Prantsuse buldog

French Bulldog

Prantsuse buldogi tunneb hõlpsalt ära tema suurte nahkhiirekõrvade järgi. Sellel väikesel lameda koonuga koeral on lühike ja läikiv kasukas, mida esineb hallikaspruuni, kollakaspruuni ja laigulisena. Täiskasvanud Prantsuse buldogi turjakõrgus on 27–34,5 cm. Täiskasvanud isased kaaluvad 12,5 kg ja emased 11 kg.

 • Kogenematule omanikule sobiv koer
 • Baastreening nõutav
 • Naudib lühikesi jalutuskäike
 • Naudib jalutamist pool tundi päevas
 • Väike koer
 • Minimaalne ilastamine
 • Vajab hoolitsemist kord nädalas
 • Allergiaohtlik tõug
 • Vaikne koer
 • Valvekoer. Haugub ja annab häiret
 • Võib kooseluks teiste loomadega vajada treeningut
 • Võib kooseluks lastega vajada treeningut

Päritolu

Kääbusbuldog oli Midlandsi regiooni pitsivalmistajate seas populaarne tõug, kes saatis neid teel tehastesse. Töölised, kes Prantsusmaale kolisid, võtsid koerad kaasa ja nood paaritusid teiste lühikese koonuga koertega, andes tulemuseks tänapäeva Prantsuse buldogi.

Iseloom

Prantsuse buldog on lõbus koer, kes pakatab elujõust ja on oma peresse sügavalt kiindunud. Ta on julge koer, kes peab end tegelikkusest palju suuremaks, ja ei taandu tavaliselt, kui mõni teine koer temaga tüli norib (mõned koerad ei saa lameda koonuga koera ilmest aru ja võivad Prantsuse buldogi ilmet valesti tõlgendada).

Tervis

Prantsuse buldogide levinuimad tervisehädad on seotud nende lameda näoga, mis võib põhjustada hingamisteede takistusi ja hingamisraskusi. Seega peaks vältima ületreenimist ja ülekuumenemist. Neil on eelsoodumus ka nahapõletike, silmaprobleemide, puusa- ja küünarliigese düsplaasia (liigesehaigus, mis võib põhjustada valu ja liikumisprobleeme) ning selgrooprobleemide tekkeks.

Liikumine

Prantsuse buldog ei vaja mõne teise tõuga võrreldes väga palju tegevust, seega tunnist ajast päevas peaks piisama. Tuleb kindlasti jälgida, et ta oleks kuumuse eest kaitstud, kuna ta võib lameda näo tõttu saada kuumarabanduse või kogeda hingamisprobleeme, kui temaga sooja ilmaga aktiivseid tegevusi harrastada. Suvel tasub temaga aktiivseid tegevusi teha varahommikul ja hilisõhtul.

Toitumine

Väikestel koertel on kiire ainevahetus, mis tähendab, et nad kulutavad kiiresti energiat. Neil on aga väike magu, seetõttu peavad nad sööma tihti ja väikeseid koguseid. Väikestele koeratõugudele mõeldud toidud sisaldavad piisaval hulgal vajalikke toitaineid ja pisemad palad sobivad hästi väikestele suudele. See ergutab ka närima ja parandab seedimist.

Hooldamine

Nende lühike, keha ligi hoidev ja särav kasukas ei vaja palju hooldust – iganädalane harjamine on täiesti piisav. Samas vajavad nende näovoldid regulaarset puhastamist ja ka kõrvadega võib tekkida probleeme, seepärast tuleb neid tihti puhastada ning jälgida.

Parim koeratõug lastega perre

Kuigi paljude koerte kohta on arvatud, et nad saavad lastega loomuldasa hästi läbi, tuleb kõiki koeri ja lapsi õpetada omavahel suhtlema, üksteist austama ning turvaliselt koos elama. Ja ka sel juhul ei tohiks koeri väikelastega kunagi üksi jätta, vaid täiskasvanud peaksid neil kogu aeg silma peal hoidma.

Dog

Kas see tõug sobib sulle?

Igal koeral on oma ainulaadne iseloom, kuid osa instinkte ja käitumismustreid on neile kaasa sündinud. Vasta meie tõuküsimustikule ja selgita välja, millised koeratõud sobivad sinu soovide ning eluviisiga kõige paremini. Kui naudite koeraga samu asju, on teie kooselu suurema tõenäosusega õnnelik ja rahuldustpakkuv.

Mis saab edasi?

Looma võtmine varjupaigast

Varjupaigakoerale uue kodu pakkumine võib tuua suurt rahuldust. Tihtipeale tähendab see loomale elus uue võimaluse andmist. Päris oma kodu ootavaid koeri on väga palju. Hea mainega varjupaik on inimese ja looma kokkuviimisel väga hoolikas. Töötajad hindavad hoolikalt varjupaika sattunud koeri ning õpivad ka sinu peret ja eluviisi tundma, enne kui sind mõne koeraga kokku viivad. Nad nõustavad sind hea meelega ja vastavad võimalikele küsimustele, mis sul enne loomale kodu pakkumist kui ka selle ajal võivad tekkida.

Hea kasvataja otsimine

Kui eelistad tõukoera kutsikat, siis tuleb sul leida usaldusväärne koerakasvataja. Pöördu kennelliidu poole [LISA hüperLINK] või kennelklubi sekretäri poole, kes võib olla koostanud nimekirja saadaolevatest pesakondadest. Samuti saavad nad sind kohalike tõuaretajatega kokku viia. Soovitatav on valida selline kasvataja, kes kuulub kennelliitu ja on hõlmatud tõuaretuskavva. Külasta koeranäitusi, et kasvatajatega näost näkku kohtuda ja valitud tõugu kutsikate saadavuse kohta uurida.

Uue koera kojutoomine

Ükskõik kas tood koju väikse kutsika või täiskasvanud koera, on see kogu perele äärmiselt põnev aeg. Tähtsa päeva ootuses otsid ehk midagi, millega päevi täita. Õnneks on hulk asju, mille pead enne uue pereliikme saabumist korda ajama.