Hirvekoer

Deerhound

Need suurt kasvu tokerja karvaga nägemise järgi saaki jahtivad hurdad on väga sportliku välimusega. Neid kirjeldatakse tihtipeale kui tokerja karvaga Inglise hurtasid. Neid on mitmeid värve: tume sinakashall, heledam või tumedam hall, tiigrikarva, kollased toonid, liivpunane või punakas-kollakaspruun mustade laikudega. Täiskasvanud isaste turjakõrgus on vähemalt 76 cm ja kaal umbes 45,5 kg. Täiskasvanud emaste turjakõrgus on vähemalt 71 cm ja kaal umbes 36,5 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Mõningane treening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Suur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist ülepäeva
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Ei soovi valvekoera
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Hea perekoer

Päritolu

Karmikarvalisi hurti leidus Šotimaal juba enne 16. sajandit. Arvatakse, et lühikarvalised hurdad toodi Suurbritanniasse enne Roomlaste sissetungi, kuid kui neid kasutati Šoti mägismaal, oli neil oma lühikese kasuka tõttu külm. Neid koeri ristati ilmselt kohalike pikakarvaliste koertega, mis andis tulemuseks hirvekoera. Šoti klannipealikud kasutasid neid karjadena hirvedele jahi pidamiseks ning nad pidid olema piisavalt tugevad, et isahirv jalust maha rebida.

Iseloom

Hirvekoer on leebe ja sõbralik. Nad saavad lastega hästi läbi, kuid ei sobi eriti valvekoeraks, kuna pole suuremad haukujad. Sellegipoolest on enamikel hirvekoertel tugev jahiinstinkt ja seetõttu on vajalik, et neid harjutataks varakult teiste lemmikute, eriti kassidega.

Tervis

Kõige tõsisemad terviseprobleemid, mille suhtes hirvekoeral eelsoodumus on, on agressiivne luuvähk ja südamehaigused. Pärilike haigustena on märgatud ka maksa- ja silmaprobleeme, kuid tänu järjepidevale kontrollile ning hoolikale aretustööle on need muutunud üsna haruldaseks.

Liikumine

Kutsikatena tuleks hirvekoerte aktiivsust veidi piirata. Täiskasvanud hirvekoerad on energilised ja sportlikud ning vajavad palju tegevust – üle kahe tunni päevas – ja naudivad vabalt jooksmist.

Toitumine

Suured koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras toitained, sh vitamiine ja mineraale. Hirvekoeral on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid aitavad seda riski vähendada.

Hooldamine

Hirvekoeri on vaja regulaarselt harjata – umbes kaks või kolm korda nädalas. Olenevalt kasuka seisukorrast võib olla vaja seda kord või kaks aastas trimmida.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.