvakatet esineb eri värvides ja kombinatsioonides.

 • Vähese kogemusega omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohutu tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Sobib hästi teiste loomadega
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Hiina harjaskoera täpne päritolu pole teada, kuid arvatakse, et nende esivanemateks on Aafrika karvutud koerad, keda hiinlased ristasid kääbuskoertega, saades tulemuseks väikese karvutu seltsikoera, keda olevat pidanud kuninglik Hani dünastia ja keda kasutati varanduse valvamiseks. Tõugu kasutati ka niisama valvekoerana. Hiina meremehed võtsid tõu endaga merele kaasa, kus suuremat tõugu hiina harjaskoerad aitasid laevades rottide arvukust kontrolli all hoida. Maadeavastajad leidsid 16. sajandil selle tõu esindajaid Mehhikost ja muudest Kesk- ja Lõuna-Ameerika osadest.

Iseloom

Õnneliku, sõbraliku ja rõõmsameelse tõuna on Hiina harjaskoer armastav lemmik, kes naudib inimeste seltskonda ja ei taha pikalt üksi olla. Tal on mänguhimuline loomus ja tunneb end kõige õnnelikumana armastatud inimese süles.

Tervis

Hiina harjaskoeral on eelsoodumus nahaprobleemide ja päikesepõletuse tekkeks. Nagu teistegi väikeste tõugude puhul võib neil esineda põlvekedra ajutist paigaltnihkumist (patella luksatsioon) ja neid võivad kimbutada pärilikud silmahaigused, mistõttu on soovitatav nende silmi kontrollida.

Liikumine

Olles väike tõug, ei vaja Hiina harjaskoer palju tegevust – 30 minutit päevas peaks olema piisav.

Toitumine

Kääbuskoertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Nn puudritupsu tüüpi koera pikk kasukas vajab hoolitsemist 1–2 korda nädalas. Karvutut tüüpi koeral tuleb kammida saba, sokke ja pead. Kui koera nahk muutub kuivaks, tuleb seda niisutada. Nahka tuleb ka päikese eest kaitsta, vältimaks päikesepõletust. Karvutu geen seostub ka kehva hambumusega, mistõttu pole haruldane, et karvutul tüübil puuduvad mõned hambad.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.