Bordoo dogi

Dogue de Bordeaux

Sellel hiiglaslikul koeral on suur, lai ja ümar pea paljude voltidega. Nende kael on tugev ja lihaseline ning rinnakorv sügav ja lai. Bordoo dogi kasukas on lühike ja katsudes üsna pehme ning esineb kõigis kollakaspruuni varjundites. Täiskasvanud isase turjakõrgus on 60–68 cm ja kaal vähemalt 50 kg, emaste turjakõrgus on 58–66 cm ja kaaluvad vähemalt 45 kg.

 • Kogenud omanikule sobiv koer
 • Lisatreening nõutav
 • Naudib aktiivseid jalutuskäike
 • Naudib jalutamist tund aega päevas
 • Ülisuur koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub, annab häiret ja kaitseb füüsiliselt
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Bordoo dogi on väga vana Prantsuse tõug, keda peetakse Rooma molossi otseseks järglaseks. Neid kasutati 12. sajandil Prantsuse mõisates sigade, metssigade, huntide ja karude jahiks. Keskajal karjatati nendega veiseid. Neid on kasutatud isegi sõjas, karja valvamisel ja võitluskoerana. Tõu populaarsus langes 20. sajandil, kuid nende arvukus paistab nüüd suurenevat.

Iseloom

Bordoo dogi on oma perega väga lähedane ja ei taha neist kaua eemal olla. Kui tema pere või territooriumi ohustada, kaitseb ta neid. Kui neid hästi aretada, sotsialiseerida ja koolitada, saavad nad lastega hästi hakkama ning lepivad ka teiste lemmikloomadega, kui neid varakult harjutada. Neile meeldib heameelt valmistada ja neid tuleb koolitada järjepidevalt ning kannatlikult.

Tervis

Nagu paljude teiste tõugude puhul, võib ka Bordoo dogidel esineda puusaliigese düsplaasia (seisund, mis võib tekitada liikumisprobleeme). Enne aretamist on seega oluline hinnata koerte puusaliigeseid. Lisaks võib nende nahavoltide vahele tekkida põletik.

Liikumine

Vastupidiselt ootustele ei vaja nad väga palju tegevust – täiskasvanud koerale peaks piisama tunnist päevas. Päevas peaks piisama paarist jalutuskäigust, lastes koeral lühikest aega ka vabalt joosta ja mängida. Liigne treening varases eas võib viia hilisemate luu- ja liigeseprobleemideni.

Toitumine

Hiigelkasvu koeratõud on suurema isuga ning vajavad väiksemate koertega võrreldes teistsuguses vahekorras vitamiine ja mineraale, mis toetavad nende liigeseid ja kõhri. Bordoo dogil on eelsoodumus puhituste ja maoprobleemide tekkeks. Riski aitavad vähendada tihedamad toidukorrad ja väiksemad portsjonid.

Hooldamine

Nende karva hooldamine on üsna lihtne. Piisab, kui neid kord nädalas kummist harjamiskindaga harjata, et eemaldada lahtised ja surnud karvad. Koera näovolte tuleks regulaarselt puhastada vältimaks nahapõletiku teket.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.