Lühikarvaline kolli

Collie (Smooth)

Keskmist või suurt kasvu, heade proportsioonide ja väärika välimusega lühikarvaline kolli näeb välja, nagu ta oleks võimeline päevade kaupa tööd tegema. Täiskasvanud isase koera turjakõrgus on 56–61 cm ja kaal 20,5–29,5 kg ning emase turjakõrgus on 51–56 cm ja kaal 18–25 kg. Lühike ja sile karv on puudutamisel karm ning selle värv võib olla soobel valgega, trikoloor (must pruunide ja valgete märgistega) ning sinine marmor (hõbesinine mustaga).

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib tempokaid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist üle 2 tunni päevas
 • Suur koer
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Jutukas ja häälekas koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Pika- ja lühikarvaline kolli võivad väga erinevad välja näha, kuid kasuka all on tegelikult sama koer. Pikakarvalisel kollil on vaja tihedamat ja pikemat kasukat, et saada hakkama Šoti mägismaa halastamatutes tingimustes, kuid lühikarvaline kolli töötas lambakarjas madalikul, kus ilm on mahedam. Lühikarvaline kolli on tuntud olnud juba üle kahe sajandi, kuid sarnased lambakoerad on Šotimaal olemas olnud veel palju kauem.

Iseloom

Sõbralik ja hea iseloomuga perekoer on valvas ning suurepärane valvekoer. Kui teda pole piisavalt õpetatud või kui tal on igav, võib ta liiga palju haukuda, ning talle ei meeldi oma kallitest pereliikmetest liiga kaua eemal olla. Aktiivne lühikarvaline kolli vajab vaimset tegevust, naudib treenimist ning võib koeraspordialadel kõrgeid tulemusi saavutada. Ta võib olla tundlik ning teda peab õrnalt ja rahulikult kohtlema.

Tervis

Nagu paljudel teistel tõugudel, võib ka lühikarvalisel kollil esineda mitmeid pärilikke silmahaigusi ja puusaliigese düsplaasiat (seisund, mis võib põhjustada liikumisprobleeme). Enne aretamist on oluline kontrollida koerte silmi ja hinnata puusaliigeseid.

Liikumine

Lühikarvaline kolli peab päevas vähemalt tunni liikuma. Kui temaga iga päev sama teed pidi jalutada, ei paku see talle mingeid vaimseid väljakutseid, seega valige erinevaid marsruute ning proovige koeraspordialasid, näiteks agility, kuulekus, rally-O, freestyle või flyball.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale.

Hooldamine

Lühikarvalise kolli karv ei vaja palju hooldust. Tema tihedat aluskarva ning lühikest siledat pealiskarva peab harjama kord nädalas.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.